آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50583
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد بازدید : 629

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران خواستار شد:

« دورکاری» زیر سایه تجربه ناموفق دولت دهم فراموش نشود

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در نشست همبستگی زنان در توسعه و صلح جهانی که در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی برگزار شد، گفت: یکی از مهم ترین کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات برای زنان دورکاری است که در جهان تجارب بسیار موفقی داشته است.
فناوران- آزاده داننده با بیان اینکه دورکاری نیازمند مدیریت و کنترل و پایش است، گفت: باید تجربه ناموفق دولت دهم را در مورد دورکاری کنار بگذاریم و با کمک ICT و تجارب کشورهای پیشرفته دورکاری را مجددا در کشور پیاده کنیم تا زنان کار شناس بتوانند در منزل امور کاری خود را دنبال کنند. وی همچنین افزود: زنان می توانند با خلاقیت هایی که دارند از فرصت های تجارت الکترونیکی استفاده کنند و شیوه های جدیدی برای کسب و کار داشته باشند. داننده در مورد دیگر مزیت های حوزه ICT که زنان می توانند به وسیله آن در عرصه های اجتماعی ورود پیدا کنند، گفت: زنان به آموزش های مداوم و پیوسته نیاز دارند که فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند به ابزاری برای آموزش تبدیل شود. داننده تاکید کرد: نگاه به استفاده از ICT باید در جامعه تغییر کند چراکه در کشورمان به دلیل مجموع موقعیت های فرهنگی و غیره وقتی زنان به تکنولوژی روی می آورند، چنین برآورد می شود که برای بازی یا موارد دیگر است. 

 آینده در دستان ICT
رییس نصر تهران افزود: در واقع فناوری اطلاعات و ارتباطات ابزاری است برای حذف محدودیت های زمان و مکان به گونه ای که اکنون می توانیم به راحتی بخش عمده ای از کارهای بانکی را بدون مراجعه به بانک انجام دهیم. 
داننده با تاکید بر اینکه فناوری اطلاعات به ابزار بسیار قوی تبدیل شده که بر جنبه های مختلف زندگی تاثیر می گذارد، گفت: در کشورهای پیشرفته هیچ برنامه ای بدون ICT قابل انجام نیست. 
وی همچنین در مورد پژوهشی که در مورد آینده نیروی کار صورت گرفته است، گفت: در این پژوهش ۶ عامل روی نیروی کار مورد بررسی قرار گرفته است که اولی امید به زندگی است و ماباقی آن به نحوی با ICT در ارتباط است. 
وی افزود: مثلا تاثیر پیشرفت سیستم های کامپیوتری، فناوری های جدید مالتی مدیا و تحول مداوم در رسانه بر نیروی کار مورد واکاوی قرار گرفته است. داننده تاکید کرد: این پژوهش کاملا نشان می دهد که آینده در دستان فناوری اطلاعات و ارتباطات است و کشور ما نیز از این امر مبرا نیست. 

 اهمیت اشتغال زنان در حوزه ICT
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای همچنین با بیان اینکه در جوامع مختلف از منظرهای متفاوت به بحث ICT و زنان پرداخته می شود، گفت: با توجه به افزایش نیاز به نیروی کار در کشورهای انگلستان، برزیل و آمریکا، اشتغال زنان در حوزه فناوری اطلاعات بسیار با اهمیت است اما در کشورهای در حال توسعه داستان به گونه ای دیگر است. 
وی افزود: در این کشور ها از نظر توانمندسازی زنان به این موضوع نگاه می شود به همین دلیل در هر کشوری با توجه به مشخصات فرهنگی و غیره باید به این مقوله نگاه شود. 
داننده افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد از ورودی دانشگاه های کشورمان مختص رشته IT است، از طرف دیگر مشارکت اقتصادی زنان پایین است و سنت های ما کار زن خارج از خانه را تایید نمی کند. وی افزود: در عین حال حمایت های اجتماعی برای پشتیبانی از کار زنان نیز بسیار کم است که با این تفاسیر موضوع مشارکت زنان در عرصه های اقتصادی با چالش های بسیاری مواجه است که باید مورد بررسی قرار گیرد. 

 استقرار پارک IT در شهر فرودگاهی امام
در ادامه نشست همبستگی زنان در توسعه و صلح جهانی مرضیه صدیقی قائم مقام توسعه طرح فرودگاهی امام خمینی(ره) با تاکید بر حضور و فعالیت زنان در شبکه های ارتباطی گفت: مردان موفق همیشه عضو شبکه های ارتباطی بودند و برای زنان نیز چندی است که حضور در این شبکه ها آغاز شده است.وی همچنین در خصوص شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: بر اساس ماده ۱۶۶ قانون برنامه پنجم توسعه، شهر فرودگاهی به عنوان یکی مرکز مهم توسعه تجاری شهر تهران طراحی شده است که با توجه به استقرار پارک فناوری اطلاعات و پارک فناوری های نوین مکان بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :