آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4907
تاریخ انتشار : 20 دی 1390 9:44
تعداد بازدید : 644

ریيس پارك اعلام کرد:

صادرات محصولات پارك فناوري پرديس به 40 کشور

ریيس پارك فناوري پرديس گفت: در حال حاضر بيش از 110 شركت دانش بنيان در پارك فناوري پرديس مستقرند که برخی از آنها محصولات خود را به 40 کشور دنیا صادر می کنند.

فناوران - مهندس مهدی صفاری‌نیا در میزگرد صادرات فناوری و نوآوری که در حاشیه نشست ملي صادرات كالا و خدمات دانش‌بنيان برگزار شد، با بیان اینکه نقش پارک‌های علم و فناوری در صادرات بسیار مهم است، افزود: بیش از نیم قرن از ایجاد نخستین پارک در جهان گذشته است.
ریيس پارك فناوري پرديس گفت: طی 10 سال گذشته 20 پارک علمی و 90 مرکز رشد در کشور ایجاد شده که این امر نشان دهنده رویکرد خوب و تلاش دولت در این راستاست. وی افزود: ایجاد جهش در فناوری بخش خصوصی با محوریت پارک علمی صورت می‌گیرد این در حالی است که در بیشتر کشورها با قطب فناوری محوریت فعالیت‌های اقتصادی پارک‌های علمی و فناوری هستند.  صفاری‌نیا اضافه کرد: علاوه بر این، ایجاد و فعالیت پارک‌های علمی و فناوری تعامل میان دانشگاه و صنعت را تسریع می‌کند. ریيس پارك فناوري پرديس درباره اقدامات دولت‌ها برای توسعه کالاها و خدمات دانش‌بنیان در كشور و نيز حوزه صادرات آنان گفت: اقدامات قانونی از جمله حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی، ایجاد نهادهای توسعه دهنده این شرکت‌ها و تلاش‌های سیاستی مانند ممنوعیت خرید کالاهای خارجی از جمله مهم‌ترین این اقدامات به شمار می‌رود. وی درباره خدماتی که پارک‌های علمی و فناوری به شرکت‌های دانش‌بنیان عضو این پارک ارایه می‌کنند، گفت: فرصت بازاریابی، شناسایی محصولات جدید، کمک به معرفی مناسب شرکت‌ها، ایجاد محیط کسب و کار، همکاری، هم افزایی جمعی و غیره از جمله این موارد است.

 اختصاص 100میلیارد ريال اعتبار به پارک‌های علمي و فناوری و مراکز رشد
   در ادامه اين نشست تخصصي، سرپرست اداره كل تجاری‌سازی و همكاري دانش و صنعت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از اختصاص 100میلیارد ريال اعتبار به پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور طي سال جاري خبر داد.  محمدجواد قاسمی گفت: در 9ماهه نخست سال جاری 100 میلیارد ريال اعتبار به پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد تخصیص یافته است. سرپرست اداره كل تجاری‌سازی و همكاري دانش و صنعت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه افزود: در صادرات محصولات دانش بنیان باید به افزایش تولیدات در داخل کشور توجه داشته باشیم که البته برای توفیق شرکت‌های دانش بنیان باید دانشگاه‌ها نیز در این زمینه فعالیت بيشتري داشته باشند.
وی با اشاره به تعداد پارک‌های علم و فناوری در کشور گفت: در حال حاضر 30 پارک علم و فناوری و 105 مرکز رشد وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و 23 مرکز رشد وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور فعال هستند.
سرپرست اداره كل تجاری‌سازی و همكاري دانش و صنعت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: در سال جاری برای دستیابی به اهداف مورد نظر کارگروه تجاری‌سازی در معاونت فعال شده است که امیدواریم گام‌های خوبی در این راستا برداشته شود.

 تدوین دکترین توسعه کشور برای افزایش صادرات محصولات دانش‌بنیان
   همچنين رییس جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه علم و صنعت در ادامه میزگرد صادرات فناوری و نوآوری نشست ملی صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان گفت: تدوین دکترین توسعه کشور بر اساس الگوی اسلامي، ايراني از نخستین اقداماتی است که باید در افزایش میزان صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان مدنظر قرار گيرد. دکتر حمیدرضا طیبی افزود: ایران توانایی صادرات محصولات پیشرفته دانش بنیان را به سایر کشورهای جهان دارد تا جایی که اقدامات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد اين نوع توليدات قابلیت رقابت با ساير کشورهای  دنیا را که در این زمینه پيشتاز هستند، دارد. ریيس كانون هماهنگي دانش و صنعت موتورها و مبدل‌هاي الكتريكي با اشاره به افزایش میزان صادرات محصولات دانش‌بنیان در کشور گفت: كشور توان صادرات این دسته از محصولات را به بازارهای جهانی دارد البته برای تقویت و تسريع اين روند باید موانع موجود را برطرف کرد. به عنوان نمونه باید از کوچک شدن بازارهای داخلی جلوگیری و راه‌های پیشگیری از اتلاف منابع موجود را پيدا كرد. دکتر طیبی ادامه داد: برای تقویت صادرات، باید محصولات تولید شده را در بازارهای داخلی به فروش رساند و بر این اساس باور عمومی را به داشتن توانایی‌های داخلی تقویت و مشکلات پیش رو را رفع كرد. وی گفت: برای افزایش صادرات ارزی می‌توان وام‌هایی با بهره بانکی مناسب، برای پشتیبانی مالی تولیدات به بازارهای هدف ارایه داد؛ علاوه بر این دولت با برنامه‌ريزي بهتر از سازندگان و تولیدکنندگان این نوع محصولات در کشور حمایت بيشتري کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :