آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4926
تاریخ انتشار : 20 دی 1390 10:59
تعداد بازدید : 429

ضرورت تخصیص بودجه ارزی برای پروژه های وابسته به ارز

نوسان های نرخ برابری پول کشور در برابر ارزهای اصلی نظیر دلار و یورو، یکی از رویدادهای مهمی است که تاثیر بسزایی در انجام معاملات ارزی و واردات کالاهای ساخت خارج ایفا می کند. هرچه این نوسان ها کمتر و در بازه های زمانی طولانی تر اتفاق بیفتد ثبات اقتصادی بیشتری را شاهد خواهیم بود.

رضا دانش

اما در ماه‌های اخیر برابری پول ملی ما با ارزهای اصلی دچار نوسان‌ بسیار شدیدی شد، که تاثیرات منفی قابل ملاحظه‌ای در واردات کالاهای خارجی داشته است. بدیهی است که حوزه IT نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دچار شوک‌های ناشی از این نوسان‌ها شده است به ویژه شاخه سخت‌افزار و شبکه که فعالیت شرکت‌های مربوطه در بخش تجهیزات به طور کامل وابسته به ارز بوده و در بخش خدمات نیز در صورت بهره‌مندی از کارشناسان خارجی مستقل از نوسان‌های نرخ ارز نیست. در ارتباط با محصولاتی که جنبه فروش عمومی داشته و کاربران آنها سازمان‌های بزرگ دولتی و خصوصی نیستند، نتیجه این نوسان‌ها چیزی جز گران شدن محصولات نیست؛ بدیهی است که وقتی ارز گران شود، قیمت iphone 4 یا External  Hard بالا خواهد رفت و عدم ارایه و فروش کالاها از سوی دیگر، قیمت محصولات را گران‌تر نیز خواهد کرد.
در ارتباط با پروژه‌ها که یک نمونه آن پروژه‌های Data Center است، بخش عمده‌ای از بودجه مربوط به تهیه تجهیزاتی نظیر Serverها  Data Storagexهاست که کاملا وارداتی هستند. امروزه تعداد بسیاری از شرکت‌های دولتی در حال برنامه‌ریزی یا اجرای پروژه‌های مراکز داده خود هستند. مبلغ پروژه‌هایی در این سطح بسیار بالاست و به جرات می‌توان گفت حداقل 70 درصد مبلغ آنها مختص تجهیزات وارداتی است. حال اگر فرض کنیم هزینه‌ اجرایی یک پروژه پیاده‌سازی مرکز داده‌ در یک سازمان بزرگ یک میلیون و 200 هزار یورو باشد و در زمان تعیین بودجه این پروژه با یوروی 1700 تومانی یعنی با مبلغ 2 میلیارد و 40 میلیون تومان بسته شده و رسیدن پروژه به مرحله تعیین برنده مناقصه یک ماه به طول انجامیده باشد، در شرایطی که این مدت نرخ برابری یورو و تومان به 2100 تومان افزایش یافته است. چه اتفاقی می‌افتد؟ با فرض اینکه 70درصد پروژه مربوط به تجهیزات باشد مبلغ 336 میلیون تومان اختلاف با بودجه ایجاد خواهد شد. این نوسان می‌تواند در حین اجرای پروژه نیز صورت پذیرد و معمولا سازمان‌های دولتی یا خصوصی کارفرما هیچ انعطافی نشان نمی‌دهند و انتظار دارند کار با همان مبلغ برآوردی اولیه انجام شود و این یعنی، یا مجری مجبور است کالای دست‌دوم را به جای دست اول جایگزین و وارد کند یا اینکه ضرر مالی سنگین را تحمل کند که در هر صورت پروژه نتیجه مناسبی نخواهد داشت، لذا در شرایطی که واردات تجهیزات High Tech حوزهIT از طریق گشایش‌ اعتبار بانکی میسر نبوده و از طرق دیگر نیز به سختی صورت می‌پذیرد شایسته است که لااقل با اختصاص بودجه‌های ارزی به این دست از پروژه‌ها شرکت‌های مجری پروژه‌های بزرگ در این حوزه دچار خسران شدید نشده و امکان تداوم فعالیت برایشان میسر باشد و پروژه‌های مربوطه نیز موفقیت‌آمیز اجرا شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :