آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49534
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 545

آیا اقدامات و تدابیر تامینی پیش‌بینی شده است؟

پایان XP و انفعال مسوولان امنیت مجازی

روز گذشته وعده یک سال قبل مایکروسافت درباره پایان پشتیبانی از سیستم عامل پرطرفدار و محبوب ویندوز XP در حالی تحقق یافت که از تدابیر نهادهای متعدد فعال در حوزه امنیت مجازی کشور پیرامون نحوه مواجهه نهادهای دولتی و کاربران ایرانی با این مقوله که امنیت بسیاری از رایانه های کشور را به خطر می اندازد هیچ اطلاعی در دست نیست.

فناوران – به این ترتیب تاکنون نهادهای امنیتی فاوای کشورمان از جمله مرکز ماهر، پلیس فتا، سازمان پدافند غیر عامل و غیره هیچگونه اقدام اطلاع رسانی پیشگیرانه نسبت به خطرات ناشی از وفاداری کاربران به این سیستم عامل از رده خارج صورت نگرفته است. 
در حال حاضر کم نیستند سازمان های دولتی، مالی و زیرساختی در کشور که همچنان از این سیستم عامل استفاده می کنند و امکان در معرض خطربودن سیستم های رایانه ای حساس نیز وجود دارد.
بر اساس این گزارش تلاش های روز گذشته ما درباره پیگیری اقدامات انجام شده از سوی مرکز ماهر بی پاسخ ماند.
شرکت مایکروسافت از دیروز حمایت خود از سیستم عامل ویندوز XP را متوقف کرد.
آمارهای منتشره نشان می دهد که حدود 30 درصد کامپیوترها در سراسر جهان همچنان با سیستم عامل ویندوز XP کار می کنند که 12 سال از عمر آن می گذرد.
از سوی دیگر منابع امنیت فناوری اطلاعات در جهان نسبت به بروز خطرات امنیتی رایانه هایی که ویندوز آنها به روزرسانی نشده است هشدار داده و اعلام کرده اند: سیستم عامل ایکس پی که روزگاری برای هکرها نفوذ در آن مشکل بود اکنون به راحتی در دسترس آنها خواهد بود.توقف حمایت مایکروسافت از سیستم عامل ویندوز XP در حالی صورت می گیرد که این سیستم عامل برای نخستین بار در سال 2001 در دسترس کاربران قرار گرفت و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شد.
محبوبیت سیستم عامل ویندوز XP تا حدی بوده است که به اعتقاد تحلیلگران اگر کامپیوتری بیش از پنج سال عمر داشته باشد به احتمال بسیار زیاد روی آن ویندوز XP نصب شده است.
از جمله خطراتی که کارشناسان امنیت رایانه وفاداران به این سیستم عامل را در معرض آن می دانند در وهله نخست این موضوع است که مایکروسافت آخرین به روز رسانی خود را برای XP  روز 8 آوریل منتشر و پس از آن پشتیبانی از این سیستم عامل را قطع می کند، درنتیجه امکانات جدیدی برای مقابله با هرگونه نقص امنیتی جدید وجود نخواهد داشت. بر این اساس هکرها انگیزه مضاعفی برای سوءاستفاده از نقص های امنیتی به دست می آورند. هرچند که همچنان به روزرسانی نرم افزار antimalware را تا ژوئیه 2015 برای XP عرضه می کند اما این حفاظت محدود خواهد بود.به هر حال باید منتظر ماند و دید مسوولان حوزه امنیت مجازی کشور چه تدابیری برای حفاظت از زیرساخت های الکترونیکی کشور و همچنین کاربران ایرانی اندیشیده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :