آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5032
تاریخ انتشار : 25 دی 1390 1:40
تعداد بازدید : 490

ترفند عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید کماکان مشتاقان خاص خود را دارد. در عکاسی سیاه و سفید تمرکز بر روی جزییات زیاد است و همین امر یکی از علل جذابیت این نوع عکاسی محسوب می شود. برای عکاسی سیاه و سفید باید به چند نکته توجه کرد:

فرمت RAW
لازم است برای کنترل هر چه بیشتر بر روی فرآیند تبدیل رنگ عکس‌هایتان به سیاه و سفید و البته در صورتی که دوربین‌تان چنین اجازه‌ای به شما می‌دهد، عکس‌هایتان را در فرمت RAW تهیه کنید. البته در صورتی که با فرمت JPEG نیز عکس بگیرید این عمل جلوی گرفتن تصاویر سیاه و سفید توسط شما را نمی‌گیرد. با توجه به تفاوت‌های این دو فرمت پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که دوربین‌تان به شما قدرت انتخاب میان این دو فرمت را می‌دهد از RAW استفاده کنید.
اگر دوربین‌تان به شما اجازه نمی‌دهد در فرمت RAW عکس بگیرید (و یا خود مایل به انجام آن نیستید)، عکس‌تان را به صورت رنگی بگیرید و بعدا آن را در کامپیوتر به عکس سیاه و سفید تبدیل کنید.
حساسیت پایین
با کمترین میزان ISO یا حساسیتی که ممکن است عکس بگیرید. عکاسی به این شیوه همان کاری است که اغلب ما به هنگام عکس رنگی گرفتن استفاده می‌کنیم، این نکته به خصوص در عکاسی سیاه و سفید دارای اهمیت ویژه‌ای است. هنگام عکاسی هر چه مقدار ISO بیشتر باشد میزان نویز تصویر نیز بیشتر خواهد بود.
 زمان عکس گرفتن
بسیاری از عکاسان دیجیتال ترجیح می‌دهند در موقعیت‌هایی با کنتراست کم، عکس‌های سیاه و سفید بگیرند. بنابراین شاید یک روز تاریک و یا ابری بهترین زمان برای گرفتن عکس‌های سیاه و سفید در بیرون از خانه است.
ترکیب
شما نمی‌توانید در عکس‌های سیاه و سفید همانند عکس‌های رنگی چشم را به وسیله رنگ به درون و یا پیرامون عکس‌تان هدایت کنید. این به آن معناست که می‌بایست خودتان را آموزش دهید تا در قاب دوربین به اشکال، سایه روشن‌ها و بافت‌ها به عنوان نقاط مورد علاقه نگاه کنید.
برگرفته از مطلبی از persiangfx.com


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :