آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49610
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 676

با توجه به افزایش حقوق گمرکی واردات اقلام کامپیوتری پیش بینی شد

احتمال افزایش 100 هزار تا 1/5 میلیون تومانی قیمت نوت بوک

انتشار خبر افزایش تعرفه واردات نوت بوک از 4 به ده درصد موجی از نگرانی را نزد کاربران و خریداران این کالا ایجاد کرده است؛ خریدارانی که ماه هاست به امید کاهش قیمت ها ،خرید را به زمانی دیگر موکول کرده اند و حالا انتشار خبر افزایش شش درصدی تعرفه در کنار رشد 25 درصدی نرخ حامل های انرژی و رشد هزینه های جانبی، آب پاکی را روی دست شان ریخته است.حالا به نظر می رسد این گروه برای خرید نوت بوک راهی بازار شوند تا قبل از ورود محموله های جدید و افزایش قیمت نوت بوک مورد نظر را خریداری کنند.اما فکر می کنید خریداران می توانند نوت بوک مورد نظرشان را با قیمت اسفند ماه گذشته یا حتی هفته دوم فروردین ماه خریداری کنند؟این گزارش را بخوانید تا پاسخ این سوال را بگیرید.
  رفلکس استثنایی!
عکس العمل بازار به خبر  افزایش تعرفه واردات نوت بوک در حدی سریع بود که نه تنها خریداران، بلکه فروشندگان سایر کالاهای آی تی را متعجب کرده است.بر اساس گزارش های رسیده از بازار کامپیوتر، در پی انتشار خبر رشد تعرفه واردات و سود بازرگانی نوت بوک از چهار به ده درصد، طی یکی دو روز گذشته اکثر فروشندگان نوت بوک از عرضه این کالا به بازار خودداری کرده و دسته ای که حاضر به فروش نوت بوک می شوند نیز قیمت ها را افزایش داده اند. کارشناسان می گویند: چنین اتفاقی چندان عجیب نیست و ما بارها شاهد عکس العمل های سریع بازار به اتفاقاتی نظیر نوسان نرخ دلار، ممنوعیت ثبت سفارش برخی از کالاهای حوزه فناوری اطلاعات و مواردی از این دست بوده ایم. به گفته آنها، اگر چه این اقدام کسبه غیر منطقی است و آنها باید کالاهای جدید را که با تعرفه ده درصد وارد بازار می کنند با قیمت جدید بفروشند، اما فروشندگان زیر بار نمی روند و بهانه های گوناگونی بابت افزایش قیمت ها می آورند.
در هر حال بازار خرید و فروش نوت بوک در یکی دو روز گذشته چهره ای متفاوت با قبل دارد و خریداران به بازار مراجعه کرده و دست خالی به خانه برمی گردند.
به گفته یک واردکننده نوت بوک، اگر چه هنوز محموله های جدید با تعرفه ده درصد وارد بازار نشده اند. ولی ما ناچاریم قیمت ها را افزایش دهیم. زیرا هزینه های جانبی به شدت افزایش یافته است و ما باید این هزینه را بپردازیم . وی می گوید: ما نمی توانیم به دولت بگوییم قیمت آب و برق و حقوق و دستمزد را پس از ورود محموله های جدید افزایش دهد. یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره می گوید: رشد قیمت ها دلایل گوناگونی دارد که افزایش ده درصدی هزینه حمل و نقل  و سایر هزینه های جانبی از دلایل این رشد قیمت است.
  فردای بازار 
کارشناسان عقیده دارند که باید منتظر اتفاقات جدیدی در بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال باشیم؛  اتفاقاتی نظیر رشد شدید قیمت، افزایش قاچاق و افت شدید تقاضا برای نوت بوک.
بر اساس اعلام کارشناسان، رشد 6 درصدی تعرفه واردات نوت بوک با محاسبه مالیات بر ارزش افزوده هشت درصدی به افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت منجر خواهد شد و افزایش هزینه های جانبی، به عبارتی با در نظر گرفتن متوسط قیمت یک تا 5 میلیون تومان برای نوت بوک در بازار ایران یک رشد یکصد تا 750 هزار تومانی قیمت در راه است. 
البته در مورد نوت بوک های فوق حرفه ای و گران قیمت رشد قیمت بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال یک نوت بوک ده میلیون تومانی با افزایش یک تا یک و نیم میلیون تومانی مواجه خواهد شد.
سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه استان تهران می گوید: متاسفانه این اقدام (افزایش تعرفه واردات برخی از کالاهای کامپیوتری و به ویژه نوت بوک) غیر کارشناسی شده است و صدمات زیادی به بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال وارد می آورد.
به گفته وی،  این اقدام به بهانه حمایت از تولیدکننده داخلی صورت گرفته است در حقیقت حمایت از قاچاق و قاچاقچی است و دولت با این اقدام به رشد قاچاق در بازار ایران دامن می زند.رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان اینکه از زمان انتشار خبر افزایش 20 درصدی تعرفه واردات نوت بوک و تبلت اعتراض های زیادی به این طرح شده، ولی متاسفانه این اعتراض ها نتیجه نداده است . به گفته وی، مشکل ما این شش درصد افزایش تعرفه نیست. مشکل اینجاست که علاوه بر این شش درصد یک واردکننده باید هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده را در نظر گرفته  و در ضمن افزایش هزینه های جانبی نظیر انبارگردانی و حمل و نقل را نیز در نظر بگیرد که همه اینها به رشد چشمگیر قیمت ها منجر می شود.
یکی دیگر از واردکنندگان نوت بوک هم در این باره گفت: رشد تعرفه به طور قطع موجب کاهش حجم واردات نوت بوک از مبادی رسمی و قانونی خواهد شد. زیرا برای واردکننده پرداخت چنین هزینه ای صرفه ندارد. فعالان بازار هم که نسبت به این قضیه گله مندند اعلام کردند: برای ما این مهم است که کالا به فروش برود و هر چه کالا زود تر به پول نزدیک شود برای ما بهتر است. حالا اما با شرایط موجود باید منتظر یک رکود بی سابقه در بازار نوت بوک باشیم.

  توصیه به خریداران
با توجه به اتفاقات اخیر بهتر است خریداران برای خرید اقدام کنند؛ البته اگر بتوانند نمونه مورد نظر را در بازار بیابند. زیرا فعالان بازار ادعا می کنند به دلیل کاهش حجم سفارش ها در ماه های گذشته موجودی کالا در بازار به شدت کاهش یافته است.
کارشناسان می گویند:با این همه بهترین اقدام است که خریداران قبل از ورود محموله های جدید با تعرفه ده درصد برای خرید نوت بوک اقدام کنند و خرید را به تعویق نیندازند. زیرا اعتمادی به شرایط نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :