آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49419
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 451

بالون گوگل 22 روزه دور دنیا چرخید

همانطور که می دانید گوگل برای رساندن اینترنت به مناطق دور افتاده جهان دست به ابتکار جالبی زده بود و در قالب پروژه ای با نام "پروژه لون" بالون هایی را روی بادهای لایه استراتوسفر سوار کند و از این طریق بسیاری از مناطق دور افتاده و محروم را تحت پوشش شبکه جهانی اینترنت قرار دهند.

فناوران- گوگل ادعا کرده که کیفیت و سرعت اینترنت ارایه شده توسط این بالون‌ها، همانند شبکه‌های نسل سوم مخابراتی یا همان 3G است. این در حالی است که گوگل به تازگی اعلام کرده که یکی از بالون‌هایش موفق شده دور دنیا را در مدت 22 روز طی کند.
این موضوع باعث تعجب خود گوگلی‌ها شده است، زیرا پیش از این، زمان 33 روز برای یک دور زدن بالون‌ها به دور زمین پیش بینی شده بود. آنها با آزمایش بالون‌ها و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به پرواز آنها به این عدد رسیده بودند.
به نظر می‌‌رسد که این مدل که Ibis-167 نام دارد و ویژه بادهای بسیار قوی ساخته شده است، به واسطه تغییرات و بهبودهایی که مهندسان گوگل روی آن اعمال کرده‌اند، توانسته‌اند زمین را در عرض 22 روز دور بزند.
گروه پروژه لون در صفحه گوگل پلاس خود در اینباره نوشت: از ماه ژوئن سال گذشته، ما همواره در حال جمع‌آوری اطلاعات مربوط به انواع و اقسام بادها بوده‌ایم تا مدل‌های پیش‌بینی خود برای انتخاب مسیر مناسب بالون‌ها را بهینه‌تر کنیم. اکنون به لطف این اطلاعات و محاسبات دقیق‌تر، قدرت تعیین مسیر بالون‌ها را دو برابر بیشتر کرده‌ایم. همچنین پمپ‌های نصب شده روی بالون‌ها که وظیفه انتقال هوا به درون یا بیرون این وسایل نقلیه را بر عهده دارند، اکنون سه برابر بهتر از قبل کار می‌کنند. در نتیجه بالون‌های ما اکنون با سرعت بیشتری تغییر ارتفاع می‌دهند تا خود را به جریانات هوایی مناسب برسانند و به مسیر خود ادامه داده و یا احیانا مسیر خود را تغییر دهند.
محققانی که روی پروژه لون کار می‌کنند در ادامه قصد دارند ۳۱۱ هزارمین مایل را با بالون‌های خود طی کنند تا از صحت عملکرد آنها بیش از پیش مطمئن شوند. به این نظر می‌رسد با این روندی که گوگل در پیشبرد پروژه لون طی می‌کند به زودی شاهد دسترسی تمامی‌‌افراد جهان به اینترنت باشیم.
جالب است که بدانید هر کدام از این بالون‌ها برای پرواز تا ۱۰۰ روز ساخته شده‌اند. به گفته پم دیروشی، مدیر تولید بالون در گوگل، هر بالون برای پرواز تا ۱۰۰ روز یا سه مرتبه گردش دور زمین طراحی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :