آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49681
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 637

گرفتن یا نگرفتن

«یارانه» ورد زبان همه شده؛ از روحانی جماعت بگیر تا فعالان اجتماعی. همه جا صحبت از «یارانه» است؛ اندر باب خواستن یا نخواستن. مسوولان اعم از چهره های سیاسی، مذهبی، هنری و ورزشی و غیره مردم را تشویق می کنند تا از خیر گرفتن یارانه بگذرند. می خواهند مردم عطای یارانه را به لقایش ببخشند و به دولت کمک کنند تا مملکت داری کند و طرح اقتصادی بزرگ اش را با موفقیت اجرا کرده به پایان برساند. مردم؟ هجوم آورده اند به سایت رفاهی، در صف های پر هرج و مرج اداره های پست و کافی نت ها نوبت گرفته اند، پرس و جو کنان نگران از دست دادن فرصت ثبت نام هستند.

شبنم کهن چی
از ابتدا قرار بر این بود که دولت کمک های نقدی اش یا همان سوبسید را از آبونمان آب و برق و گاز و هزار و یک هزینه دیگر آهسته آهسته حذف کند و مردم با هزینه های واقعی روبرو شوند و آنها را بپردازند تا بودجه و اقتصاد مملکت کم کم سر و سامان بگیرد. یعنی که از همه مردم به میزان مساوی، کمک مالی گرفته می شود اما حالا انگار قرار نیست به همه مردم به صورت مساوی یارانه پرداخت شود. دارا از ندار جدا می شود. نه تنها جدا می شود بلکه از آنها که به زور سیلی می توانند صورتشان را سرخ نگه دارند هم درخواست می شود به خیل داراها بپیوندند و سهم خود را ببخشند و بگذرند. هزار و یک دلیل و برهان مذهبی و غیر مذهبی هم برای تشویق گذشت از یارانه ها این روزها شنیده می شود از حرام اعلام شدن گرفتن یارانه بگیرید تا بخشش از بزرگان است و غیره.
بخشش واقعا هم خوب است. اما قبل از تبلیغات و تشویق مردم به بخشش و گذشت از یارانه شاید بهتر باشد مسوولان اقتصادی کشور آمارهایی را برای شفاف سازی وضعیت اقتصادی جامعه منتشر کنند. مثلا چند نفر در کشور حقوق ماهیانه دریافتی شان همتراز با حداقل حقوق تعیین شده از سوی وزارت کار است. یا مثلا چند نفر در کشور صاحب خانه هستند و حداقل کرایه خانه در محله های متوسط شهرها چقدر است. یا هر خانواده ایرانی با توجه به نرخ فعلی کالاهای خوراکی و مورد نیاز، هر ماه چقدر هزینه می کنند. یا هزینه تحصیل در کشور برای هر نفر چقدر است و چند نفر در حال تحصیل هستند و خانواده هایشان باید شهریه بپردازند. یا ساده تر: کرایه تاکسی چقدر است؟ هر شهروند روزانه به صورت متوسط چقدر کرایه تاکسی می پردازد. یا اصلا درآمد دولت از آبونمان تلفن ثابت و همراه و گاز و آب و برق را منتشر کند تا معلوم شود مردم هر ماه چقدر هزینه بابت این خدمات می پردازند و چقدر بابت یارانه پرداخت این هزینه ها می گیرند. بعد از مرور این آمار بنشینند، فکر کنند چطور می توان مردم را از گرفتن یارانه ها منصرف کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :