آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5028
تاریخ انتشار : 25 دی 1390 1:28
تعداد بازدید : 3036

در کنار اعلام خبر چاپ کتاب اول وب

کاندیداهای چهارمین جشنواره وب ایران معرفی شدند

کتاب جامعه وب ایران به عنوان یک دایره المعارف برای تمام مدیران وب ایران فرصت معرفی را فراهم می کند. این کتاب به عنوان کتاب اول وب با طبقه بندی موضوعی بعد از جشنواره منتشر و توزیع خواهد شد

گزارش: شبنم كهن چي

کاندیداهای چهارمین جشنواره وب ایران هفته گذشته طی یک نشست خبری با حضور نمایندگان رسانه‌های خبری، مجریان و حمایت‌کنندگان این جشنواره اعلام شدند.
 در دومین نشست خبری جشنواره وب ایران که پارک علم و فناوری دانشگاه تهران میزبان آن بود، مجریان این جشنواره علاوه بر معرفی اسامی کاندیداهای وب ایران به ارایه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره و اعلام اخباری درباره برگزاری کنفرانس وب و چگونگی برگزاری اختتامیه پرداختند.
جهانگیر آقازاده دبیر جشنواره وب ایران با مرور دوباره آمار شرکت‌کنندگان در جشنواره امسال که به 3 هزار و 900 شرکت‌کننده رسیده‌اند و اضافه شدن دو شاخه جدید تلویزیون‌های هوشمند و تلفن‌های همراه به بخش‌های رقابت در این جشنواره، خبر از پیوستن جشنواره وب ایران به کنسرسیوم وب جهانی W3C داد.
وی گفت: این اتفاق یکی از گام‌های اساسی در تشویق بکار گیری استانداردهای وب در فضای وب فارسی است. امیدواریم ما نیز بتوانیم در خلق استاندارهای وب در جهان نقشی ایفا کنیم.
آقازاده گفت: 77 داور این جشنواره با در نظر گرفتن ملاک‌هایی مانند تناسب محتوا  ساختار و مسیر  طراحی بصری  کارکرد و امکان تعامل وب سایت ها با کاربر از بین 1141 سایت کاندیداها را شناسایی و معرفی کردند.
دبیر این جشنواره تاکید کرد جشنواره وب ایران شامل جامعه وب فارسی نمی‌شود و منظور از برگزیده شدن به صورت طبیعی برگزیده شدن از بین سه هزار و 900 شرکت‌کننده در جشنواره وب فارسی است.
آقازاده سپس به کنفرانس وب ایران اشاره کرد که با اختتامیه جشنواره وب ایران همزمان خواهد شد. وی گفت: از جمله مزیت‌های شرکت در این جشنواره علاوه بر دریافت گواهینامه معتبر، آشنایی با کارشناسان و فعالان برجسته وب از جمله برت باس  مخترع استاندارد CSS است که در این کنفرانس سخنرانی خواهد داشت.
خبر دیگری که در این نشست خبری اعلام شد انتشار کتاب اول وب ایران است. آقازاده گفت: کتاب جامعه وب ایران به عنوان یک دایره‌المعارف برای تمام مدیران وب ایران فرصت معرفی را فراهم می‌کند. این کتاب به عنوان کتاب اول وب با طبقه‌بندی موضوعی بعد از جشنواره منتشر و توزیع خواهد شد. افرادی که تا ۳۰ دی‌ماه سایت خود را در جشنواره به ثبت برسانند می‌توانند از مزیت معرفی در کتاب جشنواره بهره مند شوند.
گفتنی است بر اساس گزارشی که دبیر جشنواره ارایه کرد در شش شاخه‌های رقابتی جشنواره وب ایران به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد برگزیدگان و یا کم بودن تعداد شرکت‌کنندگان، هیچ کاندیدایی برای رقابت نهایی معرفی نشده است. در شاخه تلفن همراه که مانند تلویزیون هوشمند امسال به شاخه‌های رقابتی اضافه شده است، داوران هنوز نتوانسته‌اند از بین 54 اپلیکیشن ارایه شده، برای انتخاب کاندیداها تصمیم‌گیری کنند. به گفته محسن ملایری  مدیر کمیته اجرایی جشنواره وب ممکن است در این شاخه نیز به دلیل به حد نصاب نرسیدن برگزیدگان هیچ کاندیدایی به بخش نهایی مسابقه راه پیدا نکند.
ملایری گفت: از بین 1141 سایتی که در رقابت شرکت داشتند ۶۶۹ سایت تنها در یک گروه  ۳۳۶ سایت در دو گروه و ۱۰۶ سایت در سه گروه با هم رقابت کردند. همچنین ۸۸ مقاله علمی در جشنواره وب ایران به ثبت رسیده است که پس از طی مراحل داوری  آثار برگزیده در کتاب وب ایران به چاپ خواهند رسید.
وی آماری از شاخه‌هایی که بیشترین و کمترین شرکت‌کننده را در چهارمین جشنواره وب ایران داشتند ارایه کرد. بر اساس این آمار گروه‌های اخبار (۲۸۶ سایت)  تجارت الکترونیکی (۱۸۶ سایت)  آموزشی (۱۲۳ سایت) و ابزار وب (۱۱۷ سایت) بیشترین شرکت‌کننده و گروه‌های تبلیغات آنلاین (۶ سایت)  بانکداری الکترونیکی (۵ سایت)  روزنامه (۵ سایت) و بیمه (۳ سایت) کمترین شرکت‌کننده را داشتند.
علیرضا لاهیجانیان، مدیر بازاریابی محصولات صوتی تصویری شرکت گلدایران به عنوان یکی از حامیان اصلی این جشنواره که به شاخه تلویزیون‌های هوشمند بیشترین توجه را کرده در این نشست درباره اپلیکیشن‌های راه یافته به بخش نهایی جشنواره وب ایران گفت: برخی از این 20 برنامه راه یافته به بخش نهایی هنوز قابلیت اجرای درست و کامل را ندارند. ما انتظار داریم شرکت کنندگان پیش از رسیدن به روز اختتامیه با در نظر گرفتن دستورالعمل‌های ارایه شده نواقص برنامه‌هایشان را برطرف کنند.
لاهیجانیان معیار انتخاب اپلیکیشن‌ها را اصالت و نوآوری، ارتباط بصری، کاربری آسان، ارزشمندی برای کاربر و ارسال به موقع برنامه برای داوری اعلام کرد. وی افزود: ما از بین 194 ثبت نام کننده 63 اپلیکیشن دریافت کردیم که از این تعداد تنها 20 اپلیکیشن به بخش نهایی راه پیدا کردند.
مدیر بازاریابی محصولات صوتی تصویری شرکت گلدایران اعلام کرد در حال حاضر بیش از 300 اپلیکیشن تلویزیون‌های هوشمند برای کاربران ایرانی قابل استفاده است اما هدف ما طراحی و تولید اپلیکیشن از سوی برنامه‌نویسان داخل ایران برای برطرف کردن نیاز واقعی ایرانی‌هاست.
 در این نشست خبری هدیه مشترکی از سوی شرکت گلدایران و جشنواره وب ایران به رسم یادبود به کاندیداهای گروه تلویزیون هوشمند اهدا شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :