آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50575
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد بازدید : 706

یک سوء برداشت و یک پاسخ دوراندیشانه

دو روز پیش و در جریان برگزاری چهارمین مجمع شرکت ارتباطات سیار ایران، وحید صدوقی، مدیرعامل همراه اول با یک سوال از سوی یکی از سهامداران جوان روبرو شد. سوالی که پیش از این بارها توسط خبرنگاران و از زوایای دیگر از مسوولان ارتباطی کشور پرسیده شده بود. سهامدار که قطعا دنبال بیشترین سود سهامش بود از آقای مدیرعامل درباره نرم افزارهای چت رایگانی سوال کرد که درآمد اپراتورها را کاهش می دهد و دوست داشت گله و شکواییه آقای مدیرعامل و همچنین درخواستش از دولت برای فیلتر این نوع از نرم افزارها را بشنود.
م.ر.بهنام رئوف
جوابی که صدوقی داد اما قابل تامل بود. هرچند که برخی از همکاران رسانه ای چیز دیگری برداشت کردند اما صدوقی گفت که این برنامه ها قطعا بر درآمد اپراتورها نه تنها در ایران بلکه در جهان تاثیرگذار است. خوشبختانه در ایران استفاده از این نرم افزارها آزاد است هرچند که برخی از کشورها بخصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده از این برنامه ها را ممنوع کرده اند.  
این موضوع در نگاه اول نشان از درک صحیح اپراتور نسبت به نرم افزارهای اجتماعی است. اینکه آقای مدیرعامل، کارایی و اقبال این برنامه ها در بین کاربران را درک و لمس کرده و بر خلاف سایر همکاران  عربی اش راه مقابله با فناوری هایی که هر روز و پی در پی می آیند را در فیلترکردن نمی داند. 
از سوی دیگر هر چند شاید این برنامه ها درآمدهای رویایی حاصل از پیامک اپراتورها را کاهش دهد اما در نهایت و با ارایه سرویس های دیگر منجر به افزایش درآمد در بلند مدت خواهد شد.  به همین دلیل بود که صدوقی در ادامه این پرسش گفت سعی خواهیم کرد پس از دریافت مجوز ارایه خدمات نسل های بالاتر با ارایه سرویس های متنوع این مشکل (کاهش درآمد) را برطرف کنیم.
البته به رغم تاثیری که این برنامه ها بر درآمدزایی اپراتورها دارد بد نیست یک نگاه دیگری نیز به آمارهای ظریف ارایه شده توسط صدوقی داشته باشیم. آنجا که گفت: در دهه 80 بزرگ ترین دغدغه مشترکان پوشش موبایل بود اما اکنون که در 100 درصد شهرها و 98 درصد جاده ها پوشش داریم، دغدغه مشترکان دسترسی به اینترنت دیتا است. همچنان که در سال 92 ترافیک دیتا به میزان 500 برابر، ترافیک مکالمه به میزان 20 برابر و ترافیک پیامک به میزان 15 درصد افزایش یافته است. بدون شک افزایش ترافیک دیتا، افزایش درآمد را به دنبال خواهد داشت که البته این درآمد می تواند با ارایه طرح ها و برنامه های جذاب اپراتور بیشتر و بیشتر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :