آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50598
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد بازدید : 684

هشدار متخصصان درباره مکان یابی فیس بوک

فیس بوک به تازگی به کاربران تلفن همراه و تبلت امکان داده موقعیت مکانی خود را با دوستان شان به اشتراک بگذارند، اما کارشناسان در مورد خطرات این کار هشدار می دهند.

 خبرگزاری فارس- اگر چه در نگاه اول قابلیت Nearby friends فیس بوک سودمند به نظر می رسد، اما در عمل استفاده از آن بسیار خطرناک خواهد بود. زیرا اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی هر کاربر در فیس بوک از طریق شبکه ای که تحت کنترل مدیران این سایت است، ارسال می شود و نفوذ به آن توسط هکرها و ویروس نویسان، سوءاستفاده های بعدی از محل جغرافیایی هر فرد را تسهیل می کند.
از سوی دیگر برای ارسال این اطلاعات، کاربر مجبور است GPS گوشی یا تبلت خود را همیشه روشن نگهدارد و در نتیجه باز هم هکرها می توانند به درون موبایل شما نفوذ کنند. این وضعیت به نفع نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی دولتی نیز هست و با توجه به اینکه سیستم فیس بوک هم چندان ایمن نیست، می توانید بارها و بارها به همین شیوه مورد حمله قرار بگیرید. متخصصان امنیتی می گویند شبکه های اجتماعی و فیس بوک به همین علت به ابزاری مطمئن برای نشت گسترده اطلاعات شخصی کاربران مبدل شده اند و به سادگی اطلاعات ارزشمندی را در مورد زندگی، روابط شخصی و کاری، علائق، سلیقه، رفت و آمدها و ... در اختیار همگان قرار می دهند. برنامه های همراه مختلف سازگار با این شبکه ها هم که بر روی گوشی و تبلت نصب می شوند روند نشت اطلاعات را سرعت می بخشند و به علت مشکلات امنیتی در میان هکرها محبوبیت دارند.
باید توجه داشت که خود گوشی ها و تبلت ها هم به علت قابلیت جابجایی آسان و احتمال سرقت یا مفقود شدن می توانند مشکلات فراوانی ایجاد کنند و لذا نصب تعداد زیادی برنامه با اطلاعات شخصی بر روی آنها عاقلانه نیست.

چرا مرورگر های اینترنتی کند شده اند؟
در شرایطی که پیامدهای منفی شناسایی حفره امنیتی نرم افزار OpenSSL ادامه دارد، برخی کارشناسان هشدار می دهند رفع این آسیب پذیری با گرفتاری های فراوانی همراه خواهد بود.
 خبرگزاری فارس- این آسیب پذیری که به خونریزی اینترنت مشهور شده هنوز به طور قطعی برطرف نشده و ممکن است برطرف کردن آن با اختلال در فعالیت های آنلاین، بی نظمی و کندی اینترنت همراه شود.
خبر خوب این است که اکثر سایت هایی که در برابر این مشکل آسیب پذیر بوده اند با نصب وصله های نرم افزاری جلوی وارد آمدن خسارات بیشتر را گرفته اند، اما خبر بد این است که مرورگرهای اینترنتی به علت تعدد گواهی نامه های امنیتی که باید مورد کنترل قرار بگیرند، کند شده و نتیجه این مساله دریافت پیام های خطا و کاهش سرعت دسترسی به سایت های مورد نظر خواهد بود.
باید توجه داشت که عمده وصله های امنیتی نصب شده مرورگرها را مجبور به کنترل تعداد بیشتری گواهی امنیتی برای مقابله با سوءاستفاده های هکرها می کنند و این کنترل ها در عمل کندی اینترنت را موجب می شوند. همچنین تغییر کلیدهای امنیتی قدیمی بر اثر این فعل و انفعالات هم مساله دیگری است که بر سرعت اینترنت تاثیر منفی می گذارد.
در چنین شرایطی ممکن است کاربری که به علت کند شدن مرورگر بی تاب و خسته شده، هشدارهای امنیتی نمایش داده شده را جدی نگیرد و حتی ترجیح دهد از گواهی های امنیتی قدیمی و تایید نشده استفاده کند تا بتواند زودتر به سایت مورد  نظرش دسترسی یابد و نتیجه این امر به خطر افتادن ثبات و امنیت در فضای مجازی خواهد بود.
صاحب نظران معتقدند در چنین شرایطی باید همکاری مشترک به منظور یافتن راه حلی جامع و فراگیر برای کنترل امنیت سایت های اینترنتی و گواهی های امنیتی مختلف افزایش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :