آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50331
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1393 11:6
تعداد بازدید : 1170

چهارمین مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق‌العاده ارتباطات سیار ایران برگزار شد

سود 1085 تومانی برای هر سهم همراه اول

چهارمين مجمع عمومي عادي ساليانه و فوق العاده همراه اول صبح روز گذشته با حضور بيش از 94 درصد سهامداران در سالن خليج فارس پژوهشگاه نيرو برگزار شد.


م.ر.بهنام رئوف
 سود 1085 توماني براي هر سهم همراه اول
در جلسه مذكور پس از نظر خواهي از سهامداران حاضر و سخنان تعدادي از اعضاي هيات ریيسه، براي هر سهم 1085 تومان سود در نظر گرفته و مقرر شد سود سهامداران حقيقي از روز دوشنبه، يكم ارديبهشت ماه از طريق شعب بانك ملت واريز شود. این درحالی است که این شرکت در سال گذشته مبلغ 902 تومان به ازای هر سهم به سهامداران خود سود پرداخت کرد.
 پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه همراه اول، مجمع عمومي فوق العاده نيز برگزار شد كه طي آن پيشنهاد هيات مديره جهت افزايش سرمايه 97/3درصدي مورد تصويب قرار گرفت.
در مجمع فوق العاده همچنین کاهش اعضای هیات مدیره از 7 عضو به 5 عضو مورد قبول سهامداران قرار گرفت و به این ترتیب پنج شركت مخابرات ايران، مهر اقتصاد نوين ايرانيان، گسترش الكترونيك مبين ايران، مخابرات استان تهران و مخابرات استان اصفهان به عنوان اعضاي حقوقي هيات مديره معرفي شدند. 
پاداش هیات مدیره برای سال مالی منتهی به بیست و نهم اسفند ماه سال 92 نیز همانند سال قبل 350 میلیون تومان تعیین شد اما مقرر شد این مبلغ به جای تقسیم بین 5 عضو بین 7 عضوی که در سال 92 اعضای هیات مدیره این شرکت بودند تقسیم شود. 
همچنین در جلسه مجمع فو ق العاده بحث و بررسی روی افزایش سرمایه همراه اول از 206 میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان آغاز شد که این میزان افزایش سرمایه نیز در دقایق آغازین مجمع فوق العاده مورد موافقت سهامداران قرار گرفت. همچنين روزنامه هاي فناوران اطلاعات و دنياي اقتصاد به عنوان روزنامه های رسمی شرکت ارتباطات سیار ایران براي چاپ آگهي هاي مجمع تعيين شدند.

 عقب ماندگی در بکارگیری نسل سوم 
در ابتدای این مراسم سیدهاشمی به عنوان رییس مجمع به بیان گزارشی خلاصه از روند فعالیت شرکت ارتباطات سیار ایران پرداخت که این گزارش در ادامه با گزارش وحید صدوقی به عنوان مدیرعامل از روند برنامه ها گذشته و اهداف پیش روی این شرکت کامل شد. 
سید مصطفی سیدهاشمی در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت ارتباطات سیار ایران اظهار داشت: امسال همراه اول 20 ساله می شود و مخابرات به پنجمین سال خصوصی سازی وارد خواهد شد. 
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: هم اکنون 279 کشور نسل چهارم ارتباطات را به صورت تجاری راه اندازی کرده اند و تا پایان سال طبق پیش بینی ها این تعداد به 350 کشور خواهد رسید.
وی گفت: در سال 73 که سیم کارت وارد ایران شد، ایران دومین کشور خاورمیانه و سی وچهارمین کشور جهان بود که نسل دو تلفن همراه را راه اندازی می کرد. 
سیدهاشمی ادامه داد: اما اکنون 195 کشور قبل از ایران خدمات نسل سه را ارائه دادند.
وی همچنین با بیان مشکلات سال 92 گفت: در سال گذشته با چالش های بسیار مواجه بودیم؛ تغییر نظام تعرفه ای، فضای اقتصادی، بروز مشکلات در تأمین تجهیزات و تحریم های ظالمانه از این دست مشکلات بود که اکنون برطرف شده است.
سیدهاشمی گفت: امیدواریم در سال آینده 8 هزار و 300 میلیارد تومان سود کسب کنیم تا بتوانیم سود 1300 تومانی را به ازای هر سهم تقسیم کنیم. 

 ضريب نفوذ 74 درصدي همراه اول
در ادامه مراسم وحید صدوقي مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار اظهار داشت: با توجه به شعار امسال و اينكه سال مالي همراه اول 29 اسفندماه است، اولين شركتي هستيم كه در سال جديد مجمع خود را برگزار و در كمترين زمان سود سهام را واريز مي كنيم.
وي با اشاره به بيست ساله شدن همراه اول گفت: بنا داريم 19 مرداد سال جاري، در بيستمين سالروز عرضه اولين سيم كارت در ايران توسط همراه اول، بيست سالگي همراه اول را جشن بگيريم.
صدوقي در ادامه با اعلام اينكه براي اولين بار، گزارش مالي همراه اول از نظر حسابرس هيچ بندي نداشته و با عنوان مقبوليت تأييد شده است، اظهار داشت: اين اتفاق با توجه به درآمد حدود 8 هزار ميليارد توماني همراه اول در سال 92 قابل توجه است.
مديرعامل همراه اول ضمن تشريح دستاوردهاي توسعه بازار و سبد محصولات اين شركت در سال 92 تأكيد كرد: از شروع فعاليت اپراتور اول تا سال 91 در مجموع 34 عنوان سرويس و در دو سال اخير يعني با تدوين استراتژي همراه نوين، به تنهايي 34 عنوان سرويس به مشتركان عرضه شده است كه عزم جدي همراه اول را نشان مي دهد.
وحید صدوقی با بیان برخی اقدامات انجام شده در سال مالی اخیر، اظهار داشت: در سال 92 سامانه جامع 111 برای ارائه تمام خدمات راه اندازی شده است.
وي افزود:  با جذب 5/8 ميليون مشترك جديد در سال 92، تعداد مشترکان ثبت شده همراه اول به 61/1ميليون رسيد. اكنون سهم بازار همراه اول بر اساس اينتركانكشن 63 درصد و بر اساس سيم كارت روشن اول 69 درصد است و ضريب نفوذ آن حدود 74 درصد است. 
مدیرعامل همراه اول گفت: ظرفیت آوای انتظار از 2500 مشترک به 30 هزار مشترک افزایش پیدا کرده است؛ علاوه بر این در سال 91، تعداد 15سرویس و در سال 92 تعداد 19سرویس ارائه شده است. 
وی افزود: همراه اول 64 میلیون مشترک ثبت شده و 46 میلیون مشترک فعال دارد که از این تعداد 17 میلیون مشترک سیم کارت دائمی هستند. همچنین همراه اول با 271 اپراتور در 112 كشور قرارداد رومينگ بين الملل دارد.
صدوقی در بیان روش سنجش سیم کارت های فعال در کشور گفت: این موضوع از طریق تماس های بین اپراتوری سنجیده می شود و البته در این بین سیم کارت های دیتا که صرفا کارایی استفاده از اینترنت را دارند در این آمار لحاظ نمی شود. 
صدوقي ادامه داد: هم اكنون همراه اول از طريق 10 روش مشغول خدمت رساني به مشتركان خود است. همچنين تعداد دفاتر خدمت رساني به مشتركان همراه اول معادل نصف تعداد شعب بانكي در كل كشور است كه اين نكته گستردگي مراكز ارائه خدمات را نشان مي دهد.

 رشد مناسب در بازاريابي سازماني
مديرعامل اپراتور اول كشور با بيان اينكه ماموريت بخش بازاريابي سازماني همراه اول، توانمندسازي سازمان ها از طريق مشاوره و ارایه خدمات و راهكارهاي ارتباطي روزآمد است، گفت: VPN، APN، كنفرانس تلفني، سيم كارت سازماني و بسته هاي سازماني تخفيفي از جمله محصولات و خدمات سازماني راه اندازي شده و در دست اقدام همراه اول است.
صدوقي از توسعه فضاهاي جديد كسب و كار خبر داد و گفت: همراه اول در سال گذشته حدود 2600 ميليارد ريال در شركت هاي تابعه سرمايه گذاري كرده است.
وي با معرفي شركت هاي تابعه همراه اول اظهار داشت: از سال گذشته همراه اول به عنوان هولدينگ فعاليت خود را ادامه مي دهد و هم اكنون با شركت هاي تابعه نظير «نقش اول كيفيت»، «سرمايه گذاري توسعه نور دنا»، «مبين نت» و «جيرينگ» در صحنه حضور دارد.
وی با بیان این مطلب گفت: 40 درصد سهام مبین نت، 100 درصد سهام شرکت نقش اول کیفیت، 29 درصد شرکت جیرینگ، 1+50 درصد شرکت امن افزار گستر شریف، 16 درصد شرکت ارتباط مشترک شهر، 100 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه نور دنا، 35 درصد سهام شرکت اقتصاد نوین (بازار گردان سهام مخابرات)، 32 درصد سهم گروه اقتصادی مفید و 10 درصد سهم بانک انصار متعلق به همراه اول است. 
مدیرعامل همراه اول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان همکاری این شرکت با جیرینگ گفت: امیدواریم با راه اندازی سامانه سپاس در سال 93 فعالیت شرکت جیرینگ وارد فاز تازه ای شود و پرداخت موبایل را به درستی تحقق بخشد.

 پوشش جاده اي سه برابري
مديرعامل شركت ارتباطات سيار ايران با بیان دستاوردهاي فني و توسعه شبكه اين اپراتور گفت: تا پايان سال گذشته 24300 آنتن تلفن همراه در كشور نصب شده است، 1239 شهر (100 درصد)، 43641 روستا (86/7درصد) و تمام جزاير مسكوني كشور تحت پوشش شبكه همراه اول است. بدين ترتيب 96/3درصد از 77 ميليون و 114 هزار و 734 نفر جمعيت كشور تحت پوشش شبكه اين اپراتور هستند.
صدوقي افزود: بالغ بر 28 هزار كيلومتر از جاده هاي اصلي، 6733 كيلومتر از جاده هاي ريلي، 20159 كيلومتر از جاده هاي فرعي (بين فرمانداري) و در مجموع بيش از 70 هزار كيومتر از جاده هاي كشور تحت پوشش شبكه تلفن همراه بوده كه اين مقدار حدود 3 برابر پوشش جاده اي ديگر اپراتورهاي تلفن همراه كشور است.
وي در ادامه با بیان كاهش نرخ قطع مكالمه در شبكه همراه اول، بيان داشت: نرخ قطع مكالمه از 1/92 در سال 87 به 0/52در پايان سال 92 كاهش يافته است. همچنين با افزايش نرخ موفقيت تماس(CSSR)  در سال گذشته، اين شاخص به 98/75درصد رسيده است.

 رشد 23 درصدي EPS 
مديرعامل همراه اول از درآمد 7982 ميليارد توماني حاصل از سرمایه گذاری های تلفیقی گروه در سال 92 و رشد 19 درصدي اين شاخص نسبت به سال 91 خبرداد و افزود: سود خالص همراه اول در سال گذشته 2280 ميليارد تومان بوده كه نسبت به سال قبل از آن 23 درصد رشد را نشان مي دهد. 
صدوقي تصريح كرد: EPS همراه اول نيز نسبت به سال قبل 23 رشد داشته و به 1104 تومان رسيده است.
وي در ادامه با اشاره به پرداخت مبالغ پرداختي به دولت طي سال هاي گذشته اظهار داشت: همراه اول در سال 91 بيش از 3229 ميليارد تومان به دولت پرداخت كرده است كه نسبت به سال 88 (سال واگذاري به بخش خصوصي) رشد 102 درصدي را نشان مي دهد. همچنين در سال 1392 پرداختي به دولت حدود 4 هزار ميليارد تومان خواهد شد.
صدوقي گفت: سال گذشته بيش از 2743 ميليارد تومان صرف سرمايه گذاري شده است كه اين مقدار تا سال 95 به بيش از 7256 ميليارد تومان برآورد مي شود. وي افزود: سرمايه گذاري طي سال هاي 92 و 93 بيش از 5/2 برابر ارزش دفتري كل دارايي هاي همراه اول در 18 سال گذشته است.

 جايگاه نخست همراه اول در خاورميانه
صدوقي ضمن برشمردن دستاوردها و افتخارات همراه اول در سال 92 به جايگاه اين اپراتور در صنعت تلفن همراه پرداخت و گفت: همراه اول از نظر تعداد مشترك در كشور و خاورميانه اول، در آسياي جنوبي(در بين 58 اپراتور) هشتم و در دنيا (در بين 1003 اپراتور) بيست و پنجم است.
وي با بيان اينكه طبق رتبه بندي 500 شركت برتر كشور در سال 92 توسط سازمان مديريت صنعتي، همراه اول تنها اپراتور تلفن همراه كشور در ميان 10 شركت برتر از نظر ارزش افزوده اقتصادي بوده است، افزود: در اين ارزيابي همراه اول از نظر فروش در رتبه بيستم قرار گرفته است.
مديرعامل اپراتور اول با اشاره به استراتژي پنج ساله همراه اول اظهار داشت: براي دستيابي به اركان اين استراتژي 16 اولويت و 184 پروژه تعريف شده كه در حال اجرا است.
صدوقي در پايان سخنان خود تصريح كرد: در حال رصد دنيا هستيم و با يك ديد جهاني بدنبال باند پهن مي رويم. تحقيقات نشان مي دهد به ازاي هر 10 درصد ضريب نفوذ باند پهن، امكان افزايش يك درصدي GDP وجود دارد. همچنين با جذب هر هزار نفر مشترك باند وسيع 80 شغل ايجاد مي شود. به گفته وی در سال 2013 ميلادي 230 شركت در 88 كشور شبكه LTE را راه اندازي كرده و دنيا در حال تحول است و ما نيز نبايد از اين تحولات عقب بيفتيم. تمركز همراه اول در سال 93 در راستاي رسيدن به چشم انداز، راه اندازي سرويس باند پهن است.

 تغییر تعرفه همراه اول از امروز
پس از پایان مجمع عمومی و فوق العاده شرکت ارتباطات سیار، وحید صدوقی در یک نشست مطبوعاتی میزبان خبرنگاران بود. 
وی با بیان جزئیات تغییر تعرفه های همراه اول از ساعت 24 سی و یکم فروردین ماه، گفت: در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، پیش از عید مصوبه ای برای همسان سازی و هم کدی به تصویب رسید. در این مصوبه تعیین شد که نرخ مکالمات سیم کارت های دائمی تلفن همراه برای همه اپراتورها 599 ریال تعیین شود.
وی ادامه داد: همچنین نرخ مکالمه سیم کارت اعتباری می تواند 50 درصد بیشتر معادل 899 ریال تعیین شود و تعرفه پیامک، اینترنت همراه و تماس بین اپراتوری بدون تغییر ثابت مانده است. بر اساس این مصوبه در هیأت مدیره همراه اول مصوب شد که در فاز نخست اجرای همسان سازی، یکسان سازی را اجرا کنیم.
وی با بیان جزئیات تعرفه های جدید پس از یکسان سازی در شبکه همراه اول، گفت: پیش از این در سیم کارت های اعتباری تعرفه هر دقیقه مکالمه شهری 670 ریال، تعرفه هر دقیقه مکالمه بین شهری 1130 ریال و دو پالس جابجایی معادل 144 ریال بود.
وی ادامه داد: اکنون هزینه دو پالس جابجایی حذف خواهد شد که به این ترتیب صددرصد هزینه جابجایی از مشترکان حذف می شود. همچنین هزینه بین شهری از 1130 ریال به 670 ریال کاهش پیدا می کند که به این ترتیب قیمت مکالمه بین شهری سیم کارت اعتباری 41 درصد کاهش می یابد.
صدوقی تصریح کرد: در گذشته نرخ مؤثر مکالمه سیم کارت اعتباری در شبکه 731 ریال بود که اکنون به طور میانگین 9 درصد کاهش یافته است.
صدوقی همچنین با اعلام جزئیات تغییر تعرفه سیم کارت های دائمی گفت: در گذشته تعرفه یک دقیقه مکالمه شهری سیم کارت دائمی 447 ریال، تعرفه یک دقیقه مکالمه بین شهری سیم کارت دائمی 760 ریال و دو پالس هزینه جابجایی معادل 90 ریال بود.
هم اکنون تعرفه جدید هر دقیقه مکالمه با سیم کارت های دائمی شهری و بین شهری 570 ریال تعیین شده است که تعرفه بین شهری کاهش و تعرفه شهری 6 درصد رشد یافته است.
وی یادآور شد: در گذشته نرخ مؤثر هر دقیقه مکالمه سیم کارت دائمی 537 ریال بوده است.
در ادامه این نشست و در پاسخ به شروط لحاظ شده برای واگذاری خدمات نسل سوم، صدوقی گفت: اگر مجوز فعالیت از اردیبهشت ماه به همراه اول واگذار شود و مشخص شود که قرار است چند باند فرکانسی به همراه اول اختصاص یابد تمام سعی خود را انجام می دهیم که از پایان شهریور ماه خدمات نسل سوم را ارایه دهیم. 
وی در پاسخ به این سوال که نسل سوم آیا در کل کشور ارایه می شود یا ابتدا در استان های خاصی عرضه خواهد شد به تجربه همراه اول با مبین نت اشاره کرد و گفت: اپراتور مبین نت 576 هزار مشترک باند پهن در 122 شهر تحت پوشش دارد و 60 درصد سهم بازار وایمکس متعلق به این اپراتور است. این اپراتور قبل سرمایه گذاری وسیعی برای برخی شهرها داشت که در نهایت تعداد شهرها به 122 شهر رسید در نتیجه با توجه به این تجربه می دانیم که کدام شهرها و یا استان ها متقاضی بیشتری برای این موضوع دارند. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در گذشته و در دهه 80 بزرگ ترین دغدغه مشترکان پوشش موبایل بود اما اکنون که در 100 درصد شهرها و 98 درصد جاده ها پوشش داریم، دغدغه مشترکان دیتا است. همچنان که در سال 92 ترافیک دیتا به میزان 500 برابر، ترافیک مکالمه به میزان 20 برابر و ترافیک پیامک به میزان 50 درصد افزایش یافته است. صدوقی همچنین در خصوص اختلاف حساب 5 یا 28 درصدی سهم دولت از درآمد پیامک ها گفت: در پروانه صراحتا اعلام شده که سهم دولت از مکالمه 28 درصد، از تلفن ثابت 8 درصد و از داده 5 درصد است.
مدیرعامل همراه اول افزود: علیرغم حکم دادگاه مبنی بر توقف اجرای این طرح، به منظور همکاری با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و حسن همکاری برای دریافت مجوز نسل بالاتر این پرداخت انجام شد اما همچنان مایل به تعیین تکلیف این موضوع از سوی سازمان تنظیم هستیم.
وی در خصوص پیشنهاد وزیر ارتباطات برای برقراری رومینگ ملی بین اپراتورهای تلفن همراه گفت: در این زمینه دغدغه کیفی و مالی داریم، اما کاری که به نفع منافع ملی باشد را انجام می دهیم.
صدوقی با اشاره به افزایش استقبال از خرید سیم کارت های دائمی همراه اول گفت: با کاهش ودیعه سیم کارت دائمی از 130 هزار تومان به 36 هزار تومان استقبال از این سیم کارت ها افزایش یافته است؛ به طوری که در هفته 7 هزار تا 9 هزار سیم کارت به فروش می رسد؛ در سال 92 نیز 450 هزار سیم کارت دائمی به فروش رفته است و درآمد شرکت از ودایع نیز در سال 92 مبلغ300 میلیارد تومان افزایش یافته است. 
مدیرعامل همراه اول ادامه داد: هر یکشنبه شماره جدید از کد 9 همراه اول در سایت گلچین اضافه و فروخته می شود.
وی در خصوص احتمال برگزاری مزایده برای واگذاری نسل 4 تلفن همراه گفت: احتمال نمی دهم که مزایده ای برگزار شود بلکه فرایند به صورت ساده تر با اعطای مجوز به اپراتورهای موجود انجام خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :