آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50864
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1393 11:8
تعداد بازدید : 1314

خوش‌باوری و بی‌اطلاعی، مهم‌ترین عوامل توفیق خلافکاران

هشدار : سونامی کلاهبرداری اینترنتی در راه است

هفته های گذشته نیروهای پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (فتا) در سراسر کشور روزهای پرکار و پرخبری را پشت سر گذاشتند.

فناوران - مرور اخبار رسانه ها، انبوهی از کلاهبرداری های اینترنتی و الکترونیکی را گزارش می دهند که در آن به اشکال مختلف ایرانی ها در سراسر کشور به دام جاعلان، کلاهبرداران و هکر ها افتاده اند. جالب آنکه دو عامل در توفیق تقریبا تمام انواع کلاهبرداری های اینترنتی مشترک است. خوش باوری و بی اطلاعی مهم ترین عوامل تسهیل کار جاعلان اینترنتی هستند. اینکه چرا و چگونه کاربران ایرانی به سهولت طعمه کلاهبرداری می شوند چندان روشن نیست. اما به هر حال کاربران ایرانی به آنچه در اینترنت می گذرد اعتماد کرده و اتفاقا چوب آن را نیز می خورند. علت هر چه باشد آمار و اخبار حکایت از سونامی کلاهبرداری های الکترونیکی در کشور دارد که این موضوع تدابیر گسترده اطلاع رسانی در کشور را می طلبد، چراکه در غیر اینصورت هزینه های پیگیری و درمان جرایم اینترنتی به مراتب سنگین تر از پیشگیری است.
گزارش حاضر به بررسی کلاهبرداری های اخیر در فضای مجازی ایران می پردازد. 

 جهش 64 درصدی جرایم مجازی 
در آخرین روزهای منتهی به سال 93 بود که رئیس پلیس فتای نیروی انتظامی از رشد ۶۴ درصدی جرایم سایبری در ۹ ماه گذشته خبرداد و گفت: ۴۹. ۵ درصد این جرایم در حوزه های بانکی کشور است. 
سردار سید کمال هادیانفر با بیان عمر هزار و ۴۱ روزه پلیس فضای مجازی اظهار داشت: طی این مدت ۱۸ هزار فقره جرم گزارش شد که بیش از ۷۴ درصد آن کشف شد. 
هادیانفر در خصوص رشد ۶۴ درصدی جرایم سایبری در ۹ ماه گذشته، گفت: ۴۹. ۵ درصد این جرایم در حوزه های بانکی کشور، شامل برداشت های غیر مجاز از درگاه های تلفن همراه، ATM و غیره بود که پلیس فتا موفق شد ۸۴ درصد جرایم این حوزه را کشف و در نهایت مبالغ را به بازماندگان بازگرداند. 
این مقام انتظامی ادامه داد: در حال حاضر ایجاد صفحات فیشینگ و درگاه های بانکی کشور زیاد شده که البته بلافاصله با تشخیص پلیس فتا این درگاه ها شناسایی می شوند؛ آخرین پرونده از این قبیل موارد مربوط به استان مرکزی بود که ۲۵ شاکی داشت که با تلاش پلیس این استان پنج نفر در این زمینه دستگیر شدند. 

 رشد فروش داروهای تقلبی در اینترنت
ظاهرا این تنها مسایل مالی نیست که گریبان کاربران ایرانی را می گیرد و تنوع این کلاهبرداری ها در حوزه های دیگر نیز رو به گسترش است. 
در روزهای اخیر بود که رئیس پلیس فتا غرب تهران درباره فروش داروهای تقلبی در اینترنت هشدار داد. 
سرهنگ اصغر باقریان گفت: افرادی که با داروهای تقلبی تجارت می کنند، کلاهبرداران کوچکی نیستند چرا که در حال حاضر خرید و فروش داروهای تقلبی تبدیل به یک تجارت جهانی و برنامه ریزی شده است. 
وی ادامه داد: قیمت دارو ها در اینترنت بسیار ارزان تر است اما بیشتر اوقات داروهای فروخته شده تقلبی هستند و این به بهای به خطر انداختن سلامتی انسان تمام می شود به همین دلیل پلیس فتا غرب استان تهران عملیاتی گسترده را برای مبارزه با عرضه داروهای تقلبی در اینترنت آغاز کرده است. 
باقریان تشریح کرد: شهروندان نباید به تبلیغات فروش دارو و تجهیزات پزشکی در سایت های اینترنتی توجه کنند زیرا بررسی ها نشان می دهد اکثر این وب سایت ها اقدام به فروش تجهیزات تقلبی پزشکی و دارویی غیر مجاز و خطرناک می کنند. 

 فروش اینترنتی مدارک تحصیلی جعلی
خوش باوری و البته راحت طلبی برخی کاربران ایرانی در حوزه کسب علم و دانش البته به شکل تقلبی نیز کار دست آنها داده و می دهد.در این رابطه رییس پلیس فتا استان خراسان شمالی گفت: اخیراً عده ای افراد سودجو با راه اندازی سایت های جعلی در فضای مجازی اقدام به تبلیغ و فروش مدارک تحصیلی می کنند. 
سرگرد سهیل خاکشور گفت: افراد کلاهبردار با راه اندازی سایت های جعلی و تبلیغات فراوان و دادن وعده‎های دروغین از جمله منحصر به فرد بودن، قیمت های استثنایی و همچنین کوتاه ترین زمان ممکن، دانشجویان را فریب داده و سعی در جلب اعتماد آن ها می کنند. 
وی افزود: این کلاهبرداران، افراد را ترغیب می کنند که از خدمات آنان بهره مند شوند اما غافل از اینکه بررسی ها نشان داده است که این مدارک نه تنها معتبر نیست بلکه پوششی است برای اخاذی و کسب درآمد که پس از واریز وجه به حسابشان دیگر پاسخگو نبوده و ارتباط خود را با متقاضیان قطع می کنند. 

 کلاهبرداری به سبک تحلیل گر طلا و ارز 
ظاهرا هستند کاربرانی که حاضر به خرید اطلاعات و تحلیل نیز هستند. اما غافل از این که کدام تحلیل گر حاضر به ارایه این اطلاعات ذیقیمت به سایرین نیز هستند. وانگهی چه کسانی اصولا به اطلاعات کل بازار دسترسی دارند. 
اما به هر حال این افراد هم در پوشش تحلیل گر در کار کلاهبردای خود موفق هستند.در همین رابطه پلیس اعلام کرد عامل کلاهبرداری میلیونی که با سوءاستفاده از اینترنت، طعمه های خود را بدست می آورد شناسایی و دستگیر شد. 
به گزارش پلیس، مردی جوان و تحصیل کرده با در دست داشتن مرجوعه قضایی به منظور پیگیری شکایت خود از فردی که با فریب، مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال از وی کلاهبرداری کرده بود، به پلیس فتا مراجعه کرد. 
شاکی در اظهارات خود گفت: مدتی قبل در اینترنت با وبلاگی آشنا شدم که در قبال عضویت و دریافت پول به تحلیل قیمت طلا و ارز در بازار می پرداخت؛ بعد ها از طریق صاحب وبلاگ در گروهی دیگر که او در یکی از شبکه های اجتماعی روی موبایل ایجاد کرده بود نیز عضو شدم و با توجه به اینکه در این گروه ها و گروه های مشابه بیشتر از یکصد نفر این فرد را می شناختند من هم به وی اعتماد کرده و فریب وعده هایش را خوردم. 
وی ادامه داد: سرمایه گذاری که کلاهبردار وعده آن را به افراد می داد به این صورت بود که با دادن پیش پرداخت و ودیعه می توان در بازار طلا فروشان به حجم بالاتری از طلا و سکه دست یافت و من هم با توجه به موارد ذکر شده، طمع کرده و مبالغی طی چند مرحله به حساب این فرد به صورت اینترنتی واریز کردم، در مرحله اول و دوم علاوه بر اصل پول، درصدی هم به عنوان سود سرمایه گذاری برگرداند و این موضوع به کامم شیرین آمد و در ادامه مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال برای سوددهی بیشتر واریز کردم و حال که مدت پنج ماه از پرداخت این پول می گذرد نه حاضر است سود را بدهد بلکه اصل سرمایه را هم منکر می شود. 
سرهنگ «سیدمحسن عرفانی» رییس پلیس فتا استان خراسان رضوی گفت: کار شناسان و کارآگاهان پلیس فتا با تحقیقات فنی و بررسی ادله موجود توانستند سرنخ هایی از کلاهبرداری موصوف پیدا کرده و علی رغم تبحری که کلاهبردار در اینترنت و شبکه های کامپیوتری داشت، پلیس محل اختفای وی را در استانی دیگر شناسایی و پس از اخذ نیابت قضایی متهم و همسرش که همدست وی بود را دستگیر کردند. 

 دستگیری سارقان اینترنتی در گیلان
طبعاً سارقان اینترنتی در حوزه مالی و بانکی هم فعال هستند. برای نمونه در همین رابطه اخیراً رئیس پلیس فتا گیلان از شناسایی و دستگیری ۵ نفر از سارقان اینترنتی حساب شهروندان گیلانی خبر داد. سرهنگ ایرج محمدخانی اظهار داشت: در پی ارجاع چندین فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت، لاهیجان و لنگرود به پلیس فتا و دادخواهی تعدادی از شهروندان با هویت معلوم مبنی بر اینکه از حساب اینترنتی آنان به صورت غیر مجاز برداشت شده بود، موضوع به صورت ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت. 
سرهنگ محمدخانی افزود: سرانجام کارآگاهان پلیس فتا، ۵ نفر از سارقان اینترنتی حساب شهروندان گیلانی که ۳ مرد و ۲ زن اهل و ساکن رشت، لاهیجان و لنگرود بودند را شناسایی کرده و با هماهنگی مقام قضایی آن ها را دستگیر کردند. وی ادامه داد: متهمان با سوء استفاده از غفلت صاحبان کارت بانکی و به دست آوردن رمز اینترنتی آنان، حسابشان را به صورت غیر مجاز خالی کرده اند. 
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان از شهروندان خواست: اطلاعات مهم کارت بانکی خود نظیر (شماره حساب، شماره کارت، رمز اینترنتی، ۲ CVV) را در اختیار دیگران قرار ندهند؛ همچنین رمز خود را روی کارت بانکی الصاق نکنند تا امنیت حساب بانکی آن ها به مخاطره نیفتد. 

 کمین سارق اینترنتی برای افراد مسن
در میان انواع کلاهبرداری اینترنتی متاسفانه دو قشر در معرض آسیب بیشتری قرار دارند، نخست افراد کم سواد و دوم افراد مسن. در همین رابطه روز گذشته رئیس پلیس فتا غرب استان تهران از دستگیری سارق اینترنتی که طعمه های خود را از بین شهروندان مسن و بی سواد انتخاب می کرد، خبر داد. 
سرهنگ اصغر باقریان گفت: متهم پس از دستگیری به بزه انتسابی اعتراف کرد و همچنین معترف شد با ایستادن در کنار دستگاه های خود پرداز، طعمه های خود را از بین افراد مسن و بی سواد انتخاب کرده و به بهانه کمک به آن ها در کنار انجام عملیات بانکی، برای کارت آن ها رمز دوم تعیین می کرد و سپس از طریق اینترنت اقدام به خالی کردن حساب بانکی آن ها می کرد. 
وی نیز در پایان از شهروندان خواست به هیچ عنوان کارت عابربانک خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و نسبت به هشدارهای انتظامی پلیس که در کنار دستگاه های خود پرداز نصب شده است، توجه داشته باشند.

 لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه
مخلص کلام آنکه آمار و اخبار رسمی پلیس و مراجع قضایی جای هیچ شک و شبهه ای باقی نمی گذارد که سرعت جرایم و کلاهبرداران چندین برابر سرعت کسب دانش و آگاهی کاربران اینترنتی در ایران است.اگرچه جای خرسندی است که بخش اعظمی از این کلاهبرداری ها توسط پلیس کشف و شناسایی می شود، اما اگر تدابیر پیشگیرانه گسترده را به کار نگیریم، سونامی جرایم رایانه ای می تواند آسیب های زیادی به مردم وارد آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :