آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5082
تاریخ انتشار : 26 دی 1390 0:55
تعداد بازدید : 647

معاون اجتماعی پلیس فتا :

جرایم اینترنتی در کافه نت ها افزایش قابل توجهی یافته است

معاون اجتماعی پلیس فتا با تاکید بر اینکه ارایه کارت ملی و ثبت اطلاعات هنگام حضور در کافه نت ها قانونی است، گفت: متاسفانه در کشور ما میان هویت مجازی و حقیقی اتصالی برقرار نیست و مجرمان از این خلا سوءاستفاده کرده و به راحتی جرایمی را که در هیچ کجای دنیا رخ نمی دهد مرتکب می شوند.

مهر- سرهنگ محسن میربهرسی گفت: در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، هنگامی که گردشگری به کافه‌نت مراجعه می کند شماره پاسپورتش به منظور جلوگیری از سوءاستفاده ثبت می‌شود. در کشورهای دیگر اطلاعات فرد براساس اکانت ارایه شده با هویت مجازی یکی است اما در کشور ما هویت حقیقی با هویت مجازی یکی نیست. در کشورهای دیگر اگر هر فردی با نام مستعار به شبکه اینترنت متصل شود بازهم هویت اصلی قابل شناسایی است.
معاون اجتماعی پلیس فتا با اشاره به برخی از جرایم اینترنتی کشور گفت: اعلام جایزه و دریافت پول برای ارسال آن، سرقت اطلاعات بانکی و شخصی از مهم‌ترین جرایم اینترنتی کشور است. در کشورهای اروپایی به دلیل دسترسی پلیس و مسوولان به اطلاعات افراد جرایم اینترنتی بسیار پیچیده و به روز است اما مجرمان ما در حاشیه امنیت مرتکب هر جرمی می‌شوند.
میربهرسی با اعلام اینکه ارایه کارت ملی هنگام استفاده از خدمات کافه‌نت قانونی است، تاکید کرد: مشتریان کافه‌نت‌ها را دانشجویان و ثبت‌نام‌ کنندگان مسکن مهر تشکیل می‌دهند که هنگام ثبت‌نام و پرداخت شهریه اطلاعات آنها در کافه‌نت ثبت می‌شود که علاوه بر ایجاد ناامنی اینترنتی ،  فضای خوبی برای مجرمان اینترنتی  است. وی افزود: ثبت اطلاعات باعث پیشگیری از وقوع جرم می‌شود. تمامی مجرمان اینترنتی از وایکمس و سرویس ADSL استفاده می‌کنند اما برای ارتکاب جرم و شناسایی نشدن به کافه‌نت‌ها مراجعه می‌کنند.
معاون اجتماعی پلیس فتا از فعالیت گسترده کافه‌نت‌های فاقد مجوز خبر داد و تصریح کرد: امروز جرایم اینترنتی در کافه‌نت‌ها افزایش قابل توجهی یافته است که لزوم ساماندهی کافه‌نت‌ها را بیش از پیش نشان می‌دهد.
میر بهرسی افزود: پلیس یک نهاد اجتماعی است که با جرایم اجتماعی که امنیت را به خطر می‌اندازد برخورد و مقابله می‌کند. متاسفانه بسیاری از شهروندان با انجام سرقت از کافه‌نت به سیستم بانکداری الکترونیکی بی‌اعتماد شدند اما باید دانست که افراد سودجو همیشه درصدد رسیدن به مقاصد خود هستند و این مشکل از سیستم بانکداری الکترونیکی نیست.
وی بر لزوم نگهداری اطلاعات کافه‌نت‌ها تا شش ماه تاکید کرد و گفت: قانون برای بررسی اطلاعات افراد استفاده کننده و اطلاعات موجود در کافه‌نت‌ها وجود داشته اما پلیس تخصصی برای اجرای آن وجود نداشت.
سخنگوی پلیس فتا با اعلام اینکه کافه‌نت‌ها بهترین مکان برای سرقت اطلاعات شخصی است، اظهار داشت: متاسفانه دانشجویان غیر بومی و افراد برای کارهای دانشگاهی و ثبت‌نام‌ها از کافه‌نت‌ها استفاده می‌کنند. این افراد باید مراقب  اطلاعات خود باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :