آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50595
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1393 13:25
تعداد بازدید : 957

گزارش موسسه تحقیقاتی ریچارد بنکر نشان داد

خودپردازهای اروپایی هم در معرض خطر توقف پشتیبانی از XP

پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز XP، رایانه های مجهز به این سیستم عامل را با خطر فراوانی روبرو کرده است. این خطر زمانی افزایش می یابد که بدانیم خودپرداز ها و سیستم های اداری بسیاری در ایران و جهان از این سیستم عامل استفاده می کنند.
  بحرانی جهانی برای خودپرداز ها
فناوران - به نظر می رسد مشکل پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز موضوعی جهانی باشد. تحقیقات «ریچارد بَنکر ریسرچ» نشان می دهد تعداد بسیار کمی از خودپردازهای اروپا به ویندوز ۷ ارتقا یافته اند. 
شرکت مایکروسافت ۱۲ سال پس از عرضه سیستم عامل ویندوز XP، بسته های به روز رسانی امنیتی این سیستم عامل را ارایه نمی کند. بدین ترتیب خودپردازهایی که با سیستم عامل ویندوز XP مشغول کار هستند در برابر حملات آسیب پذیر تر می شوند.  در پایان سال گذشته میلادی، ۸۹ درصد خودپرداز ها در اروپا از سیستم عامل ویندوز XP استفاده می کردند و تنها ۴۱۵۰ خود پرداز یعنی 7 دهم درصد درصد کل خودپرداز ها به سیستم عامل ویندوز ۷ به روزرسانی شده بودند. ۲۳ کشور از ۳۳ کشور بررسی شده در گزارش ریچارد بَنکر ریسرچ، هیچ خود پردازی که با سیستم عامل ویندوز ۷ کار کند ندارند. 
حدود ۲۰ هزار دستگاه خود پرداز که اکثرا در بریتانیا و اسپانیا هستند از سیستم عامل IBM OS2 استفاده می کنند که برای آن ها استاندارد پشتیبانی در سال ۲۰۰۶ پایان یافته است. 
در تحقیق ریچارد بَنکر ریسرچ آمده است: «دستگاه های خود پرداز سیستم نرم افزاری محدود و نسبتا با ثباتی دارند و این ویژگی سبب می شود قفل کردن سیستم عامل، نسبت به رایانه های شخصی گزینه عملیتری باشد. همچنین اپراتور ها می توانند از تکنیک هایی نظیر تعریف فهرست کاربران مجاز، جداسازی و بررسی اطلاعات و رمزگذاری اطلاعات در کنار تکنولوژی های متعارف تر برای محدودسازی دسترسی ها و مقابله با بدافزار ها برای کاستن از ریسک هک استفاده کنند. با این حال باید بررسی شود این اقدامات مطابق استاندارد PCI سازگار باشد. 

  خطری ما را تهدید نمی کند؟
اما در حالی که هشدارهای جهانی در مورد لزوم مهاجرت بانک ها از ویندوز XP به سایر نسخه های این سیستم عامل هر روز افزایش می یابد، در ایران هنوز آمار مشخصی در مورد میزان استفاده از ویندوز XP در شبکه بانکی کشور ارایه نشده است. 
اما نبود آمار تنها دغدغه کار شناسان در این مورد نیست، چرا که به نظر می رسد مسوولا خطر ویندوز XP را چندان جدی نمی گیرند.  مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی تنها یک بار در این مورد اظهار نظر کرده و گفته: دستگاه های خود پرداز کشور در یک فضای بسته غیرمرتبط با اینترنت فعالیت می کنند و توقف پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز XP هیچ تهدیدی برای امنیت استفاده از خودپرداز ها ایجاد نمی کند.  ناصر حکیمی افزود: گذشته از این از حدود یک سال قبل که شرکت مایکروسافت اعلام کرده بود روز ۸ آوریل سال ۲۰۱۴ یعنی ۱۹ فروردین سال ۹۳ پشتیبانی از ویندوز XP را متوقف خواهد کرد، تمهیدات لازم برای تامین امنیت شبکه ها و دستگاه های رایانه ای مرتبط با بانک ها در دستور کار قرار گرفت و امروز نگرانی از این بابت نداریم. 
اما به نظر می رسد کار شناسان امنیتی اعتقاد دیگری دارند. پویان افضلی کار شناس فناوری اطلاعات در رابطه با خارج شدن ویندوز xp از پشتیبانی مایکروسافت و مشکلاتی که این اتفاق می تواند در فضای مجازی به وجود آورد به ایسنا گفت: اکثر سیستم های اداری و خودپردازهای کشور از سیستم عامل ویندوز xp استفاده می کنند و این موضوع دست مهاجمان را باز می گذارد تا بتوانند با نفوذ به این سیستم ها به هدف خود دست پیدا کنند. 
وی افزود: وقتی یک سیستم عامل از پشتیبانی شرکت مرکزی اش خارج می شود، یعنی شرکت مرکزی دیگر به روزرسانی را برای آن سیستم عامل عرضه نخواهد کرد. این موضوع به این معنا است که حفره های امنیتی و اشکالات ویندوز xp دیگر برطرف نخواهد شد. این سیستم عامل ایرادهای بسیاری دارد و هکر ها به راحتی می توانند از این حفره های امنیتی 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :