آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 49367
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1393 0:0
تعداد بازدید : 537

جزییات قرارداد دولت بریتانیا با مایکروسافت برای تداوم حمایت از XP

نجات در وقت اضافه

در حالی که فقط چند روز تا پایان زمان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز XP باقی نمانده، دولت بریتانیا برای نجات ده ها هزار کامپیوتر اداری و خدماتی اش که هنوز مبتنی بر این نسخه سیستم عامل هستند، قرارداد 12/9 میلیون دلاری با مایکروسافت بست.

فناوران- براساس این قرارداد، مایکروسافت متعهد شده که به مدت یک سال وصله‌های امنیتی ویندوز XP را برای کاربران بخش عمومی‌بریتانیا ارایه دهد. در واقع مدت مقرر شده تا 8 آوریل 2015 توسعه ‌پیدا می‌کند. علاوه بر این، وصله‌های امنیتی برای آفیس 2003 و Exchange 2003 توسط مایکروسافت ارایه خواهد شد. این در حالی است که پشتیبانی از این نرم‌افزارها نیز قرار بود تا هشتم آوریل امسال یعنی سه شنبه آینده ادامه پیدا کند. در این پروژه که "پروژه نجات در وقت اضافه" نام گرفته است، مایکروسافت برای ادامه پشتیبانی‌اش از هر کامپیوتر دسکتاپ مبتنی بر ویندوز XP حدود 200 دلار دریافت می‌کند. بنا به اعلام مقامات دولتی انگلیس، از آنجاکه در حال حاضر بسیاری از سیستم‌ها و فعالیت‌های اداری و خدماتی در این کشور بر پایه سیستم عامل ویندوز XP صورت می‌گیرد، این قرارداد را با مایکروسافت امضا کرده اند. بر اساس این توافق 5/5 میلیون پوندی (12/9 میلیون دلاری) مایکروسافت خدمات امنیتی این سیستم عامل را ارایه خواهد داد و مشکلات بحرانی آن را در زمان تعیین شده برطرف خواهد کرد. در حال حاضر تنها در بخش خدمات سلامت انگلستان 85 درصد از 800 هزار کامپیوتر موجود آن بر پایه سیستم عامل ویندوز XP به مردم این کشور خدمات ارایه می‌دهند.
این در حالی است که طی سال‌های اخیر شرکت مایکروسافت تاریخ 8 آوریل 2014 را به عنوان تاریخ اتمام ارایه خدمات پشتیبانی ویندوز XP اعلام کرده بود. در واقع، مایكروسافت در سه شنبه آینده، چهار به روز رسانی امنیتی را منتشر خواهد كرد. این به روز رسانی‌ها شامل آخرین اصلاحیه‌ها برای رخنه‌های موجود در ویندوز XP و آفیس 2003 هستند و پس از آن این برنامه‌ها دیگر به روز رسانی نخواهند شد.
از میان این چهار به روز رسانی، دو به روز رسانی در رده امنیتی “بحرانی” و دو به روز رسانی در رده امنیتی “مهم” قرار دارند. تمامی‌این به روز رسانی‌ها مربوط به آسیب‌سپذیری‌های اجرای كد از راه دور هستند كه مهاجمان می‌توانند در صورت سوء استفاده موفقیت آمیز از آسیب‌پذیری‌ها، كنترل یك دستگاه به روز نشده را در اختیار بگیرند.
یكی از این اصلاحیه‌ها به طور مستقیم ویندوز XP را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این اصلاحیه‌ها آسیب پذیری‌های موجود در تمامی‌نسخه‌های IE از جمله IE 6 نسخه قدیمی‌IE بر روی ویندوز XP و IE8 محبوب‌ترین نسخه مرورگر IE بر روی ویندوز XP برطرف خواهند شد.
در اصلاحیه‌های روز سه شنبه تمامی‌نسخه‌های ورد شامل Word 2003، Word 2007، Word 2013 و Word 2013 RT بر روی ویندوز و Word 2011 بر روی OS X به روز رسانی خواهند شد. شركت مایكروسافت به كاربران توصیه می‌كند تا در اسرع وقت به روز رسانی‌های IE را اعمال کنند.
بولتن یک علاوه بر دارا بودن به روز رسانی‌های ورد، نرم‌افزارهای SharePoint Server 2010 و SharePoint Server 2013 را تحت تاثیر قرار خواهد داد. زیرا سرورهای SharePoint سرویس با عنوان “Word Automation Services” را اجرا می‌کنند كه به طور خودكار اسنادی با فرمت‌های مختلف از جمله فرمت RTF را باز می‌كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :