آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50656
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1393 10:23
تعداد بازدید : 700

استعمار مجازی ما را می بلعد؟

"توانا بود هر که دانا بود" این را حکیم ابولقاسم فردوسی بیش از هزار سال پیش گفته است. سخنی که حالا مفهوم بیشتری یافته و هر کس دسترسی بیشتری به اطلاعات داشته باشد، قدرت انتخاب، تحلیل و تصمیم بهتری در دنیا دارد.


علی شمیرانی
اینترنت، ابزار دیجیتال و شبکه های اجتماعی نمونه کوچکی از جمع آوری اطلاعات مردم سراسر دنیا هستند. ابزاری که امروزه برای تغییر حکومت ها و کنترل رفتار و تحرکات مردم مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیای جدید هر کشوری که نفوذ بیشتری داشته باشد، لاجرم اطلاعات بیشتری نصیب خود می کند. موضوعی که ادوارد اسنودن از آن رمزگشایی کرد و نشان داد حتی روسای دولت های اروپایی نیز از این طریق زیر نظر هستند. این مساله به قدری نگرانی در دنیا ایجاد کرده که برای مثال روسیه به منظور جلوگیری از درز اطلاعات در نظر دارد تا ماشین های تایپ قدیمی و کاغذ را در ادارات دولتی جایگزین کامپیوترها کند. آخرین آمار از حجم کل اطلاعات موجود روی اینترنت عددی معادل 5 میلیون ترابایت را نشان می دهد. اما گفته می شود دو برابر این حجم، اطلاعاتی است که روی کامپیوترهای سراسر دنیا قرار داشته و اتفاقا اطلاعات ارزشمند روی کامپیوترها است.
اما گویی برای دسترسی به اطلاعات گرانقیمت روی کامپیوترها نیز برنامه هایی در دست اجراست. حالا موضوع رایانش ابری در دنیا مطرح است. ابزاری که بسته بندی بسیار شیک و عامه پسندی دارد. در این روش، بجای اینکه کاربر نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز را روی رایانه شخصی خود نصب کند، از طریق هر رایانه متصل به شبکه خدمات مورد نیاز خود را از هر جای دنیا که باشد، بصورت وب سرویس دریافت می کند. دولت ها و برخی کاربرانی که اطلاعات حرفه ای و ارزشمند دارند اما ظاهراً پشت پرده رایانش ابری را خوانده و بنای استفاده از این روش را ندارند. از سوی دیگر افشاگری های اسنودن نیز ضربه سنگینی به دنیای مجازی وارد آورده است. طرف مقابل هم اما بیکار ننشسته، حالا زمزمه هایی به گوش می رسد که نسل بعدی نرم افزارهای پرکاربرد دنیا تنها در نسخه تحت رایانش ابری ارایه خواهد شد و در واقع دیگر چیزی برای دانلود یا نصب وجود ندارد. در عوض تک تک ضربه ای که کاربران روی کیبوردهای خود وارد می کنند روی سرورهایی در سوی دیگر دنیا ثبت و ضبط خواهد شد.
ایران نیز برنامه هایی برای امنیت حریم مجازی خود دارد. ما شبکه ملی اطلاعات را در دستور کار داریم. حرف هایی از سیستم عامل ملی و انواع شبکه ها و ایمیل ها و جست وجوگرهای ملی نیز مطرح است. اما آیا با سرعتی که ما داریم و دنیا پیش می رود، زمانی نمی رسد که ما همچون اتفاقی که در خصوص تبادل پول نفت با آن مواجه هستیم با تحریم مجازی و عدم دسترسی به اطلاعات خود مواجه شویم؟ این در حالیست که بر اساس بررسی ها، کاربران ایرانی نیز نگران تفتیش عقاید خود در استفاده از سرویس های داخلی هستند. به راستی سرنوشت حریم مجازی کشور به کدام سو می رود؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :