آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4929
تاریخ انتشار : 20 دی 1390 11:3
تعداد بازدید : 575

پس از سه هفته تاخیر در برگزاری جلسات

جلسه شورای گفت وگو بدون حضور دولتی ها برگزار شد

شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی بعد از حدود سه هفته تاخیر در برگزاری و لغو جلسات به دلیل حضور نیافتن اعضای دولتی آن روز گذشته بدون حضور اعضای دولتی و خبرنگاران در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برگزار شد.

مهر- برخی منابع مطلع از اختلاف شدید دولت با پارلمان بخش خصوصی در مورد اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار خبر می‌دهند اما باید به این نکته  توجه داشت که شمس‌‎الدین حسینی وزیر اقتصاد و مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت که به طور مرتب در جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی حضور داشتند، به دلیل ماموریت خارج از کشور، از جمله غایبان در جلسه بودند. در عین حال، دلیل عدم حضور محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی در جلسه شورای گفت‌وگو مشخص نیست. بهمنی در جلسه غیرعلنی مجلس هم حضور نیافت تا شاید استعفای وی بر سر زبان‌ها بیفتد. البته محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس در این باره گفته است که شاید مقامات مافوق به بهمنی گفته باشند به جلسه غیرعلنی نیاید. بر اساس آیین‌نامه ایجاد شورای گفت‌وگو، جلسات شورا حسب درخواست سه نفر از اعضای شورا و موافقت رییس شورا تشکیل خواهد شد، لیکن این‌گونه جلسات صرفا به منظور تسریع تصمیم‌گیری درباره موضوعات مندرج  در دستور جلسات عادی یا بررسی و اتخاذ تصمیم درباره موضوعی است که ضرورت و اولویت آن به تایید رییس شورا رسیده و به صورت خارج از نوبت در دستور کار قرار گرفته باشد. جلسات با حضور دو سوم اعضا رسمیت می‌یابد، مشروط بر اینکه حداقل یک سوم اعضای هر یک از قوای سه گانه و یک سوم اعضای شورا در جلسه حضور داشته باشند. مطابق با آیین‌نامه شورا، رییس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی، جلسات شورا را اداره خواهد کرد. اما در صورت عدم حضور رییس شورا، دبیر شورا که رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران است، اداره جلسه را بر عهده دارد.

سه محور مذاکرات شورای گفت‌وگو
عضو شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی با تشریح جزییات جلسه این شورا و حضور نمایندگان وزرای غایب در این جلسه گفت: براساس گزارش ارایه شده، سه آیین‌نامه تخفیف حق بیمه کارفرما، تجدید ارزیابی‌ دارایی بنگاه‌های اقتصادی و سازماندهی صدور مجوزهای دستگاه‌های دولتی ابلاغ شده است.  ابوالحسن خلیلی با تشریح جزییات جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: جلسه شورا با ارایه گزارش از سوی نمایندگان دستگاه‌های دولتی به خصوص نماینده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور و قائم‌ مقام وزیر رفاه، کار و امور اجتماعی همراه بود. وی افزود: نماینده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گزارشی از روند پیگیری اجرای ماده 62 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر سازماندهی مجوزهای دستگاه‌های دولتی ارایه و اعلام کرد که کارگروه‌های فرعی و اصلی در این زمینه تشکیل و آیین‌نامه‌های مربوطه ابلاغ شده است.
خلیلی تصریح کرد: همچنین وی گزارشی در زمینه اجرای ماده 78 قانون بودجه سال 90 کل کشور مرتبط با تجدید ارزیابی بنگاه‌های اقتصادی اعلام کرد که بر این اساس یک‌بار به این بنگاه‌ها اجازه داده می‌شود تا دارایی‌های خود را تجدید ارزیابی کرده و از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند.
به گفته وی، همچنین معاون وزیر رفاه، کار و امور اجتماعی نیز گزارشی را در مورد نحوه اجرای بند «و» ماده 80 قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص تخفیف حق بیمه سهم کارفرما ارایه کرد که بر اساس آن، اگر کارفرما جذب نیروی کار جدید داشته باشد، از تخفیف حق بیمه سهم خود برخوردار خواهد شد. خلیلی اظهار داشت: بنا به گفته مسوولان مربوطه، آیین‌نامه مرتبط با این بندها ابلاغ شده است. وی همچنین در مورد مسایل روز مورد بررسی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی گفت: طرح بهبود فضای کسب و کار در مجلس نهایی شده است و مراحل پیگیری را طی می‌کند، اما در مورد نرخ ارز، موضوعی مطرح نشد.
خلیلی با بیان اینکه وزرای غایب، نمایندگان خود را به جلسه اعزام کرده بودند، گفت: نماینده رییس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه حضور داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :