آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50789
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1393 11:6
تعداد بازدید : 595

حذف ثبت سفارش، گام دوم تسهیل واردات

ثبت سفارش در فعالیت های تجاری ایران به اوایل دهه ۷۰ بازمی گردد. در واقع پس از پایان دوران جنگ تحمیلی و اوایل دوران سازندگی بدهی ایران به بانک های خارجی زیاد شد و ایران توان پرداخت بدهی خود را نداشت. در آن زمان ایران برای این که بر واردات کالا ها، ارزبری و ایجاد تاخیر در روند واردات نظارت داشته باشد، مرحله ثبت سفارش را ایجاد کرد. از آن زمان تاکنون مرحله ثبت سفارش بدون اینکه هدف و عملکرد آن معلوم باشد ماندگار شد.
فناوران - با روی کار آمدن دولت یازدهم، وزیر صنعت در برنامه های خود اعلام کرد که چند مرحله را از روند واردات حذف می کند تا از این طریق به تسهیل واردات کمک کند. مرحله اول، طرح شبنم و ایران کد بود که با پیگیری های وزارتخانه و علیرغم مخالفت ها از روند واردات حذف شد. مرحله بعدی، ثبت سفارش کالا است که هفته گذشته نعمت زاده مطرح و حذف آن را در دستور کار قرار داد. اما این موضوع نیز با موافقت و مخالفت های زیادی همراه شد. در این میان فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی از موافقان حذف ثبت سفارش هستند و آن را مانعی برای واردات قانونی می دانند. 

 واگذاری آمار واردات به گمرکات
در همین راستا، رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران معتقد است با توجه به اینکه کشور با کمبود منابع ارزی مواجه است در سیستم دولتی هنوز مقاومت هایی برای عدم حذف مرحله ثبت سفارش وجود دارد و سیستم دولتی می خواهد که این مرحله حذف نشود. 
مجیدرضا حریری افزود: متاسفانه وقتی چیزی تبدیل به عادت می شود ترک آن سخت است، اما ظرف چند ماه آینده آمادگی برای حذف این مرحله وجود داشته و وزارتخانه و تمام فعالان بخش خصوصی با حذف این مرحله از روند واردات موافق هستند. 
حریری با تاکید بر این که باید آمار واردات را به گمرک واگذار کنیم، افزود: گمرک مجبور است که سیستم آماری خود را بیش از پیش تقویت کند. البته اکنون نیز تمامی آمارهای وارداتی از گمرک دریافت می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :