آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49666
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 334

مایکروسافت روبات ها را تعلیم می دهد

ما انسان ها خیلی خوب می توانیم رفتار آدم های دور و اطراف مان را پیش بینی کنیم؛ به ویژه رفتارهای گروهی را. اما همین موضوع کمابیش پیش پا افتاده برای ما، در بحث هوش مصنوعی به یکی از چالش های بزرگ تبدیل می شود و به همین دلیل نیز توجه بسیاری از شرکت ها را جلب کرده تا از طریق دستاوردها و فناوری های خود گامی در این جهت بردارند و مطمئنا غول نرم افزاری جهان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

فناوران- انجام مکالمه و برقراری تعامل در شرایطی که روبات با یک فرد از پیش آموزش داده شده طرف است، امری است که تا امروز بشر موفق به انجام آن شده است. اما انجام چنین کاری در شرایطی که چندین انسان در گروه قرار دارند امری کاملا پیچیده به نظر می رسد. در واقع، مایکروسافت به مدد Situated Interaction که یکی از گروه های تحقیقاتی مایکروسافت است، امیدها به رشد بیش از پیش هوش مصنوعی روبات ها افزایش یافته است.
مایکروسافت طی سلسله تحقیقاتی که پیرامون این موضوع داشته، موفق به طراحی روباتی شده که با استفاده از چندین حسگر مجزا، نه تنها می تواند افراد مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد، بلکه قادر به تشخیص اهداف و حتی نقش افراد در گروه نیز است. به گفته این گروه، سنسور پیشرفته ای که آنها به روبات ها متصل کرده اند، نه تنها قابلیت شناسایی انسان های اطرافش را دارد، بلکه قادر به حدس و استنتاج در مورد اعمال و وظایف آنها است. برای مثال یک روبات می تواند به عنوان منشی تلفنی فعالیت کند و یا دیگری با تشخیص شلوغی راه پله های یک ساختمان، آسانسورها را فرا بخواند. برخی از روبات ها تعدادی از توانایی هایی بشر را تقلید می کنند. به عنوان مثال می توانند از روی حافظه خود طرحی را انتخاب کرده و آن را به تصویر بکشند. برخی دیگر می توانند نقش دستیارهای مجازی را تا حد قابل قبولی مانند Cortena و سیری (Siri) ایفا کنند. برخی دیگر می توانند با استفاده از علایق و نیازهای شما کارهایی را انجام دهند که مورد پسند شما باشند. تمامی موارد بالا به زودی در دسترس خواهند بود. هدف از توسعه این وسایل هوشمند نیز برقراری ارتباط بهتر و موثرتر با انسان ها است. در عین حال می توانند با آگاهی از برنامه روزانه شما، از حضور یا عدم حضور شما آگاه شوند. آنها حتی قادرند رفتار شما را بر اساس عادات تان پیش بینی کنند، متوجه غیبت شما بشوند و یا بدانند در چه هنگامی یک گفت وگو یا دیدار را به اتمام خواهید رساند. دور از انتظار است که به این زودی تولید گسترده این ربات های پیشرفته را ببینیم، ولی بدون شک می توانند راه را برای رسیدن به ابزارهای هوشمند هماهنگ با انسان ها هموارتر کنند.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :