آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49535
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 719

مرکز پژوهش‌های مجلس دلایل گرانی اینترنت را اعلام کرد

پهنای باند ۲۵ برابر قیمت اولیه به دست کاربر ایرانی می رسد

دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس به تازگی گزارشی منتشر کرده است که در آن به بررسی قیمت و کیفیت دسترسی به اینترنت در ایران پرداخته است.

فناوران- در این گزارش و در بخش علل گرانفروشی پهنای باند آمده است که یکی از دلایل گرانفروشی در این بخش فاصله میان عرضه و تقاضای پهنای باند است. به عنوان مثال در فروردین ماه 91 عرضه پهنای باند بین المللی ایران 45 گیگابیت بر ثانیه و نیاز کشور در حدود 8  هزار و 500 گیگابیت در ثانیه محاسبه شده بود و یا در خرداد ماه 92 عرضه به حدود 65 گیگابیت بر ثانیه رسیده بود در حالی که تقاضای موجود به علاوه تقاضای غیر آشکار در حدود 10 هزار گیگابیت بر ثانیه یا 10 ترابیت بر ثانیه پیش بینی شده است. 

 افزایش 25 برابری قیمت پهنای باند
در بخشی دیگر از این گزارش آمده است که هر STM1 پهنای باند اینترنت که به قیمت حدود 9 میلیون تومان وارد کشور می شود با خرید و فروش آن توسط واسطه های مختلف مانند شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت های ندا، شرکت های مخابرات استانی و شرکت های فراهم آور خدمات اینترنت، نهایتاً با احتساب ضریب اشتراک گذاری به قیمت 232 میلیون تومان به دست کاربر نهایی می رسد که 25 برابر قیمت اولیه آن است.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بررسی دلایل گران فروشی پهنای باند در کشور اعلام می کند: گران فروشی پهنای باند اینترنت در کشور علل زیادی دارد. اولاً شکاف زیادی میان  عرضه و تقاضای پهنای باند به وجود آمده که ناشی از رشد فزاینده تقاضا و عدم تأمین میزان مورد نیاز است. ثانیاً دو مقررات گذار برای قیمت گذاری پهنای باند وجود دارد که هر یک ملاحظات خاص خود را دارند و مستقل از هم مقرراتی را برای تعرفه گذاری و قیمت گذاری پهنای باند وضع می کند. ثالثاً شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان یک شرکت دولتی در جایگاه متصدی، نقش ایفا می کند و به عرضه پهنای باند بین الملل می پردازد.

 وعده کاهش 20درصدی نرخ اینترنت
از سویی دیگر اما در ماه های پایانی سال گذشته بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قیمت پهنای باند ارایه شده به شرکت های ندا را تا 20 درصد کاهش داد. 
همچنین برخی دیگر از خدماتی را که این شرکت ها از شرکت های مخابرات استانی و یا زیرساخت دریافت می کردند که در نهایت منجر به افزایش قیمت مصرف کنندگان می شد را نیز بین 10 تا 40 درصد کاهش داد و اعلام کرد با این کاهش ها انتظار دارد که قیمت مصرف کننده حداقل تا 20 درصد کاهش یابد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز مامور بر رسیدگی کاهش قیمت ها شد و قرار شد شرکت هایی که قیمت های خود را کاهش ندادند را از تخفیف های صورت گرفته معاف سازد. 

 اطلاعات اشتباه در گزارش مرکز پژوهش ها 
در عین حال گزارش مرکز پژوهش های مجلس یک نکته ریز دیگر نیز وجود داشت که در دو روز گذشته مورد نقد برخی از سایت های اطلاع رسانی قرار گرفته است. 
در بخش سطح یک تامین کنندگان این گزارش آمده است: تا برنامه سوم توسعه، شرکت های خارجی، سطح 1 را تشکیل می دادند. این شرکت ها پهنای باند را تامین و مستقیما به شرکت ارتباطات زیرساخت ایران عرضه می کردند. اکنون مدتی است که به خاطر مشکلات تامین ارز و ضرورت دور زدن تحریم ها، یک شرکت داخلی، وساطت می کند و تامین کننده پهنای باند بین المللی است. نام این شرکت داخلی پیشگامان کویر یزد است. 
رضایی نژاد، مدیرعامل شرکت پیشگامان کویر یزد در گفت و گو با فناوران اطلاعات ارایه شده در این گزارش را اشتباه خواند. 
او می گوید: پیشگامان وساطت نمی کند بلکه به شکل مستقیم پهنای باند مورد نیاز زیرساخت را در اختیار آن قرار می گذارد. از سوی دیگر این موضوع تنها توسط پیشگامان صورت نمی گیرد و به نوعی پیشگامان در این بین تنها نیست بلکه چند شرکت خارجی دیگر نیز در تامین پهنای باند زیرساخت حضور دارند. 
رضایی نژاد، ادامه می دهد: در بحث تامین پهنای باند رانت و یا امتیاز ویژه ای وجود ندارد. مناقصه ای برگزار شد که شرکت های زیادی هم در آن مناقصه شرکت کرده بودند اما چون قیمت پیشگامان از همه پایین تر بود در نتیجه این مهم به این شرکت واگذار شد. 
او می افزاید: دلیل پایین بودن قیمت پیشگامان نیز مشخص است چرا که این شرکت خود دارای پهنای باند است و چند سال پیش با صرف هزینه 35 میلیون دلاری اقدام به فیبرکشی در زیر آب های خلیج فارس کرد که در این بین علاوه بر ایران پهنای باند مورد نیاز کشورهای عراق و افغانستان را نیز تامین می کند. از سوی دیگر پیشگامان یک شرکت خصوصی نیست بلکه تعاونی ای است متشکل از 30 هزار سهامدار. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :