آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50862
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1393 11:3
تعداد بازدید : 683

زمزمه افزایش قیمت در بازار تلویزیون به گوش می رسد

بازار خرید و فروش لوازم صوتی و تصویری بر خلاف ماه های پایانی سالی که گذشت روزهای بسیار کسادی را سپری می کند.


مریم عسگری
به گفته فعالان بازار، این رکود در حالی در بازار مشاهده می شود که همچنان برخی از شرکت های عرضه کننده، تخفیف های ویژه فروش نوروزی را به خریداران ارایه می کنند.
کارشناسان می گویند: به نظر می رسد که خریداران در یک ماه پایانی سال برای خرید تلویزیون اقدام کرده و به همین دلیل میزان تقاضا در بازار بهاری تلویزیون کاهش یافته است. به گفته آنان، البته رکود اتفاقی است که هر سال در ماه های فروردین تا خرداد در بازار لوازم صوتی و تصویری مشاهده می شود. اما امسال با افزایش نرخ دلار و قوت گرفتن فرضیه رشد قیمت ها در بازار تلویزیون و در کل کالاهای حوزه صوتی و تصویری فعالان بازار تصور می کردند که بازار بهاری تلویزیون پررونق تر از هر سال باشد.
اما آیا واقعا باید نگران افزایش قیمت ها در بازار تلویزیون باشیم؟ یا اینکه انتشار خبر احتمال رشد قیمت ها در بازار تلویزیون سیاستی است که فعالان بازار برای افزایش تقاضا در بازار از آن استفاده کرده اند؟
پاسخ این سوال در دل این گزارش نهفته است. 

 آیا گرانی در راه بازار تلویزیون است؟
اگر چه فعالان بازار تلویزیون اعلام کرده اند که ماه هاست با وجود نوسانات نرخ دلار آزاد تغییری در قیمت تلویزیون ها اعمال نکرده اند، اما کارشناسان می گویند که رشد هزینه های جانبی در سال جدید به طور حتم روی قیمت تلویزیون تاثیر می گذارد.به گفته کارشناسان، مسوولان اتحادیه با تکیه بر تولیدات داخلی از ثبات قیمت ها در بازار خبر می دهند و این درحالی است که شرکت های تولیدکننده اعلام کرده اند که در صورت ادامه روند صعودی نرخ دلار و رشد هزینه های جانبی، قیمت ها افزایش خواهد یافت.
یکی از تولیدکنندگان تلویزیون در این باره می گوید: رشد قیمت ها با توجه به افزایش 25 درصدی نرخ حامل های انرژی و حقوق و دستمزد موضوع دور از ذهنی نیست و به احتمال زیاد در آینده نزدیک در بازار شاهد رشد قیمت ها خواهیم بود.به گفته این تولیدکننده، تا پیش از این هم که دولت با ارایه ارز مبادله ای از تولیدکنندگان حمایت می کرد، در اکثر مواقع تولیدکنندگان ناچار به تامین ارز از بازار آزاد بودند، اما قیمت ها را افزیش ندادند. اما اکنون با رشد تورم و افزایش حقوق و دستمزد کارگران و رشد نرخ برق و از این قبیل، ناچار به افزایش قیمت خواهیم بود؛ مگر اینکه دولت از ما حمایت کند.
یکی دیگر از فعالان این حوزه هم با تایید گفته های همکارش گفت: به نظر می رسد که موج جدیدی از گرانی در راه است. چرا که اکثر شرکت ها مدل های جدید را به بازار عرضه نکرده اند و اینطور که پیداست، مدل های جدید با قیمت گران راهی بازار خواهد شد.

 دودی که به چشم مصرف کننده می رود 
کارشناسان می گویند: درخواست و انتظار تولیدکنندگان داخلی بابت حمایت بیشتر دولت زیاده خواهی است. چرا که دولت با افزایش تعرفه، ارایه ارز مبادله ای و ارایه معافیت های مالیاتی به اندازه کافی از تولیدکنندگان داخلی حمایت کرده و حمایت بیشتر از این گروه نه تنها به کاهش قیمت منجر نمی شود؛ بلکه انتظار این گروه را بیشتر می کند.
به گفته کارشناسان، در هر صورت تولیدکنندگان به بهانه هایی چون سختی روند واردات، رشد نرخ حمل و نقل و یا افزایش حقوق و دستمزد کارگران قیمت ها را افزایش می دهند.اما دولت باید در این مسیر مانع ایجاد کند.
به گفته آنها، حتی اگر 90 درصد نیاز بازار داخلی هم توسط تولیدکنندگان داخلی تامین شود، وقتی این کالاها با قیمت نمونه های وارداتی به مصرف کننده عرضه می شود، این تولید داخلی چندان به مذاق خریدار ایرانی خوش نمی آید؛ زیرا وی همان نمونه وارداتی را نیز با قیمت فعلی نمونه های وطنی خریداری می کند.کارشناسان می گویند: شاید ارایه کالای ایرانی با قیمت کمتر، بیشتر یک ایرانی را مجاب به خرید کالای ایرانی کند تا اینکه با افزایش تعرفه ها و افزایش نرخ نمونه های وارداتی خریدار را به خرید تولید داخلی وادار کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :