آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50552
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1393 12:32
تعداد بازدید : 964

زوکربرگ و کوچر در شرکت هوش مصنوعی سرمایه گذاری می کنند

گزارش اخیر وال استریت ژورنال نشان می دهد که مدیر اجرایی فیس بوک؛ بنیانگذار شرکت تسلا و اشتون کوچر، بازیگر معروف آمریکایی 40 میلیون دلار روی یک پروژه هوش مصنوعی با نام Vicarios سرمایه گذاری کرده اند.
فناوران - این افراد به دنبال خلق نوروکورتکس یا نو قشر مغز، بخشی از مغز که مسوول عملکردهای تشخیصی مانند زبان و ریاضیات است، هستند. درست است که این اقدام یک کار بلندپروازانه به شمار می رود، اما باید گفت که خیلی از غول های فناوری در این راه گام برداشته اند که از میان آنها می توان به گوگل، IBM و مایکروسافت و حتی فیس بوک اشاره کرد. تمامی این غول ها به دنبال راهی برای رسیدن به ساختار مغز هم از نظر سخت افزاری و هم نرم افزاری هستند. IBM در واقع امکان رسیدن به یک مغز مصنوعی را برای دیگران اثبات کرد و می توان گفت که در این مسیر پیشکسوت است. گوگل هم که به تازگی وارد این مسیر شده، اما گام های بسیار موثری در آن برداشته است که از میان آنها می توان به استخدام جئوف هینتون اشاره کرد که پیشگام در صنعت هوش مصنوعی است. گوگل حتی بعد از استخدام وی، مبادرت به خرید شرکت نوپایی با نام DeepMind کرد که آن هم در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کند. از سوی دیگر، فیس بوک نیز به تازگی یان له کان رابه استخدام خود دراورده است. وی فردی است که در کنار هینتون پروژه بسیار مهم هوش مصنوعی با نام یادگیری عمیق (deep learning) را اجرا کرد. 
به نوشته Wired هدف اصلی در پروژه هایی که در این زمینه فعالیت می کنند، کمک به بهبود و پیشرفت گسترده ماشین ها در حیطه تشخیص تصاویر یا پردازش طبیعی زبان است. به عبارت دیگر، آنها مایلند چیزی خلق کنند که همانند Siri اپل عمل کرده و بتواند همانگونه که از آن انتظار می رود فعالیت کند. اما Vicarios خود را در سطحی متفاوت از این گروه جای داده، آن هم با تمرکز روی یک مدل از قشر مغز، جایی که فعالیت عمده مغز به عملکردهای شناختی در سطوح بالا همانند استدلال فضایی و پردازش زبان اختصاص یافته است. دیگر بانی طرح Vicarios دیلیپ جرج است که پیش از این با همکاری مشترک جف هاوکینز و مدیر ارشد اجرایی پیشین، دانا دابینسکی در سال 2005 شرکتی به نام نومنتا (Numenta) را تاسیس کرد که امروزه به نام گراک «Grok» شناخته می شود. 
لازم به ذکر است که کپی برداری کامل از مغز انسان ایده ای است که هرگز امکان انجامش متصور نیست. اما با تقلید کردن و شبیه سازی از یک بخش کوچک از کورتکس هر دو یعنی Vicarios و گراک موفق شده اند به دستاوردهای محسوسی در این زمینه نایل شوند. در حالی که شالوده و زیربنای گراک بر فروش یک سرویس بررسی لحظه به لحظه IT قرار گرفته، Vicarios روی خلق یک سیستم که قادر به تشخیص تصاویر باشد تمرکز کرده است. این گروه خطوط اصلی کار را سال گذشته تکمیل کرده و اکنون ادعا می کند ابزار تولید شده قادر است از سد  CAPTCHA عبور کند؛ سلسله حروفی که باید هنگام ورود به برنامه های کاربردی شبکه وارد کنید تا هویت شما به عنوان انسان و نه ماشین احراز شود (کاری که به منظور جلوگیری از خرابکاری های اینترنتی صورت می گیرد). 
در واقع، اين دومين بخش سرمایه گذاری Vicarios بود که توسط گروه سرمایه گذاری های مخاطره آمیز هدایت شد. اولین دوره شامل 15 میلیون دلار می شد که توسط بنیانگذار پیشین فیسبوک و موسس آسانا (Asana) داستین مسکوویتز (از بنیانگذاران فیس بوک که در بخش تکنیکی آن مشغول به کار بوده و بعد از جدایی شرکت آسانا را تاسیس کرد)، آدام دی انجلو، مهندس پیشین فیس بوک و موسس وب سایت پرسش و پاسخ «کوآرا»  (Quara) و موسسان شرکت خدمات کامپیوتری و نرم افزاری پلنتیر (Palantir) پیتر تیل و جو لانسدیل تقبل شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :