آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50889
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1393 12:3
تعداد بازدید : 809

ایران رکورددار ثبت شرکت در آسیا است

نخستین نشست کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی تهران در سال ۹۳ به میزبانی مسوولان اداره ثبت شرکت ها برگزار و نمایندگان بخش خصوصی بر آمادگی کامل اتاق تهران برای همکاری با اداره کل ثبت شرکت ها جهت خدمت دهی بهتر به اعضا تاکید کردند.

خبرگزاری فارس- مرتضی ادب سرپرست اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجارتی با بیان اینکه در حال حاضر ایران دارای بیشترین تعداد شرکت های ثبت شده در میان کشورهای آسیایی است، گفت: تعداد شرکت های ثبت شده از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد عبور کرده و نیمی از شرکت های ثبت شده مربوط به شهر تهران است. 
سرپرست اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجارتی تصریح کرد: مراحل ثبت و پایش شرکت ها در ایران تا سال ۹۰ به صورت دستی و سنتی انجام می شد که این روش با مخاطرات و چالش هایی نیز همراه بود، اما از خرداد ماه سال ۹۲ به بعد خدمات دهی غیر حضوری در این اداره آغاز شد، به طوری که در حال حاضر در تمامی مراکز استان ها، خدمات تاسیس و تغییرات به صورت غیر حضوری صورت می گیرد. 
ادب خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ بیش از ۵۰ هزار پرونده تاسیس و تغییرات در این اداره به ثبت رسید، در حالی که این میزان در سال ۹۲ از ۱۰۰ هزار مورد فرا تر رفت و به این میزان از پرونده ها خدمات ثبتی صورت گرفت. 
وی با تاکید بر اینکه با توجه به حجم پرونده های ثبت شده طی فروردین ماه جاری، پیش بینی می شود که این اداره در سال ۹۳ رکورد تازه ای را در این زمینه به ثبت برساند. 
ادب، یکی از مشکلات جدی این اداره را حضور واسطه ها در مراحل مختلف تاسیس و تغییرات شرکت ها عنوان کرد و افزود: طی سال گذشته حدود ۸۹ مورد شکایت از طرف متقاضیان وجود داشت که از تحویل کارشان به واسطه ها گلایه داشتند. در برخی موارد دلال یا واسطه از مدارک متقاضی سوء استفاده کرده و باعث مشکلاتی برای ذینفع از جمله ممنوع الخروج شدن شده است. 
به گفته این مسوول دولتی در حال حاضر صاحبان شرکت ها در سراسر کشور می توانند طی مدت ۵ روز کاری از روند تاسیس و تغییرات درخواستی خود مطلع شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :