آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4955
تاریخ انتشار : 21 دی 1390 8:40
تعداد بازدید : 574

شش هشدار اتاق بازرگاني در زمینه تجارت با چين

اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران با توجه به حجم بالاي روابط تجاري ميان دو كشور ايران و چين و افزايش روز افزون اختلافات تجاري ميان فعالان اقتصادي دو كشور به علل مختلف، مواردي را به منظور رعايت احتياط هاي لازم از سوي تجار ايراني اعلام کرد.

فناوران- هشدارهاي اتاق بازرگاني شامل موارد زير مي‌شود:
1) به تازگي تفاهم‌نامه تسهيل رويه‌هاي حل اختلافات تجاري بنگاه‌هاي اقتصادي ميان بخش‌هاي حقوقي اتاق‌هاي بازرگاني دو كشور به امضا رسيده است و بخش‌هاي حقوقي اتاق ايران و شوراي توسعه تجارت خارجي چين، مي‌توانند به شكايات تجار رسيدگي کنند.
2) پيش از ايجاد ارتباط تجاري با شركت چيني از ميزان اعتبار و سابقه فعاليت آنها اطمينان حاصل كنيد. در اين زمينه لازم است شركاي چيني خود را با مشورت با اتاق ايران و شوراي توسعه تجارت خارجي چين انتخاب کنيد.
3) در صورت كسب اطمينان از اعتبار شركت، به طور حتم در هر زمينه، قرارداد تجاري منعقد کرده و مشورت‌هاي لازم را با بخش حقوقي اتاق ايران و يا مركز داوري اين اتاق، انجام دهيد.
4) در قراردادهاي تجاري خود، بند داوري اتاق ايران را بگنجانيد که از اين قرار است:
«کليه اختلافات و دعاوي ناشي از اين قرارداد و يا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسير يا اجراي آن به مرکز داوري اتاق ايران ارجاع مي‌شود که مطابق با قانون اساسنامه و آیين داوري آن مرکز با راي يک يا سه نفر داور به صورت قطعي و لازم‌الاجرا حل و فصل شود. داور(ان) علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاري ذي‌ربط را نيز مراعات خواهد (خواهند) کرد. شرط داوري حاضر، موافقت‌نامه‌اي مستقل از قرارداد اصلي تلقي مي‌شود و در هر حال لازم‌الاجراست.»
5) تا حد امكان از روش پرداخت T/T (واريز بخشي از مبلغ معامله پيش از دريافت كالا) پرهيز و تلاش كنيد از طريق بانكي و با گشايش اعتبار از طريق اعتبارات اسنادي معامله كنيد. گفتني است هم اكنون امكان گشايش اعتبار اسنادي ميان عمده بانك‌هاي خصوصي و دولتي ايراني و برخي از بانك‌هاي چيني وجود دارد.
6) براي اطلاعات بيشتر در مورد فهرست نمايشگاه‌هاي معتبر، انجمن‌ها و اتحاديه‌ها و اتاق‌هاي بازرگاني چيني، پايگاه‌هاي معتبر مجازي اطلاع‌رساني تجاري و روش‌هاي اعتبارسنجي شركت‌ها، رويه‌هاي حل اختلافات تجاري و مراجع حل اختلافات به پايگاه اطلاع‌رساني وابسته بازرگاني جمهوري اسلامي ايران در چين به نشاني www.ircoach.ir مراجعه کنيد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :