آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49611
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 459

آمادگی الکترونیکی کشور و محک XP

هفته گذشته دوره حمایت مایکروسافت از سیستم عامل محبوب و پرطرفدار XP به پایان رسید و کاربران این محصول از این پس در مواجهه با هکرها و بدافزارها بی دفاع خواهند ماند.


علی شمیرانی
این در حالیست که به اعتقاد کارشناسان 30 درصد از کامپیوترهای دنیا همچنان از ویندوز XP به سیستم عامل های بالاتر مهاجرت نکرده اند. موضوعی که هشدارهای مکرر مایکروسافت و شرکت های امنیتی را در پی داشته است.
در کشور ما نیز مساله آمادگی الکترونیکی با توجه به افزایش قابل ملاحظه ضریب نفوذ کامپیوتر و اینترنت اهمیت بیشتری یافته است. فارغ از کاربران خانگی، میزان نهادهای دولتی و عمومی که در زمینه های مختلف مالی بانکی، زیرساختی و غیره در حال ارایه خدمات بوده و احتمالا همچنان از ویندوز XP استفاده می کنند، روشن نیست. 
اگرچه در مقوله امنیت مجازی نیز در کشور نه تنها کمبود نهاد فعال نداریم بلکه چندین نهاد در این خصوص مستقیم و غیر مستقیم مسوولیت دارند که از آن جمله می توان به مرکز ماهر، سازمان پدافند غیر عامل، پلیس فتا و شورای عالی فضای مجازی
 اشاره کرد.
اما در شرایطی که مایکروسافت و شرکت های امنیتی مجازی به کرات هشدارهایی را همزمان با نزدیک شدن به پایان پشتیبانی از ویندوز XP می دادند در کشور ما خبری از اطلاعیه و هشداری نبود. برای روشن شدن اهمیت موضوع باید مخاطبان را به اقدام دولت انگلیس در این مورد ارجاع داد.
بر اساس اخبار، مقامات دولتی انگلیس به این دلیل که در حال حاضر بسیاری از سیستم ها و فعالیت های اداری و خدماتی در این کشور بر پایه سیستم عامل ویندوز XP صورت می گیرد با شرکت مایکروسافت برای تمدید زمان پشتیبانی آن برای 12 ماه دیگر به توافق رسیده است. بر اساس این توافق 9.2 میلیون دلاری، مایکروسافت خدمات امنیتی این سیستم عامل را ارائه خواهد داد.
چراکه دولت انگلستان و بسیاری از شرکت های دیگر اعلام کرده اند که هنوز برای حذف این سیستم عامل از فعالیت های خود آمادگی نداشته و در صورت قطع پشتیبانی آن توسط مایکروسافت با اختلالات جدی در فعالیت های خود مواجه خواهند
 شد.
با توجه به اهمیت آنچه در پی آمد باید منتظر ماند و دید آیا کشور ما از آمادگی الکترونیکی لازم در این باره برخوردار است و آسیبی متوجه نهادهای مختلف کشور خواهد شد یا نه؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :