آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4948
تاریخ انتشار : 20 دی 1390 11:51
تعداد بازدید : 592

پلیس آگاهی درخواست کرد:

کلاهبردار 730 میلیونی را شناسایی کنید

پلیس آگاهی مردم تهران بزرگ از شهروندان خواست با شناسایی فردی که با مهارت اقدام به کلاهبرداری 730 میلیون تومانی از بانک کرده را شناسایی کنند.

بینا- 15 شهریور ماه امسال مردی به نام رحمت رضایی ناوه به شعبه بانکی دولتی در میدان هفت تیر مراجعه و با استفاده از شلوغی بانک، زمانی که کارمند باجه برای انجام اقدامات جاری بانک به سمت میز همکار خود رفت، دو سند جعلی انتقال وجه روی میز این کارمند قرار داد.
لحظاتی بعد وقتی که کارمند پشت میزش قرار گرفت و با این دو سند مواجه شد، پس از کنترل صحت اسناد و امضاها و غیره اقدام به تنظیم دو فقره چک رمزدار به مبالغ 4 میلیارد و 500 و 2 میلیارد و 800 هزار ریال کرد.
در بررسی‌های بعدی مشخص شد این اسناد جعلی است و کارمندان بانک دریافتند این مرد ناشناس پس از آنکه با مدارک هویتی جعلی با اسم رحمت رضایی ناوه  چند روز قبل در شعبه دیگر از این بانک اقدام به افتتاح حساب کرده، در روز  14 شهریور ماه به شعبه آنها مراجعه کرده و برای مبلغ 200 هزار تومان درخواست صدور چک رمزدار به حساب خود را کرده است.
این فرد در روز بعد به همان شعبه در میدان هفت تیر مراجعه کرد و با اسناد جعلی درخواست دو فقره چک به مبلغ 730 میلیون تومان کرد.
از آنجا که دو فقره سند 450 و 280 میلیون تومانی جعلی تمامی مشخصات ظاهری از جمله مواردی از رموز و قراردادهای داخلی بین کارکنان و رییس شعبه را کاملا در خود داشت، کارمند شعبه به تصور اینکه این دو سند بررسی شده و اصیل و توسط سایر باجه‌های مرتبط و رییس شعبه تایید شده است و اینکه سند را رییس، معاون یا کارمند شعبه روی میزش قرار داده، اقدام به صدور چک‌های رمز‌دار و انتقال وجوه اعلامی به حساب مورد نظر کرد.
بعد از صدور چک رمزدار، رییس شعبه نیز با توجه به رعایت تمامی موارد مورد نظر، دو فقره چک را امضا کرد و در نهایت چک‌ها تحویل مرد ناشناس شد.بعد از این کلاهبرداری عجیب، نماینده حقوقی بانک اقدام به تنظیم شکایت در بازپرسی شعبه یکم دادسرای ناحیه 6 تهران کرد و خوشکلام، بازپرس این شعبه،  کارآگاهان اداره 13 مبارزه با جعل پلیس آگاهی تهران بزرگ را مامور رسیدگی تخصصی به این موضوع و شناسایی و دستگیری این جاعل و کلاهبردار حرفه‌ای کرد.
کارآگاهان اداره مبارزه با جعل پلیس آگاهی در تحقیقات اولیه خود از کارکنان بانک و بازبینی تصاویر دوربین مداربسته، پی بردند که این مرد ناشناس در روز قبل از این کلاهبرداری و زمانی که درخواست صدور چک 200 هزار تومانی را کرده بود، به دقت تمامی مراحل ریز فرآیند تبدیل یک سند به چک رمزدار را زیر نظر داشت و احتمالا از همین طریق و پی بردن به این مراحل، در عصر همان روز اقدام به جعل سند درخواست صدور چک رمزدار در آن شعبه کرده است.
البته این احتمال که شاید این فرد ممکن است از کارمندان اخراجی یکی از بانک‌ها باشد و با سال‌ها تجربه، توانسته سندی بانکی با رعایت تمامی نکات ریز آن را جعل کند وجود دارد.
در تحقیقات بعدی مشخص شد رحمت پس از انتقال وجوه 730 میلیاردی به حساب خود در شعبه بانک مقصد، اقدام به خرید ارز در یکی از صرافی‌های خیابان فردوسی کرده است.
در مراجعات بعدی با توجه به اینکه صرافی فاقد دوربین مداربسته بود، صاحب صرافی با دیدن تصاویر رحمت تایید کرد این فرد همان کسی است که 730 میلیون تومان ارز از وی خرید کرده و وجوه مورد نظر را از او دریافت کرده است.
صراف گفت: برای اطمینان از صحت معامله، معمولا ‌در رقم‌های بالا از مشتری تصویر مدارک هویتی را می‌گیرم. در حالی که این مدارک همان مدارک جعلی به نام رحمت بود.
در ادامه رسیدگی به این پرونده، کارآگاهان در بررسی سوابق متهمان سابقه‌دار، این مرد را شناسایی نکرده و نتیجه‌ای از این طریق به دست نیامد. لذا بازپرس پرونده برای شناسایی و دستگیری متهم با درخواست انتشار بدون پوشش تصویر این مرد ناشناس در جراید موافقت کرد.
سرهنگ کارآگاه فریدون رهبریان، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ از شهروندانی که از هویت واقعی این فرد یا مخفیگاه وی اطلاعی دارند درخواست کرد به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی یا شعبه یکم بازپرسی دادسرای ناحیه 6 تهران مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌های 51055513  یا 51055127  تماس بگیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :