آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50704
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1393 12:10
تعداد بازدید : 752

نتیجه لابی شرکت‌های بزرگ آمریکایی با کمیسیون ارتباطات فدرال

اینترنت دیگر بی طرف نیست

نه هفته بعد از اینکه کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) اعلام کرد که سعی دارد سومین بار قوانین جدیدی را برای تضمین بیطرفی اینترنت تدوین کند، 69 شرکت بزرگ اینترنتی و گروه های فعال در این زمینه با لابی هایی که با این کمیسیون انجام دادند، قوانین را به نفع خود تغییر کردند.
فناوران- بر اساس قوانین جدید، شرکت های بزرگ می توانند در قبال دریافت هزینه، محتوای اینترنتی خود را سریع تر به مشتریان برسانند. این در حالی است که کاربران در این مورد اعتراض دارند. 
به این ترتیب شرکت های آمریکایی در آینده می توانند با دریافت هزینه بیشتر داده ها (دیتا) و محتوای اینترنتی خود را با سرعت بیشتری در شبکه اینترنت انتقال دهند. در واقع، کمیته ارتباطات فدرال آمریکا تغییراتی در مقررات بیطرفی شبکه (Net neutrality)اعمال خواهد کرد. به این ترتیب، شرکت های بزرگی مانند دیزنی، نت فلیکس یا گوگل در صورتی که بخواهند ویدیو یا دیگر محتوای اینترنتی خود را به خطوط پرسرعت تر منتقل کنند، باید به شرکت های خدمات اینترنتی مانند "کام کست" یا "ورایزون" پول بیشتری بپردازند. در اینجا صحبت بر سر به اصطلاح سبقت گیری در مسیر انتقال داده ها به مشتریان است.
یک سخنگوی کمیته ارتباطات فدرال آمریکا گفت که این تقاضا با این پیش شرط قابل اجراست که قراردادی که میان دو شرکت بسته می شود، از نظر تجاری عقلانی باشد و بلوکه شدن عرضه کالاهای اینترنتی دیگر شرکت ها در مقررات جدید اکیدا ممنوع اعلام خواهد شد.
تغییر در این مقررات به معنای پایان بیطرفی در شبکه اینترنت در سطح ایالات متحده آمریکا خواهد بود، زیرا تاکنون با داده ها و مضمون های اینترنتی رفتاری یکسان صورت می گرفته است. با مقررات جدید، جایگاه یکسان داده ها و مضمون های اینترنتی برچیده می شود، اما مسیر سبقت در انتقال داده ها در اختیار هر شرکت خدماتی آماده پرداخت هزینه بیشتر، به طور یکسان قرار خواهد گرفت. 
شرکت هایی مانند نت فلیکس که خدمات پخش زنده ویدیویی ارایه می دهد و نیازمند ارتباط سریع تر با کاربران خود است، از هم اکنون پول بیشتری برای سرعت بیشتر پرداخت می کنند. این شرکت ها با پرداخت هزینه بالاتر، سرورهای خود را مستقیما به شبکه شرکت های ارایه خدمات اینترنتی وصل کرده اند. ولی این نوع اتصال قرار نیست مشمول نظارت کمیته ارتباطات فدرال آمریکا شود.

  اعتراض شدید فعالان اینترنتی
کمیته ارتباطات فدرال آمریکا قرار است مقررات جدید را در ۱۵ مه سال جاری تصویب کند و هنوز امکان تغییراتی در آن وجود دارد. اما از هم اکنون اعتراض شدید فعالان شبکه شکل گرفته است.
مایکل واینبرگ، معاون Public Knowledge Project، نهادی برای ابتکارات تحقیقاتی توسعه و برنامه ریزی کامپیوتری، می گوید: این استاندارد جدید به شرکت های ارایه خدمات اینترنتی این اجازه را می دهد که برای نوآوری ها در اینترنت پول بیشتری درخواست کنند. مقررات جدید کمیته ارتباطات فدرال آمریکا واکنشی است به یک حکم دادگاه تجدیدنظر آمریکا که در ماه ژانویه سال جاری در واشنگتن صادر شد. قضات این دادگاه در آن زمان در حکم خود آوردند که کمیته ارتباطات فدرال آمریکا در اصل این حق را دارد که در شبکه اینترنت تغییراتی ایجاد کند. در این حکم وظیفه شرکت های ارایه کننده خدمات پهنای باند اینترنت به معنای رایج تعریف نشده که باید به عموم مردم خدمات یکسان ارایه دهند. در آن زمان دادگاه به یک شکایت شرکت بزرگ ارایه دهنده خدمات اینترنتی ورایزون اجازه طرح دعوا را داد. این شرکت مدعی بود که کمیته ارتباطات فدرال آمریکا با تعهد خود در قبال بی طرفی در شبکه اینترنت، از حوزه اختیارات خود فراتر رفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :