آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50691
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1393 11:45
تعداد بازدید : 703

رییس اتحادیه صنف رایانه فارس اعلام کرد:

شیرازی ها نمی خواهند پایلوت صندوق مکانیزه باشند

خرداد ماه سال گذشته بود که تفاهم نامه مشترکی به منظور اجرایی شدن ماده ۷۱ قانون نظام صنفی کشور، در خصوص تسریع در تجهیز واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش میان سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزرات صنعت و شورای اصناف امضا شد.
فناوران- کمتر از دو ماه دیگر این تفاهم نامه یک ساله می شود و به غیر از استان شیراز که ده صنف آن به صندوق مکانیزه فروش مجهز شده اند، هیچ اقدام خاصی در این خصوص صورت نگرفته است. 
حالا با توجه به اینکه توجه دولت یازدهم به نصب صندوق مکانیزه فروش کم تر شده و موضوع به جدیت دنبال نمی شود، فروشندگانی که در استان شیراز ملزم به نصب صندوق شده اند، به اتحادیه صنف رایانه و ماشین های اداری اعتراض دارند. 
ناصر مهرتاش رییس اتحادیه صنف رایانه استان فارس در این خصوص گفت: از آنجایی که شیراز تنها استانی است که نصب صندوق مکانیزه فروش را مانند تکلیفی قانونی پیگیری و در ده صنف پیاده سازی کرده ایم حالا از طرف فروشندگان معترض مورد سوال است که چرا تنها در شیراز نصب این صندوق ها انجام شده است. 
وی افزود: بحث فروشندگان این است که آیا زمانی که خرید و فروش ها در سامانه ثبت می شود به همان نسبت سازمان امور مالیاتی هزینه های جانبی فروشندگان را می بیند یا هزینه های تعریف شده خود را مد نظر قرار می دهد. 
وی تاکید کرد: سازمان امور مالیاتی باید ضرر و زیان هایی که واحد صنفی متقبل می شود را در نظر داشته باشد. 
مهرتاش همچنین با بیان اینکه دو سال روی طرح صندوق مکانیزه فروش کار کار شناسی صورت گرفت، گفت: بیش از ۵۵ جلسه در این خصوص برگزار شد و تمام راهکار ها را به رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور انتقال دادیم. 
عضو هیات رییسه اتاق اصناف شیراز در ادامه با تاکید بر اینکه صندوق مکانیزه فروش فرصت طلایی برای شرکت های نرم افزاری هر استان است، گفت: این پروژه با توجه به گستردگی که دارد نباید توسط یک شرکت نرم افزاری خاص انجام شود بلکه هر استان باید با برگزاری مناقصه شرکت های نرم افزاری را انتخاب کند. 
مهرتاش افزود: در واقع شرکت های بومی هر استان باید در مناقصات شرکت کنند تا از این طریق بازار نرم افزار استان ها هم رونق بگیرد.  وی گفت: برای پیاده سازی صندوق مکانیزه فروش در شیراز ده مناقصه برای ده صنف برگزار شد و هر صنف تحویل یک شرکت نرم افزاری داده شد. 
مهرتاش اضافه کرد: به این ترتیب نه تنها شرکت های نرم افزاری را درگیر پروژه کردیم و جلوی رانت خواری یک شرکت را گرفتیم، بلکه از توان شرکت های استانی نیز بهره گرفتیم. 
به گفته وی این طرح نباید نیمه کاره رها شود تا شرکت های بزرگ خارج از هر استان پروژه را در دست بگیرند و شرکت های کوچک نرم افزاری کماکان حسرت به دل بمانند. 

 توقف فعالیت کمیسیون ساماندهی بازار
اما ناصر مهرتاش که پیش از این رییس کمیسیون ساماندهی و نظم بخشی بازار سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور بود، همچنین در مورد توقف یکباره فعالیت این کمیسیون گفت: از سه ماهه آخر سال ۹۲ فعالیت کمیسیون به دلیل پاره ای تغییرات متوقف شد و از آن زمان به بعد در جریان اتفاقات در کمیسیون نیستم. 
این موضوع را از سرپرست دبیرخانه نصر کشور جویا شدیم. 
وی در این خصوص گفت: براساس آیین نامه تشکیل کمیسیون ها که در شورای مرکزی تصویب شده است کمیسیون ها پس از اتمام ماموریت باید عضوگیری جدید داشته باشند. 
مهدی لسان صدق افزود: بر همین اساس فعالیت کمیسیون ساماندهی و نظم بخشی بازار برای ترمیم و عضوگیری متوقف شده است. 
وی تاکید کرد: با توجه به استقبالی که از سوی اعضا برای حضور در این کمیسیون صورت گرفته، فعالیت جدید کمیسیون به زودی آغاز خواهد شد. 
وی همچنین گفت: برای عضوگیری و ترمیم کمیسیون فراخوان استانی داده و الویت را هم روی افراد قدیمی و باسابقه کمیسیون گذاشتیم.  به گفته او برای کمیسیون نظم دهی و ساماندهی بازار ۳۵ متقاضی داشتیم که در حال بررسی هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :