آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4924
تاریخ انتشار : 20 دی 1390 10:55
تعداد بازدید : 436

نگاهی به کارت گرافیکی GV-N560SO-1GI گیگابایت

کم هزینه کنید؛ کارایی بیشتر بگیرید

شرکت گیگا بایت یکی از قدرتمندترین کارت های گرافیکی خود از سری GTX 560 Ti را از سری Super OverClock عرضه کرده است.

فناوران - همان طور که از نام این سری محصولات پیداست قاعدتا باید با محصولاتی به اصطلاح تا آخر اورکلاک شده مواجه شویم. در این مطلب نگاهی کوتاه به یکی از این کارت‌های گرافیکی خواهیم انداخت.
GV-N560SO-1GI، کارت گرافیکی است که از پروسه GPU Gauntlet Sorting گیگابایت گذر کرده است. این به آن معناست که تنها پردازنده‌های گرافیکی که از لحاظ کارایی و مصرف توان مناسب هستند به این دسته از کارت‌های گرافیکی راه پیدا می‌کنند تا درون بسته‌بندی ویژه سری Super OverClock قرار بگیرند.
 در واقع می‌توان گفت پردازنده‌های GF114 این کارت‌های گرافیکی که پایه ساخت آنها همان پردازنده‌های GF104 کارت‌های گرافیکی سری GTX 460 است و تمام پردازنده‌های Shader آنها فعال، گلچین و در این کارت‌ها استفاده شده‌اند.
  همچنین در ساخت این سری از کارت‌های گرافیکی از حافظه‌های Samsung و Hynix استفاده شده است. افزون بر این، می‌توان به استفاده از خازن‌های جامد ژاپنی و چوک‌های با هسته‌ای از جنس فریت اشاره کرد. ماسفت‌های استفاده شده در این سری از محصولات نیز کمترین مقاومت داخلی را دارند تا در آخر مصرف توان و اتلاف انرژی کمتری صورت پذیرد.
اما در نهایت اصل مطلب اورکلاک است! کلاک هسته پردازنده این کارت گرافیکی یک گیگاهرتز است. در حالی که این مولفه در کارت گرافیکی مرجع به میزان 822 مگاهرتز است. اختلاف به قدری فاحش است که می‌توان از ظاهر اعداد نیز به کارایی بالاتر این کارت گرافیکی پی برد.
 کلاک 384 پردازنده Shader این کارت گرافیکی نیز 2000 مگاهرتز است. حافظه یک گیگابایتی کارت گرافیکی GV-N560SO-1GI که از نوع GDDR5 و رابط آن 256 بیتی است هم اورکلاک شده است.
 4580 مگاهرتز که باز هم نسبت به نسخه اورکلاک نشده (4008 مگاهرتز) اختلاف زیادی دارد. در همین جا نکته‌ای در ذهن شکل می‌گیرد. کارت‌های گرافیکی اورکلاک شده با توجه به کارکرد بیشتر مطمئنا نیاز به خنک‌کننده‌ای فراتر از خنک‌کننده‌های معمولی دارند.
 از همین رو شرکت گیگابایت به خنک‌کننده‌های معمول بسنده نکرده و خنک‌کننده‌های انحصاری WindForce 2X را برای این سری از کارت‌ها در نظر گرفته است.
 در سیستم خنک‌کننده WindForce 2X دو فن مایل به صورت متقارن در کنار هم قرار گرفته‌اند. نحوه قرارگیری این فن‌ها که فن‌های بی صدا شهرت دارند به گونه‌ای صورت گرفته است که کمترین اختلال در خروج هوای داخل کارت گرافیکی به بیرون به وجود آید. در زیر این فن‌ها نیز چهار لوله از جنس مس برای انتقال و دفع حرارت قرار گرفته‌اند.
 بررسی‌های انجام شده بر روی این کارت گرافیکی در وب‌سایت‌های معتبر نشان داده که WindForce 2X گیگابایت امتحان خود را پس داده است.
 در حالت بدون فعالیت دمای پردازنده این کارت گرافیکی 29 درجه سانتی‌گراد (برابر با نسخه مرجع) و در بازی‌های سنگین آن تنها و تنها 60 درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری شده که این مقدار حتی از نسخه مرجع نیز به مقدار 8 درجه پایین‌تر است.
  با تمام این تفاسیر اگر ذره‌ای شک و تردید درباره خراب شدن این کارت‌های گرافیکی باقی بماند، گارانتی سه ساله شرکت آواژنگ تمام آنها را از بین می‌برد.
این کارت گرافیکی از وب‌سایت‌های معتبر بررسی سخت‌افزار بهترین عنوان‌ها و امتیازات را کسب کرده است. همان طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، اگر به دنبال به دست آوردن کارایی بیش از اندازه هزینه پرداختی هستید، تنها انتخاب شما کارت گرافیکی GTX 560 SO گیگابایت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :