آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49632
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 360

افت فروش رایانه های شخصی با انقضای ویندوز XP

روند نزولی فروش جهانی رایانه های شخصی با جایگزینی رایانه های شخصی قدیمی تر که از ویندوز ایکس پی استفاده می کردند، سریع تر شده است.
خبرگزاری مهر- آمارهای منتشر شده در هفته گذشته توسط موسسه تحقیقاتی گارتنر، حاکی از آن است که فروش جهانی و سال به سال رایانه های شخصی 1.7 درصد کاهش یافته و در سه ماهه نخست سال 2014 به 76.6 میلیون واحد رسیده است. یک مطالعه جداگانه که توسط موسسه تحقیقاتی IDC انجام شده نیز نشان دهنده کاهش 4.4 درصدی است.
تحلیل گران می گویند: بازار رایانه های شخصی در حال حرکت به سوی وسایل قابل حمل مانند تبلت است. اما از سوی دیگر جایگزینی دستگاه های دارای سیستم عامل ویندوز ایکس پی که مایکروسافت هفته جاری پشتیبانی فنی از آن را برداشت  نیز عاملی برای کاهش رونق بازار رایانه های شخصی است.
میکاکو کیتاواگا تحلیلگر گارتنر می گوید: پایان پشتیبانی از XP در روز هشتم آوریل نقش مهمی را در تسهیل روند نزول فروش رایانه های شخصی ایفا کرده است.
بررسی ها نشان می دهد از زمانی که مایکروسافت اعلام کرد قصد دارد پشتیبانی فنی خود را از ویندوز XP بردارد، رایانه های شخصی دارای سیستم عامل XP ارتقا یافته و به روز شده اند. بر اساس این گزارش؛در زمینه فروش رایانه های شخصی نیز ژاپن شاهد افزایش 35 درصدی سال به سال بوده است که یک عامل آن جایگزینی سیستم عامل های ویندوز XP و البته تغییرات این کشور در مالیات فروش بوده است. کارشناسان بازار می گویند: اگرچه بازار رایانه های شخصی هنوز ضعیف است اما نشانه هایی از بهبود و رونق در این بازار نسبت به سال گذشته مشاهده می شود.
"لورن لاورد" از موسسه IDC نیز می گوید: مشکلات رایج رایانه های شخصی حل نشده و همین امر موجب شده است در هشت سه ماهه متوالی ( دو سال مداوم) روند نزولی به خود بگیرد. به گفته وی بعید به نظر می رسد حرکت به سوی وسایل الکترونیکی همراه،  متوقف شود.
با این حال در کوتاه مدت بر کاهش فروش و صادرات رایانه های شخصی موثر خواهد بود چرا که ضریب نفوذ تبلت ها در بسیاری از مناطق جهان رو به افزایش است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :