آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50655
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1393 10:22
تعداد بازدید : 765

بدون اطلاع رسانی به عموم مردم انجام می‌شود

صدور قبوض تلفن فروردین ماه، با تعرفه های جدید

سرانجام و بعد از گذشت یک ماه گویا مصوبه ۱۸۴ سازمان تنطیم مقررات ابلاغ شد. بر اساس این مصوبه که در هیاهوی آخرین روزهای سال ۹۲ و پیش از تعطیلات سال نو به تصویب رسید با طرح یکسان سازی کدهای مخابراتی در سطح استان ها و یکنواخت سازی تعرفه های تلفن همراه موافقت به عمل آمد و مقرر شد تا از این پس اخذ تعرفه های ارتباطی بر مبنای دقیقه باشد و نه بر مبنای پالس.


م.ر.بهنام رئوف
فناوران- معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات گفت: مصوبه ۱۸۴ کمیسیون تنظیم مقررات در خصوص تعرفه های تلفن همراه و ثابت به شرکت مخابرات ایران ابلاغ شد. 
عباسی شاهکوه گفته است که سقف تعرفه مکالمات تلفن ثابت از ابتدای سال ۹۳ به ازای هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت داخل استانی ۳۰ ریال، هر دقیقه مکالمات ثابت به ثابت بین استانی ۳۳۰ ریال، هر دقیقه مکالمات تلفن ثابت به همراه شرکت ارتباطات سیار ۶۲۵ ریال و هر دقیقه مکالمه تلفن ثابت به سیار اپراتورهای تلفن همراه ۶۲۵ ریال تعیین شده است. 
وی ادامه داد: اعمال این تعرفه ها صرفاً پس از اجرای طرح یکسان سازی کد در سطح هر استان و از آغاز اولین دوره صورتحساب پس از اجرای طرح مذکور انجام 
می شود. 
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات همچنین اظهارکرد: براساس این مصوبه شرکت مخابرات ایران موظف است حداکثر تا پایان شهریور ماه سال جاری، طرح یکسان سازی کد در سطح هر استان را در کلیه استان های باقی مانده اجرا کند. 
عباسی تصریح کرد: به منظور جبران هزینه های اجرای طرح یکسان سازی کد در سطح هر استان و جبران کاهش درآمد ناشی از اجرای آن، شرکت مخابرات ایران می تواند در کلیه مکالمات تلفن ثابت برای استان هایی که طرح یکسان سازی کد در سطح استان در آن اجرا شده است، در دوره زمانی ۹۰. ۱۲. ۱ تا ۹۲. ۱۲. ۲۹ نرخ ۵۸. ۷۱ ریال را برای هر پالس، صرفاً تا تاریخ اجرای طرح یکسان سازی کد در هر استان اعمال کند. 

 کاربران بی خبر
نکته ای که در این میان مغفول مانده مطلع نبودن کاربران از تعرفه های جدید آن هم در پر ترافیک ترین روزهای ارتباطی کشور یعنی ایام سال نو است. هر چند که از صحبت های عباسی اینطور به نظر می رسد که این تعرفه از زمان اجرا شدن طرح یکسان سازی کد در سطح هر استان قابل اعمال است اما پیش از این مخابراتی ها زمان اخذ تعرفه های جدید را از ابتدای سال ۹۳ در نظر گرفته اند. البته شاید در این بخش حق هم داشته باشند چرا که پیش از این طرح هم کد سازی در برخی از استان ها از جمله تهران انجام شده بود. 
با این حال اما مظفر پوررنجبر، مدیر عامل مخابرات ایران در ارتباط با تغییر تعرفه تلفن های ثابت به ایسنا گفته بود: محاسبه ای نداریم که با اعمال شیوه جدید هزینه های مردم تا چه اندازه تغییر می کند، اما این را می دانیم که این تغییرات به نفع مردم است. 
وی هم چنین عنوان کرده است: قرار بوده مصوبه تغییر تعرفه ها به ما ابلاغ شود و ما منتظر این مصوبه هستیم و پس از رسیدن آن تعرفه های تلفن ثابت از تاریخ اول فروردین ماه امسال تغییر خواهد کرد البته آبونمان مربوط به هم کدی از زمان اجرای طرح هم کدسازی دریافت می شود. 
وی در پاسخ به این که پیش از این چند درصد تماس های مشترکان، شهری و چند درصد آن ها بین شهری بوده اظهار کرد: آماری در این زمینه نداریم و باید این ارقام محاسبه شوند چرا که تاکنون همه چیز منوط بر اعلام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات بوده و از آنجا که این سازمان هنوز اعلام نکرده است که این مصوبه از چه قرار خواهد بود، ممکن است با هر جمله ما تغییری در این مصوبه ایجاد شود. 
در همین حال رضا تقی پور، وزیر سابق فناوری اطلاعات و ارتباطات در پاسخ به این سوال که هنوز این تعرفه ها به اپراتور ها ابلاغ نشده اما آن ها براعمال تعرفه های جدید از ابتدای امسال تأکید دارند، آیا این شیوه افزایش قیمت منطقی است؟ می گوید: درصورتی که از قبل این تغییر تعرفه ها به کاربران اطلاع داده شده باشد مشکلی برای اجرای این تعرفه ها از ابتدای امسال وجود ندارد ممکن است تعرفه ای قبلا تصویب اما به طور رسمی ابلاغ نشده باشد که در این صورت می توان با اطلاع کاربران تعرفه های جدید را از زمان اطلاع رسانی اجرایی کرد اما درصورتی که ابلاغی صورت نگیرد باید تعرفه های قبلی مبنای محاسبه نرخ مکالمات باشد. 

 آبونمان های متغیر
کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین در مصوبه ۱۸۴ خود مبلغ آبونمان ماهیانه خطوط تلفن ثابت را بر مبنای منطقه و شهر مشترکان و نیز میزان کارکرد ماهیانه آن ها تعیین کرده است. 
این آبونمان برای اعمال در سال ۹۳ و به صورت ماهیانه است که صرفاً پس از اجرای طرح یکسان سازی که در سطح هر استان و از آغاز اولین دوره صورتحساب پس از اجرای طرح مذکور محاسبه خواهد شد و آبونمان قابل دریافت از مشترکین تلفن ثابت، مجموع آبونمان ثابت و متغیر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :