آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4947
تاریخ انتشار : 20 دی 1390 11:44
تعداد بازدید : 457

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد:

چهار راهکار برای کنترل تنگه هرمز ارزی

یک کارشناس اقتصادی گفت: در صورتی که قیمت ارز کنترل نشود باید منتظر شتاب تورم و تکانه های شدید قیمت کالاهای اساسی در شب عید و پایان سال باشیم.

 خبرگزاری فارس- محسن علی حسینی افزود: بانک مرکزی باید تنگه هرمز ارز را کنترل کند، وضعیت فعلی بازار ارز برای هیچ فعال اقتصادی و اقتصاددانی قابل پذیرش نبوده و نیست.
وی تصریح کرد: اگر بانک مرکزی بازار ارز را کنترل نکند در فرازهای پایانی سال و شب عید کشور با تورم غیر قابل کنترل و بالایی روبه‌رو خواهد شد، حال آنکه بانک مرکزی می‌تواند با تدابیری بازار ارز را کنترل کند.
این کارشناس اقتصادی راهکارهایی که بانک مرکزی می‌تواند برای کنترل بازار ارز انجام دهد را مورد اشاره قرار داد و گفت: یکی از اولین اقدامات این است که بانک مرکزی صرافی‌ها را دشمن خود نداند، بلکه آنها را در کنار خود ببیند زیرا یکی از بازو‌های موثر در کنترل بازار ارز صرافی‌ها هستند.
علی حسینی ادامه داد: بانک مرکزی باید جلسه‌ای با صرافی‌ها برگزار و در آن حاشیه سود آنها را در نظر بگیرد و با استفاده از توانمندی آنها بازار را کنترل کند، یکی دیگر از مسایلی که وجود دارد و خطرناک است بی‌اعتمادی صرافان به بانک مرکزی است.
وی با بیان اینکه توزیع مناسب دلار در بین صرافی‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: نباید بانک مرکزی تنها در دو یا سه پاساژ اقدام به عرضه دلار کند زیرا اگر صرافی‌ها با بانک مرکزی همکاری نکنند، منجر به این وضعیتی می‌شود که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم.
این کارشناس اقتصادی دومین راهکار را راه‌اندازی بازار ارز دانست و افزود: در حال حاضر بانک کارگشایی برای تعیین قیمت سکه به قیمت‌های معاملات آتی بورس نگاه می‌کند، بنابراین راه‌اندازی بازار آتی ارز می‌تواند نوعی مسکن برای بازار ارز باشد و تقاضا‌های بازار را جمع کند.
علی حسینی با اشاره به اینکه افزایش تعداد سکه‌هایی که در بانک کارگشایی عرضه می‌شود سومین راهکار است، توضیح داد:‌ مردمی که تا دیروز نمی‌دانستند قابلیت سکه چیست و فقط برای عروسی‌ها و مراسم خاص از آن استفاده می‌کردند، الان به بانک کارگشایی آمده‌اند. در این شرایط بانک مرکزی باید به جای فروش بسته‌‌های 100تایی و 500تایی را عرضه کند تا سرمایه‌گذاران واقعی اقدام به خرید کنند و از هجوم مردم به‌کارگشایی کاسته ‌شود.
وی ادامه داد:‌ چهارمین راهکار فعال کردن یک جانشین برای بازار ارز است. بورس، اوراق مشارکت و سایر موارد از جمله جانشین‌های بازار ارز هستند و با فعال‌سازی آنها سرمایه‌ها از بازار ارز خارج می‌شود.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مردمی که تا پیش از این به سود‌های 15 درصدی بانک‌ها راضی بودند در حال حاضر پول خود را از بانک‌ها خارج کرده و این موضوع موجب بحران در نقدینگی بانک‌ها می‌شود، ادامه داد: هم اکنون نرخ ارز در بازار دقیقه‌ای تغییر می‌کند، در حالی که به نظر می‌رسد بانک مرکزی با عرضه یک میلیارد دلار می‌تواند بازار را کنترل و متعادل کند.
 وی گفت: هر روز بر تعداد دلالان افزوده می‌شود. تاکید می‌کنم، نباید آنها را جمع کرد ولی می‌توان با ابزار‌های بانک مرکزی آنها را کنترل کرد؛ چرا که در حال حاضر انحصار عرضه دست آنهاست.
وی هشدار داد: اگر بازار ارز کنترل نشود پس از سال جدید به دلیل اینکه فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز قرار است اجرا شود، معلوم نیست چه بر سر قیمت کالا‌های اساسی بیاید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :