آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50587
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد بازدید : 720

بررسی آثار رشد 130 تومانی قیمت دلار آزاد

روزهای سیاه در انتظار بازار کامپیوتر است

افزایش نرخ دلار آزاد طی هفته گذشته، به رشد سریع قیمت ها در بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال منجر شد.

مریم عسگری
بررسی روند قیمت دلار آزاد طی هفته گذشته گویای یک رشد 70 تا 130 تومانی است که این افزایش قیمت موجب افزایش 30 تا 100 هزار تومانی قیمت ها در بازار کامپیوتر شده است.حتی برخی از فعالان بازار قیمت کالاهای پرمخاطب و گران قیمت را تا 250 هزار تومان بالا برده اند.
این افزایش سریع قیمت ها در شرایطی که بازار در حالت رکود قرار دارد موجب شده است تا بازار پیش بینی های کارشناسی شده و همچنین کارشناسی نشده گرم شود؛ پیش بینی هایی که در این گزارش به آنها خواهیم پرداخت.

  عقب گرد فناورانه 
بر اساس اعلام کارشناسان؛ رشد قیمت ها در بازار کامپیوتر و نوسانات گاه و بی گاه قیمت علاوه بر کاهش تقاضا و بی رونقی بازار موجب بروز اتفاقات ناخوشایندی در بازار کامپیوتر می شود که کاهش عرضه محصولات تکنولوژیکی گران قیمت و ورود محصولات ارزان قیمت با کانفیگ (قابلیت های فنی) پایین یکی از اتفاقات ناخوشایند است که بروز آن در بازار پیش رو پیش بینی می شود.
محمد نایبی یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که این اتفاقی است که بارها در بازار کامپیوتر رخ داده است گفت؛ متاسفانه قیمت همچنان مهم ترین فاکتور نزد خریداران ایرانی است و کاربر ایرانی کامپیوتر و تبلت در شرایطی زندگی می کنند که تنها به دنبال خرید کالایی برای رفع نیاز کاربری خود هستند. به همین دلیل به سمت کالاهای ارزان با کانفیگ پایین رو می اورند.
یکی از فعالان بازار کامپیوتر هم در این باره می گوید: اکنون بسیاری از خریداران به سراغ نمونه های ارزان قیمت می آیند و به نظر می رسد با رشد بیشتر قیمت ها و با توجه به رشد تعرفه و افزایش بیشتر قیمت ها در ماه های آینده با بازاری مملو از محصولات قدیمی، کانفیگ پایین و حتی از رده خارج مواجه می شویم.

  عرضه برندهای تقلبی و ناآشنا
عرضه کالاهایی با برندهای تقلبی و نا آشنا نیز اتفاقی است که بارها بازار کامپیوتر ما با آن مواجه شده است.
حقیقت اینجاست که هر گاه دوره نوسانات نرخ دلار به درازا می کشد در بازار شاهد جولان برندهای ناآشنا که اکثرا چینی هستند، می شویم.
کارشناسان پیش بینی کرده اند اینک با توجه به شرایط فعلی به نظر می رسد در روزهای آینده در بازار خرید و فروش کامپیوتر شاهد عرضه کالاهای تقلبی یا برندهای متفرقه خواهیم بود؛ کالاهایی که برخی از کارشناسان آنها را یک بار مصرف می نامند.

  اختصاصی شدن بازار
کارشناسان همچنین پیش بینی کرده اند که در صورت تداوم روند صعودی قیمت ها در بازار کامپیوتر، بازار این کالاها به محلی برای مراجعه افراد اصی بدل شده و به عبارتی بازار کامپیوتر که تا پیش از این محل مراجعه اکثر گروه های درآمدی و شغلی بود به محلی برای مراجعه گروههای خاص درآمدی تبدیل می شود.
محمد زاهدی یک کارشناس بازار می گوید: این اتفاق به معنی کوچک و خرد شدن بازار در زمان کوتاه است. زیرا بازار را مشتریانش سرپا نگه می دارند و در صورتی که بازار مشتریان خود را از دست بدهد دلیل برای ادامه فعالیت باقی نمی ماند.
به گفته این کارشناس؛ در این صورت این افراد خاص نیاز خود را از طریق شرکت های ارائه کننده کالا یا برخی از فروشگاه های خاص تامین کرده و خرده فروشان بازار عملا بی کار می مانند.

 رونق قاچاق 
این یک پیش بینی عمومی در مورد تمام کالاهای کاربردی است؛ از لوازم خانگی گرفته تا کالاهای کامپیوتری و دیجیتال.
بر اساس اعلام کارشناسان، رشد قیمت به هر دلیل زمینه و انگیزه را برای فعالیت قاچاقچیان فراهم کرده و همچنین موجب می شود تا مشتریان این قاچاقچیان نیز برای خرید از این واردکنندگان انگیزه بیشتری داشته باشند.
کارشناسان می گویند: آنچه مسلم است قاچاق در انتظار بازار کامپیوتر است و حتی تا پشت در بازار هم آمده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :