آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50654
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1393 10:19
تعداد بازدید : 1062

در دیدار با رییس دفتر مقابله با جرم سازمان یافته ملل متحد در ایران

پلیس فتاخواستار اقدام جهانی علیه VPN و فیلترشکن ها شد

رییس پلیس فتا استفاده از فیلترشکن ها را یکی از اصلیترین چالش های امنیتی دنیا خواند و گفت: چالش های بزرگی چون امحاء کردن هویت، استفاده از IP های پنهان، vpn و فیلترشکن مشکلات زیادی را برای ردیابی جرم در دنیا بوجود می آورند.
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا - سردار سید کمال هادیانفر در حاشیه دیدار با «بون وات» رییس دفتر مقابله با جرم سازمان یافته ملل متحد در ایران هدف از این دیدار را همکاری های موثر بین المللی در پیشگیری و مقابله با جرایم سایبری دانست و ضمن تاکید بر اینکه بی توجهی به امنیت فضای سایبر چالش جدی در آینده برای دنیا بوجود خواهد آورد، تصریح کرد: جوامع بین المللی با محوریت سازمان ملل  باید با نگاه جدید و جدی وارد این فضا شوند زیرا فعالیت های بین المللی، عنصری مهم و تعیین کننده در پیگیری و مقابله با جرائم فضای مجازی است. 

 کشف ۲۰ درصدی جرایم سایبری در کشورهای پیشرفته
وی، اساس کار پلیس فتا را رعایت قوانین، حفظ حقوق شهروندی و پیشگیری از وقوع جرم در فضای سایبری دانست و تصریح کرد: در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۰ درصد جرایمی که در فضای مجازی کشور اتفاق افتاد توسط پلیس فتا کشف شد؛ این در حالی است که پلیس سایبری کشورهای پیشرفته در بهترین شرایط فقط قادر به کشف ۲۰ الی ۳۰ درصدی درصدی جرائم در فضای سایبر هستند. 
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا ادامه داد: به منظور مبارزه و پیگیری این جرائم به ظرفیت سازی در سطح بین الملل نیاز داریم؛ لازم است سازمان های بین المللی همچون UNODC و اینترپل، رسالت خود را در این حوزه به انجام برسانند و در ایجاد سامانه های تبادل اطلاعات فرامرزی و سازمان یافته و مجهز شدن کشور ها به دانش و ابزارهای لازم کمک کنند. 

  فیلترشکن ها یک چالش امنیتی در دنیا 
این مقام مسئول با بیان اینکه فیلترشکن ها در فضای مجازی امروز در دنیا یکی از اصلی ترین چالش های امنیتی محسوب می شود، اظهار داشت: امروز دنیا نیازمند قوانین بین المللی است که همه کشورهای عضو آن را بپذیرند، بنابراین UNODC به عنوان یک نهاد معتبر بین المللی باید نقش خود را در این مساله جدی تر ایفا کند.  هادیانفر با بیان اینکه ۷ درصد جرایم کشورهای توسعه یافته در حوزه بین الملل و فراملی مربوط به جرایم سایبری است، بیان داشت: در این نوع از جرایم جدید، مجرمان از حوزه واسط استفاده کرده اند و چالش های بزرگی چون امحاء کردن هویت، استفاده از IP های پنهان، vpn و فیلترشکن مشکلات زیادی را برای ردیابی جرم در دنیا بوجود می آورند.  این مقام ارشد انتظامی در ادامه اظهار داشت: همکاری های بین المللی و اشتراک گذاری اطلاعات جرایم و مجرمان در فضای سایبر می تواند گره گشای این چالش های بین المللی باشد. 

  نیازمندی به قانون بین المللی مبارزه با جرایم سایبری
رییس پلیس فتا ناجا با بیان اینکه نیازمندی دنیا به قانون بین المللی مبارزه با جرایم سایبری امری اجتناب ناپذیر است که همه کشور ها باید به آن احترام گذاشته و عمل کنند، تصریح کرد: ماهیت فراملی بودن جرایم، کمک زیادی به سیال بودن مجرمین می کند؛ بسیاری از جرایم سایبری که در بعضی از کشور ها جرم محسوب می شوند در کشور دیگری جرم به حساب نمی آیند، در این راستا چالش های بوجود آمده وضع قوانین بین المللی را بسیار مهم و ضروری ایجاب می کند.  وی با اشاره به اینکه امروز، اینترنت علاوه بر ایجاد فرصت، تهدیداتی چون سرقت و کلاهبرداری را نیز به همراه دارد، عنوان کرد: بر اساس گزارشات رسمی ۴ درصد از جرائم به صورت آشکار است و بیش از ۹۶ درصد از جرایم در فضای پنهان به وقوع می پیوندد. 

 نگاه ویژه سازمان ملل به جرائم سایبری 
در ادامه «بون وات» رییس دفتر مقابله با جرم سازمان یافته ملل متحد (UNODC) در ایران، نیز از جرایم سایبری به عنوان جرایم فرا ملی یاد کرد و سرقت هویت و اطلاعات را در این حوزه مهم دانست و گفت: سازمان ملل در برنامه ریزی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ خود نگاه ویژه ای به جرایم سایبری دارد و فرصت های جدیدی را برای همکاری دو جانبه بوجود می آورد. 
وی تاکید کرد: سازمان ملل برای مبارزه با جرایم سایبری برنامه هایی را بطور ویژه در دستور کار دارد و آماده همکاری جدی با پلیس سایبری ایران است.  در خاتمه این نشست، رییس پلیس فضای تولید و تبادل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، تندیس پلیس سایبری ایران را به رسم یادبود به بون وات رییس دفتر مقابله با جرم سازمان یافته ملل متحد (UNODC) تقدیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :