آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49785
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1393 10:50
تعداد بازدید : 634

با وجود انبوهی از سایت‌های بی‌استفاده در حوزه گردشگری

سازمان میراث فرهنگی بازهم سایت ایجاد می کند

رئیس سازمان میراث فرهنگی یکی از برنامه های خود را در سال ۹۳ راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی جامع در حوزه گردشگری دانست این درحالی است که پیش از این هر کدام از معاونان و روسای این سازمان نیز چنین پایگاهی را ایجاد کرده اند منتها یا کامل نبودند و یا هیچ وقت کارایی لازم را نداشتند.
خبرگزاری مهر - تیر ماه سال ۸۹ رضا موسوی، معاون وقت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسمی با همکاری یک شرکت خصوصی در حوزه گردشگری از برگزاری «مسابقه و جشنواره دائمی عکس جذابیت های گردشگری ایران در فضای مجازی» خبر داد و گفت: پایگاه اطلاع رسانی persianchrome. ir بانک تصاویر گردشگری ایران است که در آن هر گردشگر می تواند تصاویر مربوط به نقاطی که از آن دیدن کرده است را ببیند. 
وی همچنین گفته بود که این سایت پس از گذشت چند ماه می تواند اطلاعات گردشگری مفصلی را درباره جاذبه های ایران به ایرانیان و گردشگران خارجی ارائه کند. تمامی آژانس های مسافرتی نیز اطلاعات خودشان را درباره برگزاری تورهای گردشگری در این سایت قرار می دهند تا این پایگاه به آدرسی برای تکمیل اطلاعات لازم هر گردشگر خارجی تبدیل شود. 
اما پس از گذشت تنها چند ماه نه تنها این مسابقه هیچ وقت برگزار نشد بلکه اطلاعات آن نیز به روز نشد چه برسد به اینکه این سایت به دو زبان انگلیسی و فارسی بصورت ۲۴ ساعته همانطور که وعده داده شده بود، فعالیت کند. 
بار دیگر وعده داد شد که دفا تر مسافرتی باید شناسایی و به مردم معرفی شوند و فعالیت آن ها برای سازمان میراث فرهنگی شفاف شود که با راه اندازی سایت mvconline. ir می توان با تجمیع اطلاعات مربوط آژانس ها، به این هدف نزدیک شد ولی این سایت هم اکنون از فعالیت باز مانده است. 
حالا نه تنها این پایگاه ها که برای هر کدام مراسمی برگزار شد غیر فعال هستند بلکه در فضای مجازی سایت های جامع گردشگری ایران افتتاح شده نیز کم نیستند ولی همه اطلاعات آن ها ناقص است. حتی در سایت سازمان میراث فرهنگی نیز نمی توان اطلاعات درست، کامل و دقیقی درباره میراث جهانی ایران پیدا کرد چه برسد به فهرست میراث ملی. 
تنها استفاده سایت های مرتبط با سازمان میراث فرهنگی بازنشر اخبار غیر انتقادی رسانه های دیگر و یا عکس بازدید ها و اخبار مربوط به رئیس این سازمان است. بنابراین سایت های مرتبط با سازمان متولی گردشگری در ایران نیز پاسخگوی گردشگران نیست. 
برخی دیگر از سایت های اطلاع رسانی گردشگری ایران در فضای مجازی نیز یا به لحاظ بصری آنقدر شلوغند که حوصله کاربر را سر می برند و یا تبلیغات زیاد آن ها مانع تمرکز کاربر در سایت می شود. نکته مهم اینکه اگر مطالبی در حوزه گردشگری دارند نیز همان اخبار گردشگری رسانه هاست منتها اگر به روز باشند و خبر مربوط به سال گذشته آخرین مطلب به روز شده آن ها نباشد! 
با این اوصاف، مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی در جمع طبیعت گردانانی که در کاخ سعدآباد حضور پیدا کرده بودند خبر از راه اندازی سایت جامع اطلاع رسانی گردشگری تا اردیبهشت ماه داده است. قابل پیش بینی است مانند روسای سابق سازمان برای رونمایی از این سایت همایش و گردهمایی برگزار خواهد کرد و بخشی از اعتبارات این سازمان را صرف طراحی آن می کند این درحالی است که سایت فعلی سازمان میراث فرهنگی نیز اطلاعات کاملی از گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور را در اختیار کاربرانش نمی دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :