آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49459
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 558

بیست سال پس از نسل کشی

فاوا به داد رواندا می رسد

دو دهه بعد از تراژدی نسل کشی در رواندا، تازه این کشور شروع به شکل گیری کرده و شرایط زندگی در آن رو به بهبود گذاشته است.

فناوران- 20 سال پیش در سال، زمانی که ۱۹۹۴ هواپیمای حامل جوونال هابیا ریمانا (Juvénal Habyarimana)، رییس جمهور وقت رواندا در نزدیکی کیگالی، پایتخت این کشور سقوط کرد، نسل کشی به وقوع پیوست. قوم هوتو این عمل را به قوم توتسی نسبت داد. همین امر آغاز درگیری های شدید میان این دو قوم شد. به طوری که بعد از گذشت 100 روز از آغاز این فاجعه، بیش از یک میلیون نفر از مردم کشته شدند. با این حال، با گذشت 20 سال از این واقعه، شرایط این کشور در حال تغییر است و هم اکنون بیش از 80 درصد آفریقایی ها موبایل به دست دارند. جالب اینجاست که غول های فناوری از جمله غول آبی یعنی IBM توجه خاصی به این منطقه دارند و پایه های خود را در این کشور با پیاده کردن پروژه هایی چون Lucy امید به زندگی را برای شهروندان این منطقه چندین برابر کرده است. در این منطقه، نه تنها وضعیت بهداشت، سیستم فاضلاب، معیشتی، آبرسانی و کشاورزی بهبود پیدا کرده، بلکه شهروندان این منطقه از تلفن همراه و حتی اپلیکیشن هایی استفاده می کنند که مهارت های آنها را بالا می برند و استعدادشان را شکوفا می سازند. جالب تر اینجاست که با وجودی که صنعت فناوری اطلاعات تازه در حال شکل گیری در آفریقا است، هکرها با سرعت بسیاری در این منطقه رشد می یابند و فعالیت می کنند. در شهرهایی چون لاگوس، نایروبی، آکرا و حتی کاگالی در رواندا نیز آفریقایی ها در حال تقلید از سیلیکون ولی برای شکل دادن یک مرکز فناوری اطلاعات و جذب نیروهای انسانی داخلی و خارجی هستند. مطمئنا در روند جذب افراد به صنعت فناوری اطلاعات، افرادی پول بیشتری دارند، بیشتر جذب می شوند. این افراد علاقه ویژه ای نیز به سرمایه گذاری در پروژه های این صنعت نشان می دهند. در نیجریه، تجارت الکترونیک با سرعت نجومی در حال توسعه است و به نظر می رسد این کشور اولین کشوری باشد که قرار است پهپادهای تجاری در آن به پرواز درآیند، حتی خیلی قبل تر از پهپادهای جف بزوس از شرکت آمازون.
یکی از سرمایه گذاران اصلی در آفریقا، Vital Capital است که مبلغی معادل 350 میلیون دلار را نه تنها برای برگشت مالی بالا سرمایه گذاری کرده، بلکه می خواهد شرایط زندگی مردم را در آفریقای سیاه بهبود دهد. این تیم سرمایه گذاری تجربه 30 ساله شان را در این قاره پیاده می کنند تا از این طریق زیرساخت هایی را با رویکرد بهبود شرایط کشاورزی صنعتی و به طور کلی معیشتی مردم ایجاد کنند. 
با این اوصاف، به نظر می رسد که بعد از گذشت 20 سال از فاجعه انسانی رواندا، آفریقا به واسطه توسعه فناوری ها در حال رشد است و به نظر می رسد که با چنین رشد چشمگیری، در 20 سال آینده باید انتظار یک دنیای کاملا متفاوت را از این قاره داشته باشیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :