آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49528
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 702

مدیرکل اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک توضیح داد:

فعالیت رسمی اپل در ایران سوء تفاهم است

با وجود تحریم های اقتصادی علیه ایران و ممنوعیت ورود کالاهای آمریکایی به کشور، اخیرا برخی ادعاها مبنی بر تاسیس نمایندگی رسمی شرکت اپل در تهران از گوشه و کنار به گوش می رسد.

ایرنا- برخی از اخبار در استنادهای خود به آگهی روزنامه رسمی کشور رجوع کرده اند. اما این آگهی در واقع به تغییر علامت ثبتی مربوط می شود.
از سوی دیگر، طی روزهای اخیر پیامک هایی با این مضمون که «از نمایندگی های رسمی اپل خرید کنید» به تلفن همراه شمار زیادی از شهروندان ایرانی ارسال شده است که به این سوء تفاهم که برخی به عنوان نماینده رسمی اپل در ایران فعالیت می کنند دامن زده است.
اما اصل داستان چیست؟ 

  علامت اپل سال 69 در ایران به ثبت رسیده است
مدیرکل اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این باره می گوید: ایران عضو کنوانسیون های بین المللی در ارتباط با مالکیت صنعتی از جمله ثبت بین المللی علایم تجاری و اختراعات است و ثبت علامت تجاری خارجی نیز به موجب قانون ملی و کنوانسیون های مربوط انجام می پذیرد.
به گفته محمد حسن کیانی، ایران از سال 1337 به عضویت اتحادیه پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی درآمده که به موجب این معاهده، شرکت ها و به طور کلی تجار اتباع این اتحادیه می توانند درخواست ثبت علایم تجاری خود را در دیگر کشورهای عضو انجام دهند تا پس از بررسی های قانونی به ثبت برسد. وی افزود: تجار و شرکت های ایرانی نیز می توانند متقابلا این درخواست را در کشورهای مورد نظر خود داشته باشند که البته تعداد قابل توجهی از شرکت های داخلی از این ظرفیت در کشورهای هدف تجارتی خود استفاده کرده اند.
کیانی تاکید کرد: هدف از ثبت علامت صرفا عرضه کالا و ارائه خدمات نیست. بلکه می تواند علاوه بر آثار اثباتی موجب شود تا دیگران نتوانند از علامت تجاری وی سوء استفاده کنند.
وی با بیان اینکه علامت اپل در سال 69 تقاضای ثبت کرده و از همان سال نیز به ثبت رسیده است، گفت: اما آنچه که در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی آگهی شده، تغییرات مربوط به علامت ثبت شده قبلی است؛ چراکه هر تغییری درباره نشانه علامت تجاری از جمله تغییر در صاحب علامت و یا اضافه کالا و خدمات باید به ثبت برسد.
مدیرکل اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره مزیت ثبت علامت تجاری گفت: علامت تجاری، نشان مشخص کننده و ممیزه کالا یا خدمات ارایه شده از سوی یک بنگاه یا تاجر از کالا و خدمات بنگاه دیگر است و نقش محوری در رقابت تجاری دارد.
کیانی افزود: حمایت از علایم تجارتی علاوه بر نفع تولیدکننده به منفعت مصرف کننده نیز است. چرا که امکان انتخاب بهتر و اطمینان لازم نسبت به کالا و خدمات عرضه شده با علامت تجارتی مورد اقبال خود را با توجه به کیفیت مورد انتظار از طریق علامت تجارتی پیدا می کند.به گفته وی: با توجه به ضمانت های اجرایی قانونی، در صورت هر تقلب و جعل و سوء استفاده، امکان برخورد حقوقی و قضایی با ناقضان این حقوق وجود دارد.

  ثبت علامت های تجاری در کشور به معنای ارائه خدمات آنها نیست
بسیاری از علامت های تجاری در داخل کشور به ثبت رسیده است اما هرگز در بازار کالا یا خدماتی را ارائه نکرده اند و ممکن است کشورمان بازار هدف آینده آنها باشد. حتی ممکن است صرفا برای جلوگیری از سوء استفاده و لطمه به شهرت تجارتی شرکت مربوط در کشور ما و کشورهای دیگر به ثبت برسند.
کیانی با بیان این مطلب به شرکت های ایرانی توصیه کرد: قبل از ورود محصولات خود به بازارهای هدف سایر کشورها اعم از اینکه این بازار بالفعل یا بالقوه باشند، از ظرفیت های قانونی مربوط به تسهیلات معاهدات ثبتی بین المللی که ایران در اکثر آنها عضویت دارد استفاده کنند و علائم تجاری خود را در کشورهای مربوط به ثبت برسانند.رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران نیز با بیان اینکه شرکت اپل بیشترین فروش خود را در آسیا دارد گفت: در صورت از بین رفتن تحریم ها برندهایی که از قبل در ایران دارای نمایندگی رسمی بوده اند تقویت می شوند.

  هیچ کدام از برندهای بین المللی تولید کننده موبایل، در ایران نمایندگی رسمی ندارند
سید مهدی میرمهدی در مورد نمایندگی های رسمی گوشی موبایل در ایران هم گفت: در حال حاضر به دلیل موضوع تحریم، هیچ کدام از برندهای تولید کننده گوشی تلفن همراه و لوازم الکترونیکی در ایران دارای نمایندگی رسمی نیستند ولی همگی ادعا می کنند که نمایندگی رسمی دارند.
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با ادعای بسیاری از شرکت ها بر نمایندگی برندها گفت: صاحبان محصولات حوزه فناوری اطلاعات معمولا کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند که محصولات آنها عمدتا در کشورهای آسیای شرقی تولید می شود. میرمهدی افزود: بسیاری از شرکت های ارایه کننده خدمات پس از فروش، نمایندگی دست دوم یا سوم از نمایندگی برندها از امارات متحده عربی (دوبی) دریافت می کنند و ادعای داشتن نمایندگی رسمی از شرکت های تولیدکننده می کنند. به اعتقاد وی، ورود نمایندگی رسمی برندهای معتبر به ایران در نهایت به نفع مصرف کنندگان خواهد بود. چراکه با این اتفاق، رقابت سالم در بازار ایجاد خواهد شد. 
یک عرضه کننده محصولات اپل هم در این باره گفت: توسعه جغرافیایی اپل در عرصه بین المللی، بر اساس ضوابط، مکانیزم ها و چارچوب های سیستماتیک و سخت گیرانه ای است که تحقق آن به سادگی میسر نمی شود.
وی افزود: ورود اپل به ایران به شکل نمایندگی رسمی نیز تابع همان ضوابط و شرایط سخت گیرانه، متعهدانه، یکپارچه و هدفمندی است و در صورت تحقق، قالب یکسان جهانی خود داشته و آن را به طور رسمی، آشکارا و شفاف اطلاع رسانی می کنند.
این فعال سایت اپل را به عنوان اصلی ترین پایگاه اطلاع رسانی رسمی اپل عنوان کرد و گفت: تا به امروز در سایت اپل اشاره ای به ایجاد نمایندگی رسمی در ایران نشده است و درصورت صحت آن باید سایت اپل، آن را تایید می کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :