آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5080
تاریخ انتشار : 26 دی 1390 0:50
تعداد بازدید : 717

7 پارک فناوری برتر کشور معرفی شدند

پس از گذشت یک دهه از فعالیت پارک های علم و فناوری، 7 پارک فناوری برتر بر اساس دو شاخص میزان گردش مالی و تعداد شرکت های دانش بنیان فعال معرفی شدند.

مهر- پارک‌های علم و فناوری سازمان‌هایی هستند که به وسیله متخصصان حرفه‌ای مدیریت می‌شوند و هدف اصلی آنها افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و رقابت در میان شرکت‌های حاضر در پارک‌ها و موسسات متکی بر علم و دانش است. 
برای دستیابی به این هدف پارک‌های علمی، جریان دانش و فناوری را در میان دانشگاه‌ها، موسسات تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار مدیریت و رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرآیندهای زایشی تسهیل می‌کنند.
پارک‌های علمی و فناوری به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی و حلقه‌ای از زنجیره توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری در دنیا از دهه 1980 شکل گرفتند. ازجمله اهداف ایجاد پارک‌های فناوری، افزایش نوآوری تکنولوژی، توسعه اقتصادی و اشتغالزایی متخصصان است و بسیاری از سیاستگذاران از پارک‌های فناوری به عنوان بخشی از یک راهبرد اندیشمند و هماهنگ برای توسعه ملی یا منطقه‌ای نام می‌برند. از این رو تاکنون بیش از 800 پارک علمی و فناوری در بیش از 55 کشور جهان ایجاد شده است.
ایران نیز از 10 سال قبل یعنی 1380 اقدام به ایجاد پارک‌های فناوری به منظور مدیریت جریان فناوری کشور به سمت رفع نیازهای صنعتی کشور کرده است که در این راستا تاکنون 29 پارک علمی و 90 مرکز رشد ایجاد شده است.
کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌های تحقیقاتی، تولیدی و خدماتی جامعه، افزایش قدرت رقابت و رشد شرکت‌های متکی بر دانش، کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌های داخلی و بین‌المللی، حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط فناوری، موسسه‌ها و شرکت‌های تحقیقاتی و مهندسی نوآور با هدف توسعه فناوری و کارآفرینی از مهم‌ترین اهداف این پارک‌ها
بوده است.
این اقدامات موجب شد تا یک درصد حجم کل صادرات کشور به صادرات خدمات دانش بنیان کشور اختصاص یابد و مسوولان امیدوارند تا این میزان در پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه به 8 درصد برسد. علاوه بر این پیش‌بینی شده است که در سند چشم‌انداز 1404 حجم صادرات محصولات دانش‌بنیان 20 درصد کل صادرات
 کشور برسد.
 
رتبه‌بندی پارک‌های فناوری
تقویت پارک‌های علم و فناوری یکی از سیاست‌های بنیادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است. از این رو زیرساخت‌های لازم برای توسعه علم و دانش و تبدیل علم به ثروت برای این پارک‌ها فراهم شد.
 بر این اساس پس از گذشت 10 سال ازفعالیت‌های پارک‌های فناوری، وزارت علوم اقدام به ارزیابی عملکرد آنها کرده است که از نظر این وزارتخانه 7 پارک فناوری به عنوان پارک‌های فناوری برتر انتخاب شدند.
 شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، پارک علم و فناوری فارس،  پارک علم و فناوری گیلان،  پارک علم و فناوری خراسان رضوی، پارک علم و فناوری یزد،  پارک علم و فناوری استان مرکزی و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران جزو 7 پارک  فعال کشور محسوب می‌شوند.
 طبق اعلام وزارت علوم این پارک‌ها با توجه به تعداد شرکت‌های فعال و گردش مالی خوبی نسبت به سایر پارک‌ها در رتبه‌های بالاتری
قرار گرفتند.