آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50652
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1393 10:14
تعداد بازدید : 590

در ادامه سیاست‌های حمایتی دولت از کامپیوتر‌سازان ایرانی

دولتی ها فقط وطنی می خرند

خریدهای آخر سال ارگان و شرکت های دولتی از بازار کامپیوتر، طی سال های گذشته بخشی از درآمد فعالان بازار این کالاها را شامل می شد.

فعالان این حوزه هم روی این خریدهای پایان سال حساب کرده و به همین دلیل نگرانی از بابت تغییرات گاه و بی گاه تقاضا در بازار نداشتند.
اما طی یکی دو سال اخیر گویا حجم تقاضای ارگان های دولتی از بازار کامپیوتر به شدت کاهش یافته است. برخی از فعالان بازار حتی می گویند، حجم خریدها به صفر رسیده است و اصلا خریدی توسط شرکتهای دولتی از بازار کامپیوترصورت نمی گیرد.
با توجه به اینکه شرکت های دولتی به سوی الکترونیکی شدن گام برداشته و اکثر امور را از نامه نگاری های روزمره تا مهمترین امور توسط کامپیوتر انجام می شود این سوال نزد گروهی از فعالان بازار ایجاد شده است که شرکتهای دولتی نیاز خود را چه برای تامین کالا و چه برای دریافت خدمات جانبی از چه طریق تامین می کنند؟
این گزارش را بخوانید تا پاسخ این سوال را دریابید.
 دولتی ها از بازار کامپیوتر خرید نمی کنند
به گفته فعالان بازار گویا شرکت های دولتی محلی دیگر را خرید یافته اند .
به گفته منصوری یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت، این موضوع عجیب است. چرا که شرکت های دولتی در هر حال باید سیستم های کامپیوتری خود را در سال جدید ارتقا دهند یا برای خرید نمونه های جدید اقدام کنند. اما امسال این اتفاق نیفتاده و سهم خریدهای دولتی از بازار به صفر رسیده است. به گفته این فعال بازار، یا شرکت های دولتی محل دیگری برای تامین کالاهای مورد نیاز یافته اند،  یا اینکه به سراغ شیوه سنتی رفته اند.
به گفته یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر، گویا به شرکت های دولتی ابلاغ شده است تا بودجه دولت را صرف خرید تجهیزات کامپیوتری وارداتی نکنند. به همین دلیل در بازار شاهد کاهش تقاضای شرکت های دولتی هستیم.
یکی از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری نیز که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: بر اساس اطلاعات رسیده، به شرکت های دولتی مانند سال های قبل بودجه ای بابت تجهیز و ارتقای کالاهای کامپیوتری ارائه می شود. اما این بودجه تنها باید صرف خرید کالاهای وطنی شود. به همین دلیل شرکت های دولتی معمولا با شرکت های تولیدکننده داخلی برای خرید کالا وارد معامله می شوند. 
به گفته وی، چنین اقدامی با هدف حمایت از تولید داخلی صورت گرفته است، اما این تصمیم بدون توجه به بازار و فعالانی که در بخش واردات فعال هستند اتخاذ شده است.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر رضا هم با تایید این موضوع گفت: بسیاری از شرکت های دولتی که سابق بر این مشتری ما بودند علت مراجعه نکردن به بازار را منع دولت از خرید از بازار کامپیوتر اعلام کرده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :