آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4884
تاریخ انتشار : 19 دی 1390 23:13
تعداد بازدید : 666

مدیرعامل و عضو هیات شرکت داده پردازی فن‌آوا:

نارضایتی از سرویس های اینترنتی به دلیل بی اطلاعی مشترک از بروز اختلال است

مدیرعامل و عضو هیات شرکت داده پردازی فن آوا گفت: عمده نارضایتی عمومی از سرویس های اینترنت ناشی از بی اطلاعی مشترک از دلیل و منشا بروز اختلال است که اگر این اختلالات به شرکت ها و مشترکان اطلاع داده شود، اعتماد و رضایت طرفین افزایش می یابد.

فارس- محمد تاجمیری در مورد مهم‌ترین مشکل شرکت‌های اینترنتی در ایران گفت: در موضوع اینترنت کشور، چند مشکل مشخص وجود دارد. بحث نخست تعامل شرکت‌های PAP (ارایه دهندگان سرویس اینترنت پر سرعت) و شرکت‌های مخابراتی استانی برای گرفتن منابع مورد نیاز سرویس دهی است؛ از جمله گرفتن فضا، لینک‌های مخابراتی، اینترنت و اینترانت استان‌ها، رانژه کردن مشترکان که تاخیر در رانژه کردن، موجب نارضایتی مشترکان می‌شود.
وی افزود: تعامل بین شرکت‌های خصوصی و شرکت‌های مخابرات استانی، هم اکنون بسیار حساس است و شرکت‌های خصوصی در یک رقابت نابرابر با شرکت‌های مخابرات استانی قرار دارند؛ زیرا امکانات در اختیار مخابرات است و مخابرات در ارایه امکانات تاخیر می‌کند.
این فعال بازار اینترنت کشور تصریح کرد: به این ترتیب تعامل شرکت‌های مخابرات استانی با شرکت‌های خصوصی، عمده‌ترین مشکلات در این حوزه است و اکثر شرکت‌های خصوصی با این مشکل که امکانات مخابراتی به راحتی در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد، درگیر هستند.
تاجمیری با بیان اینکه مشکل دیگر شرکت‌های اینترنتی، قیمت اینترنت است، گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال کار روی موضوع قیمت‌های اینترنت پرسرعت (ADSL) است، اما کاهش تعرفه اینترنت، مستلزم کاهش تعرفه زیرساخت‌های مخابراتی (از جمله لینک‌های بین استانی و قیمت انتقال) در مخابرات استان‌ها و در زیرساخت است.
وی ادامه داد: در صورت کاهش قیمت اینترنت و لینک‌های انتقال، می‌توانیم به مرحله‌ای برسیم که تعرفه‌های مد نظر سازمان تنظیم مقررات، از قیمت تمام شده ما بیشتر نباشد و به تعرفه‌های مد نظر رگولاتوری برسیم.
این فعال بازار اینترنت کشور افزود: به این ترتیب اگر قیمت انتقال و اینترنت کاهش پیدا کند، تعرفه‌های مد نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به راحتی قابل اعمال است.
تاجمیری در ادامه گفت: شرکت‌های ISP از شرکت‌های PAP، شبکه DSLAM را اجاره می‌کنند، از شرکت مخابرات استان یا شرکت ارتباطات زیرساخت، اینترنت می‌گیرند و به مشتریان سرویس ADSL می‌دهند.
وی توضیح داد: بنابراین، شرکت‌های ISP از یک‌سو با شرکت PAP و از سوی دیگر با مخابرات یا زیرساخت طرف است و به دلیل اینکه از شرکت‌ PAP سرویس گرفته، باید پاسخگوی کامل به مشتری باشد.
وی افزود: در مدل دوم نیز، شرکت‌ PAP که مجوز ISP دارد، به صورت مستقیم با مشتری طرف می‌شود.
وی اضافه کرد: در مواقع بروز قطعی یا اختلال (که چند روز اخیر نیز اتفاق افتاد)، مشترک باید بداند که دلیل قطعی چیست.وی اظهار داشت: راهکار این مساله، نصب سیستم‌های مانیتورینگ و نظارت در کنار ارایه SLA  (توافق نامه سطح خدمات) است.
تاجمیری گفت: هم‌اکنون شرکت ارتباطات زیرساخت به شرکت‌های ISP و شرکت‌های PAP، توافق‌نامه سطح خدمات (SLA)، می‌دهد؛ ضمن اینکه بهتر است، سیستم‌های مانیتورینگ و نظارت نصب شوند تا شرکت‌های PAP بتوانند پهنای باندی که از زیرساخت می‌گیرند را کاملا مانیتور کنند.
وی ادامه داد: به این طریق می‌توانند  به مشتری به موقع اطلاع‌رسانی کنند؛ برای مثال اگر مدعی اختلال در ارتباطات زیرساخت یا مخابراتی هستند، مشتری‌ تا حدی دسترسی داشته باشد که خودش ببیند مشکل از کجاست.
این فعال بازار اینترنت کشور خاطر نشان کرد: هدف از راه‌اندازی سامانه‌های کنترل و مانیتورینگ، این است که تمام لایحه‌های مشتری‌ها، بتوانند به سامانه‌ کنترل و مانیتورینگ دسترسی داشته باشند؛ به این طریق که ISPها که مشتری‌های PAPها هستند، به سامانه کنترل و مانیتورینگ PAP و شرکت ارتباطات زیرساخت و مشتری نهایی به سامانه کنترل و مانیتورینگ ISP، PAP و شرکت ارتباطات دسترسی داشته باشد.
تاجمیری گفت: لازم است که هر شرکت (یا مشتری) از شرکت بالادستی خود، SLA و سامانه کنترل و مدیریت آن SLA را داشته باشد که اگر این اتفاق رخ دهد، در لایه مشتری شفافیت ایجاد خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :