آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49663
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 530

برای مصون ماندن در برابر «هارت بلید»

تغییر گذرواژه کافی نیست

برای مقابله با حفره امنیتی خطرناک «هارت بلید» تغییر گذرواژه کافی نیست؛ چرا که به گفته کارشناسان امکان سرقت گذرواژه جدید هم وجود دارد.

خبرگزاری فارس- فقط چند روز از 8 آوریل 2014 یعنی زمانی که حفره امنیتی فراگیری با نام Heartbleed توسط تیم امنیتی گوگل و شرکت امنیتی Codenomicon کشف شد، می گذرد؛ حفره ای که در اثر یک اشتباه در کدنویسی OpenSSL ایجاد شده است.
هارت بلید یک حفره امنیتی موجود در میلیون ها وب سایت است که به هکرها اجازه دسترسی به اطلاعات رمزنگاری شده بین شما و سرور را می دهد. این یعنی اطلاعات موجود در آن سرورها قابل دزدیده شدن است.
بیش از نیمی از وب سایت های دنیا برای حفظ امنیت خود از این پروتکل استفاده می کنند و با وجود این حفره امنیتی خطرناک احتمالا حدود نیمی از آنها دچار مشکل شده اند، در این صورت با وارد شدن به حساب کاربری خود در یکی از این سایت ها تمام اطلاعات شما همچون کلمه های عبور، اطلاعات کارت اعتباری و ایمیل ها را در معرض دید هکرها و سارقان اینترنتی قرار داده اید.
اکنون کاربران اینترنت به طور مستقیم یا غیر مستقیم در معرض خطر قرار گرفته اند و تا زمانی که شرکت های آلوده به این باگ به رفع آن اقدام نکرده اند، کاری از دست کاربران بر نمی آید جز اینکه رمز عبور خود را تغییر دهند.
البته به گفت کارشناسان تغییر گذرواژه در حال حاضر کار بیهوده ای است چرا که امکان دزدیده شدن گذرواژه جدید نیز وجود دارد.
OpenSSL یکی از سرویس های رایگان و متن باز محبوب است که نه تنها اپلیکیشن ها و وب سایت ها بلکه بسیاری از سرویس های ایمیل، روترهای شبکه و حتی پرینترها نیز از این پروتکل استفاده می کنند و حدود 66 درصد کل دنیای اینترنت تحت امنیت OpenSSL قرار دارد و این یعنی تمام اطلاعات رد و بدل شده از جمله متن، عکس، کلمات عبور از این کانال عبور می کنند.
حفره امنیتی که به تازگی کشف شده به افراد اجازه دسترسی به کلید رمزگشایی اطلاعات امن در حال عبور از OpenSSL را می دهد. با استفاده از این حفره امنیتی شخص خرابکار می تواند از تمام اطلاعات یک نسخه کپی برای خود تهیه کند و یا آنها را منتشر کند.
این حفره امنیتی بیش از دو سال است که وجود دارد و تمامی نرم افزارها، وب سایت، بانک و هرگونه سرویس دیگر که طی این 2 سال از OpenSSL استفاده کرده باشد دچار این حفره امنیتی است. ضمن اینکه 2 سال زمان بسیاری برای سوءاستفاده از این حفره امنیتی است و معلوم نیست چه مقدار از اطلاعات در دسترس بوده است.
ترک اینترنت در این هفته اولین راهکاری است که کارشناسان امنیتی آن را به کاربران توصیه کرد ه اند؛ البته اقداماتی هم برای برای مصون ماندن کاربران از مشکلات متعاقب این حفره امنیتی صورت گرفته است.
بعضی سایت ها از جمله یاهو که حاوی اطلاعات شخصی بسیاری از کاربران هستند سریعا اقدام به رفع این حفره امنیتی کرده اند پس کاربران تمام سرویس های این دو سایت (مانند فلیکر، ایمیل یاهو و غیره) اقدام به تغییر کلمه کاربری خود کنند. سایت های گوگل، توییتر و فیس بوک به طور قطع مشخص نیست که آلوده به این حفره امنیتی هستند یا نه؛ ولی برای امنیت بیشتر، پروتکل امنیتی SSL خود را به روز کردند و از کاربران خواستند گذرواژه خود را تغییر دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :