آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50976
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1393 10:49
تعداد بازدید : 1135

رفتارشناسی وزرای ارتباطات دولت نهم تا یازدهم

بیا با هم به حال اینترنت گریه کنیم

حکایت زمام داران وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ما حکایت عجیبی است. وزارتخانه ای که با ظهور هر دولت چشم ها برای ایستادن مردی از جنس فناوری اطلاعات به جایگاه وزارت اش خیره می شود و دست آخر آنچه به وقوع می پیوندد همه چیز هست غیر از فاوا. وزاری فاوای کشورمان اساسا همه چیز بوده اند غیر از آی تی من. برای روشن شدن موضوع بگذارید نگاهی داشته باشیم به رویکرد های وزاری ارتباطات دولت های محمود احمدی نژاد تا برسیم به محمود واعظی، وزیر ارتباطات دولت تدبیر و امید که روی همه وزرای پیشین را در خواستن و نتوانستن سپید کرده است.

پریسا سجادی
 سلیمانی؛ وزیر ضریب نفوذ تلفن ثابت و همراه
محمد سلیمانی، نخستین وزیر دولت احمدی نژاد بود که بر مسند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکیه زد. این وزیر که اساسا خود را وارد مباحثی مثل اینترنت، سرعت اش، دسترسی، فیلترینگ و از این قبیل نمی کرد با تکیه بر خاستگاه مخابراتی اش تمام هم و غم خود را بر سر گسترش تلفن همراه و ثابت گذاشت. اهل رسانه به یاد دارند که در آن زمان موضوع نشست های خبری هرچه که بود و به هر دلیلی که برگزار می شد، سلیمانی یک متن آماری درباره میزان ضریب نفوذ تلفن همراه و ثابت در کشور داشت که آن را چون ترجیع بندی به رسانه ها ارایه می کرد و اساسا نظری راجع به مباحثی غیر از این دو مورد نداشت و الحق هم در بالابردن ضریب نفوذ تلفن ثابت و همراه موفق شد. 

 تقی پور؛ وزیر فضانورد
اصولا در کشور ما خیلی مهم است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کدام موقعیت به مسند وزارت می نشیند. چون پیشینه یک وزیر آتیه وزارت فاوای کشورمان را رقم می زند. تقی پور از سازمان فضایی به وزارت ارتباطات نزول اجلال کرد. و اینگونه بود که اولویت اجرا و پیشبرد پروژه ها در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سال های ۸۸ تا ۹۱ به پروژه های هوا و فضا اختصاص یافت. میمونی که سوار سفینه شد و به فضا رفت، مهم ترین پروژه ای بود که در دوره صدارت تقی پور البته با حرف و حدیث هایی به ثمر نشست. 

 نامی؛ وزیر ارتباطات فرازمینی
محمد نامی دومین وزیر ارتباطات دولت دهم، نخستین بار با پوشش نظامی در رسانه ها ظاهر شد. او که سرتیپ و دارای پیشینه نظامی بود اما به کل روحیه متفاوتی در جایگاه وزارت فاوا بروز داد. نامی انگار زیاد از دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات نمی دانست و در هنگام انتخاب برای وزارت و در فرصتی که تا سر مسند نشستن داشت به طور فشرده با برخی پدیده های حوزه فاوا آشنا شده بود. نامی وزیری بود که در فرصت کوتاه و چند ماهه وزارت اش بسیار خبرسازی کرد، به ویژه در خصوص طرح مباحث برقراری ارتباطات در لایه های بالای جو زمین. او همچنین پروژه های عظیمی در سر داشت مثل گوگل ارث اسلامی، ویکی پدیای اسلامی که اعلام می کرد به واسطه راه اندازی آن ها می توانیم هدایت معنوی کاربران جهانی وب را بر عهده بگیریم. عمر صدارت این وزیر بلند پرواز اما همانطور که کاملا روشن بود به اجرای پروژه های غریب اش نپایید و دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد به پایان رسید. 

 پایان عمر دولت پر نوسان
با بر سرکار آمدن پر شور و شعف دولت تدبیر و امید حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور هم سرخورده از وضعیت نابسامان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و معضلات حل نشدنی فیلترینگ، سرعت پایین اینترنت، قطعی ها و از این قبیل ذوق زده در انتظار بر سرکار آمدن وزیری شد که با تدبیر، امید رفع معضلات را در میان کاربران پدید آورد. 

  واعظی؛ وزیر ناراضی 
محمود واعظی وزیر شد؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات. وزیری که بیش از دو دهه از فاوا کناره گیری کرده بود و در حوزه دیپلماتیک مشغول بود. حالا حدود ۸ ماه از آغاز وزارت واعظی می گذرد. 
وزیری که در اولین وعده اعلام کرد که تا پایان سال ۹۲ پهنای باند را دو برابر می کنیم. وعده ای که در پایان سال به این نهایت ختم شد که ما پهنای باند را افزایش داده ایم اما شرکت ها به جای ارایه به کاربران مشتری های خود را افزایش داده اند. 
این وزیر دیپلمات که تمایل زیادی به برقراری روابط دیپلماتیک با دیگر کشور ها از جمله ترکیه و آذربایجان نشان داده است، این روز ها مدام دم از نارضایتی خود از فیلترینگ می زند و اعلام می کند که ما راضی نیستیم. 
وی اخیرا گفته: وزارت ارتباطات بر این باور است که هیچ یک از شبکه های اجتماعی نباید به دلیل مسایل اقتصادی و تسهیلاتی که برای کاربران فراهم می کند، فیلتر شوند. 
  فیس بوک را ما فیلتر نکردیم
وی همچنین دیروز در گفت و گو با خبرگزاری مجلس بار دیگر نارضایتی اش از فیلترینگ را اعلام کرد. محمود واعظی با بیان اینکه همه فضای اینترنت به جز موارد محدودی پاک است گفت: فیس بوک را دولت یازدهم فیلتر نکرده است و کسانی که این شبکه اجتماعی را فیلتر کرده اند شاید از تعداد محدود صفحات دارای محتوای خلاف عفت عمومی نگرانی دارند. 
وی درباره نگاه و فعالیت های وزارتخانه متبوع خود پیرامون بحث اینترنت پاک گفت: بحث های اینچنینی در شورای عالی فضای مجازی مطرح می شود و این شورا هماهنگ کننده کل دستگاه های ذیربط در خصوص این دست از مسایل است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: موضوعات مختلف در شورای عالی فضای مجازی مطرح می شود و در جلسات شورای عالی فضای مجازی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنده و برخی از وزرای دیگر نیز حضور دارند که در این جلسات مباحث طرح و بر اساس سیاست های کلی نیز برنامه ریزی صورت می گیرد. واعظی همچنین گفت: در کمیته های زیر مجموعه این شورا نیز نمایندگان وزارتخانه های ذیربط از جمله وزارت ارتباطات حضور دارند و تصمیم گیری های لازم را انجام می دهند. 

 ما هم مثل شما 
با این اوصاف در حوزه دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت که کار به دست بخش خصوصی و شرکت ها سپرده شده است و دیگر کاری از دست وزیر بر نمی آید. در بخش فیلترینگ هم که وزیر به کل کاری از دست اش جز اعلام نارضایتی از وضعیت فعلی و حضور در جلسات شوراهایی که اعضایی غیر از وزیر ICT نظر نهایی را می دهند و مصوب می شود بر نمی آید. معنای دیگر فیس بوک را دولت یازدهم فیلتر نکرده نیز احتمالا این است که رفع فیلتر آن را هم از قبلی ها بخواهید. حال سوال اینجاست که بین شمای وزیر و من کاربر چه تفاوتی وجود دارد؟ ما هم که ناراضی هستیم و شما هم. ماهم کاری از دستمان برنمی آید و شما هم. پیشنهاد می کنیم آقای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت تدبیر و امید بیایید با هم به حال وب گریه کنیم شاید فرجی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :