آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50501
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1393 10:58
تعداد بازدید : 1197

پرسش‌هایی بی‌پاسخ از رییس مرکز توسعه‌ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال ارشاد

آقای سولاری! دست از اختراع دوباره چرخ بردارید

تبلیغات آغاز می شود. رنگ و شعار و پوستر و وعده و وعید، و دولت ها بر سر کار می آیند. یارکشی ها، انتصاب ها و شکل گیری طرح و پروژه ها آغاز شده مدیران بنا بر نگاه و اعتقاد و اطلاعاتی که از اطرافیان خود به دست می آورند شروع به گرداندن امور می کنند. اما هر دولتی عمر خود را دارد و دست آخر به سر می رسد و باز قصه تغییر و تبدیل مدیریت ها آغاز می شود. خلاصه کلام اینکه در جایگاه دولت، مقام ماندنی نیست. اما اگر در جایگاه رسانه قرار بگیری به خوبی می توانی چرخه تغییر و تبدیل مدیریت ها و آنچه بر سر پروژه ها می آید مشاهده و رصد کنی. چرا که رسانه ماندنی است و به عنوان ناظر هشیار عملکرد ها را رصد می کند. متاسفانه در کشور ما عمر دولت ها به سه بخش آزمون، خطا و توفیق تقسیم می شود؛ مدیرانی که با پشتوانه ناکافی بر راس امور می نشینند و طرح های نا پخته ای که به مرحله اجرا می رسد، مرحله بعد کشف کاستی ها است و در نهایت رسیدن به نتیجه و این دقیقا زمانی است که عمر دولت به سر می رسد و دولت بعدی همچون جوانی در سودای کشف و شهود پا به عرصه می گذارد تا باز چرخه آزمون و خطا تکرار شود.

پریسا سجادی
سنگ بزرگ و علامت نزدن
یکی از بخش های حوزه فاوای کشور که در دولت نهم پایه گذاری شد و شکل گرفت، مرکز توسعه رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد است که با هدف حمایت، توسعه و ساماندهی رسانه های دیجیتال فعالیت اش را آغاز کرد و مهم ترین اقدام این مرکز برپایی۶ دوره جشنواره و نمایشگاه رسانه های دیجیتال به صورت سالانه بوده است. این نمایشگاه که البته در دوره های نخستین با کم و کاستی هایی برگزار می شد اما به مرور و با صرف هزینه ها و اعتبارات و فرایند آزمون و خطا، دست آخر اگرچه با ساختار و نگاه دولتی اما توانست جمعی از فعالان حوزه نرم افزار و رسانه های دیجیتال را زیر سقف یک جشنواره و نمایشگاه گرد هم آورد و مخاطبان و بازدید کنندگان را نیز به خود جلب کند. در دولت یازدهم و با تغییر مدیریت این مرکز بار دیگر حکایت توقف مسیر پیموده شده و اختراع دوباره چرخ به وقوع پیوست. 
نمایشگاه رسانه های دیجیتال به کل رویکردش را تغییر داد. تاریخ برپایی از مهرماه که بنا بر فصل بازگشایی مدارس و جذب دانشجویان و دانش آموزان انتخاب شده بود به اسفندماه و فصل خرید های نوروزی منتقل شد. مکان برپایی هم که در دوره نخست، نمایشگاه بین المللی بود و به دلیل امکاناتی که در مصلی تهران به عنوان نمایشگاه اختصاصی وزارت ارشاد به این مرکز ارایه می داد به این مکان منتقل شده بود بار دیگر به نمایشگاه بین المللی تهران منتقل شد. 
نمایشگاه هفتم به جای تمرکز بر شرکت های تولیدکننده نرم افزار و رسانه های دیجیتال با سودای هم آوردی با الکامپ قَدَر نوزده ساله برای سخت افزاری ها کارت دعوت نمایشگاهی فرستاد. البته این دعوت چندان که مورد توجه قرار نگرفت هیچ، نرم افزاری ها و رسانه های دیجیتال هم به دلیل سیاست های جدید مالی ناشی از تغییر مکان نمایشگاه ازمصلی به نمایشگاه بین المللی از حضور در این گردهمایی باز ماندند. 
 نبود جا برای تنها روزنامه تخصصی حوزه!
دیروز نخستین نشست خبری حسن نجفی سولاری، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۳ برگزار شد. از آنجا که این نشست نخستین رو دررویی سولاری با اهل رسانه پس از برپایی هفتمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال در اسفندماه بود انتظار می رفت که این مسوول در مقابل اهل رسانه در مقام پاسخگویی در خصوص کم و کاستی های برپایی جشنواره برآید. اما متاسفانه دیروز نشانه دیگری مبنی بر گسست تجربه مدیران قبلی این مرکز نمودار شد چرا که روابط عمومی این مرکز دعوت از نماینده روزنامه فناوران اطلاعات به عنوان تنها روزنامه تخصصی حوزه فاوا را از قلم انداخت. رسانه ای که در طول سال های گذشته تمامی اخبار این مرکز را منعکس می کرده و جایگاه موثقی برای اهالی صنف به منظور دریافت اخبار این مرکز به شمار می رود. البته با این توجیه ناپخته و غیرحرفه ای که به دلیل فضای اندک از حضور نمایندگان برخی نشریات صرف نظر کردیم. همین موضوع هم اولویت بندی غلط مدیریت جدید این مرکز در ارتباط با رسانه ها نشان می دهد. با این اوصاف مناسب دیدیم با وجود فضای کافی که ما در این رسانه برای پرداختن به مسایل حوزه دیجیتال کشور داریم، پرسش هایمان را خطاب به رییس این مرکز در اینجا بازگو کنیم. 

 گزارشی که ارایه نشد
در وهله نخست ضروری بود که مدیریت این مرکز در نخستین نشست خبری خود پس از برپایی نمایشگاه رسانه های دیجیتال هفتم، گزارشی از دستاوردهای نمایشگاه هفتم در مقایسه با دوره های قبل برگزاری این نمایشگاه ارایه می داد. اما در مطالبی که خبرنگاران مدعو در این نشست منتشر کرده اند اثری از ارایه این گزارش دیده نمی شود. پس شایسته است که رییس این مرکز به جای تداوم وعده ها، نخست مسوولیت تهیه این گزارش و ارایه آن به رسانه ها را بر عهده گیرند. 

 رونمایی های تکراری و توجیه عجیب 
نمایشگاه و جشنواره رسانه های دیجیتال هر ساله با دعوت از فعالان حوزه، محصولات نرم افزاری تولید شده در طول سال را گردآوری و اقدام به داوری ومعرفی آثار بر تر می کرد تا به این ترتیب روند حمایت از محصولات و تولیدکنندگان بر تر فراهم شود. اما در این دوره از برگزاری این مهم محقق نشد و چه بسا محصولاتی در نمایشگاه رونمایی شد که پیش از این معرفی و رونمایی شده بودند. جالب اینکه حسن نجفی سولاری، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه چرا از نرم افزارهایی رونمایی شد که پیش از این در نمایشگاه های دیگر از آن رونمایی صورت گرفته بود؟ به خبرگزاری ایکنا گفته است: اگر روز نشست خبری نمایشگاه عنوان کردم که نرم افزارهای جدید رونمایی خواهد شد، منظورم این بود که نرم افزار ها آن قدر عظمت دارند که به نوعی خلاقیت تلقی می شوند و بیشتر شبیه یک اختراع هستند تا یک نرم افزار. حتی ممکن است برخی از این نرم افزار ها، چند سال پیش تولید شده باشند.وی افزود: دیدگاهم این است که برخی از نرم افزار ها آن قدر توانا هستند که قابلیت این را دارند تا پس از گذشت سال ها تولید باز هم رونمایی شوند!

 ضعف برپایی نمایشگاه در خوان هفتم
زمان نا کافی برای جانمایی و غرفه آرایی، معضلی بود که از سوی شرکت کنندگان نمایشگاه هفتم مطرح شد. به نحوی که شرکت هایی که در دوره های قبل در این نمایشگاه شرکت داشتند این نمایشگاه را نسبت به دوره های قبلی از نظر کمیت حضور شرکت ها و کیفیت برگزاری ضعیف ارزیابی کردند. همین مساله به وضوح نشان می دهد مدیریت فعلی این مرکز با گسستی بزرگ نسبت به مدیریت قبلی کار خود را آغاز کرده و به هیچ وجه از تجربه برپایی شش نمایشگاه قبل بهره نبرده است. که قطعا جای پرسش و چرایی دارد. 

 کارگاه ها و نشست هایی که برگزار نشد
یکی از بخش هایی که در جشنواره های پیشین برپا می شد برپایی کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف رسانه دیجیتال بود. اما این دوره بدون برگزاری کمترین نشست و کارگاه پس از چهار روز بدون برپایی مراسم اختتامیه و معرفی بر ترین شرکت کنندگان به کار خود پایان داد. که این مساله هم جای سوال و چرایی دارد. 

 واگذاری امور به بخش خصوصی یا رفع تکلیف
واگذاری امور به بخش خصوصی، مهم ترین ویژگی نمایشگاه هفتم بود که مدیران مرکز از آن به عنوان نقطه قوت نام می بردند. البته واگذاری امور به بخش خصوصی اقدام مناسب و مثبتی است اما مساله اینجاست که مرکز رسانه های دیجیتال به عنوان نهاد دولتی ناظر بر نحوه برپایی نمایشگاه آن هم بعد از شش دوره برپایی آیا نقش مدیریتی خود را به درستی ایفا کرد و توانست تجربه دوره های قبل را در اختیار برگزار کننده دوره هفتم قرار دهد؟ 
نتیجه کار که نشان می دهد پاسخ منفی است و چنین فرایندی به وقوع نپیوسته است. لذا این پرسش همچنان باقی می ماند که آیا این واگذاری به بخش خصوصی صرفا در حد رفع تکلیف نهاد متولی نمایشگاه صورت گرفته است یا آنکه اهداف دیگری مد نظر بوده است؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :