آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49369
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 1326

فناوران مقررات واردات و صادرات 93 را منتشر کرد

تعرفه واردات تبلت 4درصد و نوت بوک 10 درصد

کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۳ که حاوی سود بازرگانی انواع کالاها است پس از تصویب هیات دولت منتشر شد.

فناوران- هیات وزیران در جلسه 28 اسفند سال 92 به‌ پیشنهاد وزارت صنعت و به ‌استناد اصل 138 قانون اساسی، سود بازرگانی کالاهای مشمول ردیف‌های تعرفه‌ای برای اجرا در سال 93 را تصویب کرد.
در این راستا، کتاب مقررات واردات و صادرات سال 93 دیروز از سوی سازمان توسعه تجارت ایران روی سایت این سازمان به نشانی sabtaresh.tpo.ir قرار گرفته و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به بخش اطلاع رسانی این سایت، از جزییات تعرفه کالاها در سال جاری اطلاع یابند.

سود بازرگانی کالاهای کامپیوتری
بر اساس آنچه که هیات دولت مصوب کرده و در کتاب مقررات واردات و صادرات به چاپ رسیده، سود بازرگانی اقلام کامپیوتری نسبت به سال 92 تغییر نداشته است.
در فصل هشتاد و پنجم کتاب مقررات واردات و صادرات 93، مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی رایانه لوحی (تبلت) با قابلیت نصب سیم‌کارت 4درصد و PC کیفی (نوت بوک) 10 درصد تعیین شده است.
همچنین تعرفه واردات کارتریج چاپگر لیزری 8درصد، ماشین‌های خودکار داده‌پردازی به صورت یکپارچه شامل چاپگر، اسکنر، فتوکپی، فاکس، تلفن و دیسک خوان نوری در یک محفظه 4درصد است.
براساس این گزارش، تعرفه واردات ماشین خودکار داده پردازی شخصی (PC) 26درصد، جعبه کامپیوتر شخصی شامل کلیه واحدها از جمله درایوها، بردها، حافظه و هارد 26 درصد، کیبورد 26 درصد و موشواره 22 درصد تعیین شده است.
در عین حال، مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی انواع بوردها شامل برد اصلی، گرافیک صدا و همچنین دستگاه کامل کامپیوتر (سرور) در کتاب مقررات واردات و صادرات 4درصد است.
تعرفه واردات سایر اقلام کامپیوتری نیز در کتاب جدید مقررات واردات و صادرات به این شرح است.
کیس26 درصد، سی پی یو 4 درصد، پانل جلوی جعبه رایانه 15 درصد، دیسک خوان نوری4 درصد، گوشی تلفن همراه 6درصد، سوییچ شبکه 4درصد، رک مربوط به تجهیزات ارتباطی و مخابراتی15 درصد، کارت شبکه بی سیم 4درصد و مانیتور با صفحه نمایش CRT نیز 26 درصد.
همچنین مالیات بر ارزش افزوده کالاها نیز 8درصد تعیین شده است.

روند کاهشی تعرفه‌ها
ولی اله افخمی راد معاون وزیر صنعت در رابطه با سود گمرکی کالاها در سال 93 به مهر گفت: همه کشورهای دنیا نظامات تعرفه‌ای دارند؛ ولی ممکن است که در اعداد و ارقام تعرفه ها، تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. برخی کشورها تعرفه‌ها را در حداقل ممکن نگه داشته و در یک یا دو طبقه تعرفه، اقدام به دریافت وجوه از واردکنندگان می‌کنند.
به گفته افخمی راد، در ایران نیز به صورت طبیعی هر سال این کتاب مقررات واردات و صادرات بازنگری می‌شود و متناسب با شرایط اقتصادی کشور، دستگاه‌های اجرایی در رشته‌های مختلف، پیشنهادات لازم را به سازمان توسعه تجارت برای تعرفه بخش های مرتبط با خود، ارایه می‌دهند.
وی اظهار داشت: پس از بررسی این پیشنهادات و تطبیق تعرفه‌های پیشنهادی با نقشه راهی که برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت وجود دارد، سازمان توسعه تجارت ایران اقدام به چاپ کتاب تعرفه‌ها کرده است.
معاون وزیر صنعت در خصوص سطح عمومی تعرفه‌ها در سال ۹۳ افزود: روند تعرفه‌ها در سال ۹۳، روند کاهشی است، این در حالی است که دولت دهم نیز اقدامی را برای کاهش سطح عمومی تعرفه‌ها در سال جاری صورت داده بود که تحت تاثیر افزایش شدید قیمت ارز بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :