آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50860
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1393 10:59
تعداد بازدید : 661

تحولی تازه در سیستم آموزش

چاپگرهای سه بعدی سر کلاس درس می روند

در سال های اخیر اخبار مختلفی از گوشه و کنار دنیا درباره چاپگرهای سه بعدی و قابلیت های شگفت انگیز آن شنیده ایم؛ از اسباب بازی و وسایلی که با استفاده از این فناوری تولید می شوند تا کاربرد آن در صنایع مختلفی از جمله پزشکی. اما عرصه مانور این فناوری فقط به اینجا ختم نمی شود و به نظر می رسد که این چاپگرهای خارق العاده کم کم در تار و پود زندگی مان رخنه می کنند. تا جایی که به عرصه آموزش و محیط کلاس های درس نیز وارد شده اند.

فناوران- از هم اکنون در آمریکا و بریتانیا برای افزودن امکانات چاپ سه بعدی به سیستم آموزشی برنامه ریزی می شود. این فناوری پیشرفته برای ارتقای کیفیت آموزش و پرورش نوجوانان در محیط مدارس و خارج از آن قابلیت های فراوانی دارد. مدارس، به خصوص در کشورهای غربی، به افزودن این فناوری به سیستم آموزشی خود علاقه زیادی نشان می دهند. ولی مشکلات همیشگی مثل کمبود بودجه و ناآشنایی معلمان با این فناوری، اجرای چنین طرح هایی را به تاخیر انداخته است. با این حال، تعداد زیادی از دانش آموزان نوجوان حتی اگر به چنین فناوری در محیط مدرسه دسترسی نداشته باشند، از هم اکنون با چاپگر سه بعدی آشنا شده و بهره برداری از آن را فرا می گیرند. 
 جنبش سازندگان دیجیتال
ابتکارات جالبی در زمینه آموزش و بهره برداری از فناوری سه بعدی در جهان انجام شده که از میان آنها می توان به جنبش سازندگان دیجیتال اشاره کرد. تعدادی از موسسات فعال در زمینه پژوهش های دیجیتال و فناوری جدید از این جنبش حمایت می کنند. یکی از آنها موسسه ای است در شهر منچستر به نام "فب لب" که نام کامل آن «آزمایشگاه ساخت و تولید» است. این موسسه طرح ها و ایده های دیجیتال را به محصولات کاربردی تبدیل می کند. موسسه فن لب هر از چندگاه درهای خود را به روی عموم می گشاید تا علاقه مندان بتوانند با تازه ترین روش های به کارگیری فناوری دیجیتال در تولید محصولات جدید آشنا شوند. برخی دانش آموزان نیز با مراجعه به این موسسه توانسته اند از نرم افزارها و سخت افزارهایی که در مدرسه به آنها دسترسی نداشتند، مثل چاپگر سه بعدی، استفاده کنند. این دانش آموزان معمولا برای انجام تکالیف مدرسه از فناوری های مربوط به طراحی و تولید سه بعدی محصولات استفاده می کنند.
به گفته پژوهشگران، استفاده از این لوازم سبب تسریع یادگیری در بین نوجوانان شده و ارتقای هوش آنها نیز از دیگر محاسن استفاده از چاپگر های سه بعدی است. هدف بعدی پژوهشگران برنامه ریزی و راه اندازی یک گردهمایی ویژه برای نوجوانان علاقه مند به فناوری های دیجیتال است که در حقیقت ترکیبی از کارگاه و بازار نمایشگاهی خواهد بود. پژوهشگران می گویند: ما در این گردهمایی ها کار شناسان را دعوت خواهیم کرد که بیایند و برای شرکت کنندگان نوجوان تازه ترین دستاوردهای علمی برای کار با چاپگرهای سه بعدی، دستگاه برش لیزری و نرم افزارهای مربوط به طراحی و ساخت اشیا و ماشین آلات را توضیح بدهند. نوجوانان شرکت کننده می توانند هر چیزی را که می خواهند بسازند، محصول خود را در نمایشگاه به نمایش گذاشته و روش تولید آن را به بازدیدکنندگان توضیح دهند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :