آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5041
تاریخ انتشار : 25 دی 1390 2:8
تعداد بازدید : 693

بانک مرکزی بازار ارز را دست گرفت

آغاز دستگیری و برخورد با دلالان ارز از امروز

معاون نظارتی بانک مرکزی از ممنوع شدن خرید و فروش خارج از چارچوب ارز، جمع آوری دلالان خیابانی و افراد دارای ارز بدون فاکتور از امروز خبر داد و گفت: نرخ های جدید سود بانکی پس از بازگشت رییس جمهور از سفر ابلاغ می شود.

فارس- ابراهیم درویشی از ممنوع شدن خرید و فروش ارز در بازار خبر داد و اظهار داشت: هر کس از این پس ارز نیاز داشته باشد باید از طریق سیستم بانکی اقدام کند.
وی تاکید کرد: علاوه بر سیستم بانکی صرافی‌های مجاز نیز می‌توانند به متقاضیان ارز بفروشند.

ارز فقط با نرخ بانک مرکزی باید فروخته شود
درویشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی با نرخ اعلامی کانون صرافان باید ارز بفروشند،گفت: هر کسی کالایی را می‌خواهد بخرد و یا بخواهد از خارج کشور وارد کند، باید از طریق وزارت بازرگانی اقدام و ثبت سفارش کند. سپس گشایش مالی ارز را صرافی از نرخ بانک مرکزی می‌گیرد و به بانک می‌دهد و بانک برای وی ارسال می‌کند.
وی ادامه داد: کسانی که دانشجو دارند و ارز برای درمان یا بیکاری می‌خواهند با تایید وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه ارز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
درویش درباره وضعیت توزیع ارز مسافرتی نیز تصریح کرد: ارز مسافرتی از طریق بانک‌ها و باجه‌های فرودگاهی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

ادامه فعالیت صرافی‌های غیر مجاز “جرم” است
وی فعالیت‌های دلالی و افزایش بی‌منطق و بی‌رویه نرخ ارز را با وجود سیاست جدید بانک مرکزی بی‌معنی دانست و افزود: بانک مرکزی ارز مورد نیاز مردم را از طریق شبکه بانکی تامین خواهد کرد.
معاون نظارت بانک مرکزی در ادامه در پاسخ به نحوه برخورد با فعالیت صرافی‌های غیرمجاز، گفت: صرافی‌های غیرمجاز اگر فعالیت کنند، جرم مرتکب شده‌اند.

ارز بی فاکتور مساوی است با قاچاق
وی با تاکید بر اینکه ارز بدون فاکتور کالای قاچاق است، عنوان کرد: اگر ارز دست افرادی باشد که با فاکتور و برگه از صرافی‌ مجاز و یا بانک خریداری کرده‌اند مشکلی ندارد ولی در غیر این‌صورت قاچاق انجام شده است.
درویشی ادامه داد: همچنین اگر افرادی ارز را از خارج آورده باشند، باید اظهارنامه نیز دریافت کنند تا مشخص شود که فرضا 10 هزار دلار این فرد با خودش از خارج آورده است.درویشی گفت: خلاف این اتفاق‌ها پولشویی است و ادامه این فعالیت‌ها جرم محسوب می‌شود.
معاون نظارت بانک مرکزی  تصریح کرد: قانون مبارزه با پولشویی اجازه نمی‌دهد و باید چگونگی ورود ارز به کشور و بازار مشخص شود.

فروش ارز در صرافی‌های مجاز فقط با سیستم “سنا”
به گفته این مقام مسوول بانک مرکزی، چگونه می‌شود که در یک کشور اسلامی ارز یکهزار و 300 تا یکهزار و 700 تومانی وجود داشته باشد.
وی در پاسخ به این انتقاد که طی این روزها صرافی‌های مجاز اصلا خریدوفروش نداشتند و آنهایی هم که همچنان کار خود را ادامه می‌دادند فقط دلار می‌خریدند از مردم؛ با این حساب چطور بانک مرکزی وظیفه فروش را به این صرافی‌ها محول کرده است؟ اظهار داشت: فقط از طریق سیستم "سنا" باید صرافی‌ها ارز بفروشند و هر صرافی در این خصوص تخلفی انجام دهد، پروانه آن باطل خواهد شد.‌معاون نظارتی بانک مرکزی درباره اینکه آیا به صرافی‌ها ارز سهمیه‌ای پرداخت خواهد شد، تاکید کرد: دیگر سهمیه‌بندی در کار نیست و فقط از طریق شبکه بانکی ارز پرداخت می‌شود.درویشی درباره تامین ارز مورد نیاز مردم گفت: مردم عادی هر نوع ارزی را از طریق شبکه بانکی با توجه به نیازشان تامین کنند.

رصد فروش ارز در سیستم بانکی
معاون نظارت بانک مرکزی ادامه داد: اگر 2 میلیون دلار در اختیار شبکه بانکی قرار گرفته باشد چک می‌شود که این ارز بابت کدام بخش و ال‌سی هزینه شده است.
درویشی گفت: اگر ارزی در بانک به جز آن مواردی که بانک مرکزی تعیین کرده هزینه شده باشد، باید بانک آن ارز را برگرداند و با اعضا هیات مدیره بانک مربوطه برخورد خواهد شد.

بازار دلالان کهنه‌کار، کساد شد
وی درباره وضعیت دلال‌های کهنه‌کار در بازار ارز و به خصوص خیابان فردوسی، گفت: نیروی انتظامی آماده است که از امروز با هر کسی که در فردوسی و هر جای دیگر به خریدوفروش دلار می‌پردازد، برخورد کند.
معاون نظارت بانک مرکزی درباره برخورد با موسسات غیرمجاز نیز تاکید کرد:‌ بانک مرکزی درصدد این است که به طور جدی با موسسه‌های غیرمجاز برخورد کند.
درویشی اضافه کرد:‌ بانک مرکزی با دو موسسه غیر مجاز باقیمانده‌ای که یکی در غرب کشور و دیگری در شرق کشور فعالیت می‌کنند و مقررات این بانک را نپذیرفته‌اند، به صورت جمع‌آوری یا ادغام برخورد خواهد کرد.

مقامات ارشد اقتصادی میهمان ارزی مجلس
کمیسیون اقتصادی مجلس، مشکلات ناشی از محدودیت گشایش اعتبارات ارزی و ریالی و نوسان‌های بازار ارز را در هفته جاری بررسی  می‌کند.
 اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس میزبان وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، ‌معدن و ‌تجارت و رییس کل بانک مرکزی خواهند بود ‌تا مشکلات و اثرات موجود در محدودیت‌های گشایش اعتبار ارزی و ریالی بر بخش صنعت و تولید و نوسان‌های بازار ارز را بررسی کنند.
دراین جلسه مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی نیز حاضر می شوند که در کنار بررسی‌ها وزیر اقتصاد به سوال پنج نفراز نمایندگان مجلس پاسخ خواهد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :