آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50803
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد بازدید : 666

با وجو د این همه رسوایی

آمریکا هنوز هم جاسوسی می کند

با وجود رسوایی های فراوان در ماه های اخیر در ارتباط با برنامه جاسوسی دولت آمریکا در داخل این کشور و همچنین در سطح جهانی، خبرهایی منتشر شده که نشان می دهد این کشور همچنان به جاسوسی های خود ادامه می دهد.
فناوران- بر اساس اسناد تازه ای که منتشر شده، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرده است که با اصلاحاتی که در سازمان امنیت ملی انجام داده، شنود مکالمات در حافظه سرورهای کامپیوتری آنها بیش از 18 ماه باقی نمی ماند. 
با این حال همچنان این موضوع اثبات نشده است و این سازمان به جمع آوری گفت وگوهای تلفنی شهروندان عادی مشغول است. 
ایمیل ها و دیگر فعالیت های اینترنتی شهروندان نیز همچنان تحت کنترل سازمان های دولتی یا وابسته به دولت آمریکا قرار دارد.
این در حالی است که اوباما در سال گذشته و پس از افشاگری های ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت و اطلاعات آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی که برای سرپوش گذاشتن بر این رسوایی ترتیب داده بود، اعلام کرد: دولت علاقه ای به جاسوسی از مردم خود 
ندارد.
وی خطاب به شهروندان آمریکایی مدعی شد: به شما اطمینان می دهم که ما مکالمات تلفنی شما را شنود نمی کنیم و ایمیل های خصوصی را نیز مورد بررسی قرار نمی دهیم.
شش روز پس از این سخنان روزنامه واشنگتن پست در خبری اعلام کرد: سازمان امنیت ملی سالانه هزاران بار حریم خصوصی افراد را نقض می کند. 
تنها در یکی از مناطق آمریکا در ماه مه سال 2012 بیش از 2 هزار و 776 مورد جاسوسی از حریم خصوصی شهروندان آمریکا کشف و ثبت شد. 
گفته می شود که بیش از 11 میلیارد دلار در یک سال صرف یکی از ماموریت های آژانس امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی شده است. پنتاگون و دیگر سازمان های فعال در آمریکا هرگز چنین بودجه ای نداشته اند.
البته کل ماجرا نیست، زیرا براساس اخبار تازه دیگری، وزارت امور خارجه آمریکا و دیگر سازمان های این کشور میلیون ها دلار را هزینه می کنند تا سیستم ها و شبکه های داخلی را به عنوان جایگزینی با امنیت بیشتر برای اینترنت استفاده کنند. 
اخیرا گروهی از علاقه مندان به علوم کامپیوتری و کارشناسان این علوم در تونس که در انقلاب سال 2011 علیه حکومت زین العابدین بن علی شرکت داشتند، شهر محل سکونت خود واقع در ساحل دریای مدیترانه را تبدیل به آزمایشگاهی برای یک پروژه دولت آمریکا برای توسعه شبکه جایگزینی برای اینترنت کرده اند. 
این پروژه شامل یک شبکه داخلی و به لحاظ فیزیکی کاملا جدا از اینترنت است که از آنتن هایی نصب شده بر فراز پشت بام خانه ها تشکیل شده است. 
وزارت امور خارجه آمریکا مبلغ 2/8 میلیون دلار را به یک تیم از هکرهای آمریکایی، فعالان اینترنتی و علاقمندان به نرم افزار اختصاص داده تا این سیستم را که در علوم کامپیوتر به شبکه های Mesh  معروف است، توسعه دهند. 
هدف این است که این سیستم ها راهی برای مخالفان باشد تا بتوانند آزادانه تر با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با امنیت بیشتری به نسبت اینترنت ارتباط داشته باشند. 
هدفی که برای این شبکه ها در نظر گرفته شده و مناقشه ایجاد می کند کوبا است. آژانس توسعه بین المللی آمریکا مبلغ 4/3 میلیون دلار را برای ایجاد شبکه های مش در کوبا اختصاص داده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :