آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50515
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1393 11:27
تعداد بازدید : 722

آسیب پذیری در سیستم های ارتباطی ماهواره ای

محققان امنیتی دریافتند كه بسیاری از سیستم های ارتباطی ماهواره ای دارای آسیب پذیری و حفره های امنیتی است كه به مهاجمان اجازه میدهد که از راه دور ارتباطات را ردگیری، دستكاری و یا مسدود کنند و در برخی از موارد كنترل كامل ارتباطات حساس را در اختیار بگیرند.
 پلیس فتا- در فاصله ماه های اكتبر تا دسامبر سال گذشته، محققان IOActive به تجزیه و تحلیل میان افزار معروف ترین دستگاه های ارتباطی ماهواره ای (SATCOM) پرداختند. این دستگاه ها در زیرساخت های حیاتی، نظامی، فضایی، دریایی و سایر بخش های دیگر استفاده می شوند. در این تحقیق محصولات ساخته شده مورد بررسی قرار گرفت. این كاوش بیشتر روی ترمینال های SATCOM كه روی زمین، هوا و دریا از آن استفاده می شود، متمركز شده بود و تجهیزات ارتباطی ماهواره ای كه در فضا از آن استفاده می كنند، مورد مطالعه قرار نگرفت.
روز پنج شنبه محققان IOActive گزارشی را منتشر كردند كه تحقیقات نشان می دهد تمامی دستگاه های نام برده می تواند توسط یك فرد خرابكار مورد سوء استفاده قرار گیرد. این تحقیقات نشان داد كه چه عواملی باعث شده است تا در این دستگاه ها راه نفوذ مخفی وجود داشته باشد و هم چنین از پروتكل های ناامن و نامعتبر و الگوریتم های ضعیف رمزگذاری استفاده شده باشد.
 محققان ادعا می كنند كه این آسیب پذیری ها به مهاجمان راه دور اجازه می دهند تا بدون تایید هویت كنترل سیستم های آسیب پذیر را در اختیار بگیرند. در برخی از موارد برای سوء استفاده از آسیب پذیری نیازی به تعامل با كاربر نیست. می توان در برخی از سیستم های SATCOM  تنها با ارسال یك SMS ساده یا پیام های دستكاری شده خاص از یك دستگاه به دستگاه دیگر حمله ای موفقیت آمیز را انجام داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :