آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4953
تاریخ انتشار : 20 دی 1390 12:7
تعداد بازدید : 821

راهکاری برای مبارزه با کنفرانس‌های خمیازه‌آور

مباحث غیر رسمی در کوریدورهای آنلاین


سال هاست افرادی که در کنفرانس های مختلف علمی شرکت می کنند، متوجه موضوع جالبی شده اند: بهترین مباحثات علمی زمانی اتفاق می افتد که دانشمندان در خارج از تالارهای سخنرانی با هم مناظره می کنند. در واقع مباحثاتی که در کریدورها، لابی هتل ها و حتی در اتوبوس های گردشگری انجام می گیرند، آموزنده تر، جالب تر و مفیدتر از آنهایی است که در تالارهای پرزرق و برق هتل ها و سالن های عظیم برگزار می شوند. در این مباحثات غیر رسمی، اطلاعات واقعی رد و بدل می شوند، اعضای جوان تر نیز می توانند “معرفت” و “دانش مفهومی” را از پیران آن رشته یاد بگیرند، ارتباطات واقعی در این جلسات غیر رسمی شکل می گیرند و افراد می توانند پروژه های گروهی اجرا کنند. تجربه کنفرانس های غیر رسمی را به ندرت می توان در کنفرانس های واقعی یافت و علاوه بر این، اتفاقی که اغلب اوقات در اتاق های همایش پیش می آید این است که افراد یا در ردیف های آخر در حال چرت زدن هستند یا خودشان را با فناوری که این روزها در دست همه است، از نوت پدها گرفته تا آیفون و آی پد سرگرم می کنند. نمای کلی از این همایش ها را این طور می توان تصور کرد: سخنرانان اسلاید شوهایی

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: Scientific American

برخی از افراد باهوش چندین سال است که به این مساله پی برده‌اند و تصمیم‌هایی نیز در این باره گرفته‌اند. چرا نباید بخشی یا تمامی این سخنرانی‌های ملال‌آور را به مباحثات غیر رسمی تبدیل کرد؟ در نتیجه شکلی از کنفرانس‌ها را ایجاد کرده‌اند که مباحثات غیر کنفرانسی (Unconference) نام دارد. روش‌های متعدد بسیاری برای سازماندهی و مشارکت در مباحثات غیر کنفرانسی وجود دارد. یکی از این غیرکنفرانس‌ها کنفرانس‌های ScienceOnline است که به صورت آنلاین انجام می‌گیرد.
اجرای یک برنامه
در برخی از مباحثات غیر کنفرانسی بعد از اینکه جلسه آغاز می‌شود، برنامه‌ای را اجرا می‌کنند؛ همه افرادی که در اتاق حاضرند، به مدت یک ساعت از ماژیک‌های مارکر و یک تخته سفید استفاده می‌کنند تا برنامه‌ای را اجرا کنند. این کار برای کنفرانس‌های فناوری محلی بسیار خوب عمل می‌کند، اما در مورد یک جلسه سالانه بین‌المللی با عناوین خاص با موانع بسیاری همراه است. به هر حال این روش باعث شده که حتی میانسالان و افراد مسن وارد بحث شده و برای اظهار نظر، مارکرها را از دست افراد دیگر بقاپند. در مورد ساینس آنلاین باید گفت که هر عنوانی که مطرح می‌شود، هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین مورد بحث قرار می‌گیرد و غیر ممکن است که فقط یکی از این دو برگزار شود.
جالب اینجاست که برخی از عناوین مورد بحث سال به سال دوباره و حتی چند باره تکرار می‌شوند و به کنفرانس سالانه تبدیل شده‌اند. این عناوین‌ معمولا نیاز به مطالعات به‌روز شده و خلاقیت بیشتر دارند. در اکثر اوقات، این مباحث مربوط به عنوان‌هایی می‌شود که هم برای حضار قدیمی و هم برای کسانی که تازه به میدان وارد شده‌اند، جذاب باشد. همین هم باعث شده که بعضی افراد حتی پول زیادی را برای سفر دور و دراز به این رویدادها هزینه کنند تا از این برنامه‌ها عقب نمانند.
پیشنهادهای برنامه
سازمان دهندگان این مباحث غیر کنفرانسی صفحه‌ای آنلاین با عنوان "پیشنهادهای برنامه" را در سایت ویکی‌پدیا ایجاد کرده‌اند و هدف آنها تشویق افراد دیگر به ویرایش و ارایه پیشنهادهای‌‌شان است. پیش‌تر، این افراد ایده‌های بسیاری را روی سایت توییتر قرار می‌دادند. چنانکه روی صفحه حساب کاربری sci012 #که برای مباحث غیر کنفرانسی در توییتر ایجاد شده تنها پس از دو هفته از آغاز به کار، بیش از 10 هزار توییت ارسال شد.
سازمان‌دهندگان ساینس آنلاین در ماه‌های اوت و سپتامبر شروع به تماس با افرادی کردند که پیشنهادهای جالبی را در توییتر گذاشته بودند و به آنها کمک کردند که ایده‌های خود را بسط داده و آن را در قالب جلسات جالب ارایه کنند. در ماه اکتبر، پیش‌نویسی از این برنامه‌ها نوشته شد و در ماه نوامبر، برنامه‌ها نهایی شدند. در حال حاضر، همه در حال آماده کردن خود برای جلسات آینده هستند. آماده بودن سخنرانان در این جلسات بسیار مهم است، زیرا کیفیت این جور مباحث بستگی زیادی به میزان دانش و معرفت افراد حاضر در جلسه دارد.
برگزار کنندگان این جلسات صفحات جداگانه‌ای در ویکی‌پدیا ایجاد کرده‌اند تا اطلاعات، لینک‌ها و اسناد خود را روی آن صفحات قرار دهند و به پرسش‌های کاربران جواب دهند و به صورت آنلاین نیز در مورد مسایل خاص خود بحث کنند.
مشارکت  مجازی
همان‌طور که گفته شد ساینس آنلاین یکی از کنفرانس‌هایی است که سال‌هاست به صورت آنلاین برپا می‌شود. این کنفرانس آنلاین تاکنون تاثیرات بسیار مهمی در زمینه مشارکت افراد با یکدیگر، ایجاد ارتباط میان افراد حتی برای اشتغال و راه‌اندازی یک کسب‌وکار داشته است. همین امر باعث شده که جامعه‌ای بسیار بزرگ از دانشمندان ایجاد شود. البته از آنجا که همه نمی‌توانند در جلسات واقعی شرکت کنند، فضای این جلسات محدود است؛ چنانچه امسال، گنجایش آن 450 نفر و سال گذشته 320 نفر بود. خیلی از افراد آنقدر با مکان جلسه فاصله دارند که نمی‌توانند در آنها حضور داشته باشند، اما می‌توانند در این مباحثات از طریق توییتر، فیس‌بوک، گوگل‌پلاس، فرند فید، یوتیوب و وبلاگ‌ها شرکت کنند. در برخی از مواقع حتی به صورت زنده و آنلاین این ارتباطات برقرار می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :